Шафран: користь та шкода

Photo of author

By Марина Павелець

shafran

Шафран або «червоне золото» – найдорожчий продукт харчування в світі. При середній світовій ціні за один кілограм шафрану в 6000 доларів його вартість може досягати навіть 35000 доларів.

Таку неймовірну ціну шафран має з кількох причин. Першою з них є те, що цвітуть крокуси тільки один раз в рік. При цьому тривалість їх цвітіння становить не більше 2 тижнів.

Другою причиною високої ціни є трудомісткість процесу збору. Збір врожаю відбувається тільки в передранкові години, оскільки сонячні промені згубні для рилець крокусу. Для того, щоб отримати всього 1 г цієї спеції, необхідно зібрати 150 квіток і акуратно відокремити їх рильця. У кожній квітці є лише 3 рильця.

Третя причина – лікарські властивості спеції. Науково доведено, що регулярне вживання в їжу страв з шафраном або лікарських засобів з нього призупиняє зростання пухлин, а на ранніх стадіях – сприяє їх регресії (зворотному розвитку).

Харчова цінність шафрану

Шафран хоч і є спецією, але має надзвичайно багатий склад поживних речовин, вітамінів, мінералів, ефірних масел та інших біологічно активних речовини. Калорійність цієї спеції становить 310 ккал в 100 г.

У сухих рильцях шафрану містяться:

 • Білки – 11,5 г.
 • Жири – 5,9 г.
 • Вуглеводи – 61,5 г.

У шафран входять такі корисні речовини:

 • Вітаміни (А, групи В, С, РР).
 • Макро- і мікроелементи (кальцій, магній, фосфор, калій, натрій, залізо, марганець, мідь, цинк, селен).
 • Ефірні олії, глікозиди (шафранол, гераніол, лімонен, цинеол, терпінен, пінен, ліналоол).
 • Каротиноїди, що містяться в спеції у великій кількості, надають їй соковитий жовто-коричневий відтінок. Ще входять до складу ефірні масла обумовлюють специфічний пряний аромат спеції.

Втім, вмістом поживних речовин (білків, жирів і вуглеводів) в шафрані можна знехтувати, оскільки в тій кількості, в якому використовується ця спеція в кулінарії, вони особливого впливу на калораж раціону не мають. Більш значущими є вітаміни, мінерали та ефірні масла, які в незміненому вигляді потрапляють в страви при використанні цієї приправи в кулінарії.

shafran1

Корисні властивості шафрану

Користь шафрану була відома ще древнім цілителям і шаманів. При регулярному споживанні спеції очищається кров і печінку, позитивно позначається вона на кольорі шкірі.

Шафран володіє унікальними здібностями – вичищати з організму токсичні речовини, які протягом життя накопичуються в організмі.

Спецію застосовують в лікуванні онкологічних захворювань. Вона сприяє видаленню ракових клітин. Оскільки шафран сприяє очищенню крові і ще він покращує кровообіг, його корисно включати в раціон в період лікування лейкемії.

Речовини, які є в ньому, поліпшують зір і лікують катаракту та інші захворювання, тому екстракт прянощів використовується в очних краплях.

Аромат шафрану має цілющі властивості, так як він дозволяє позбутися від головного болю, безсоння, стресу та інших проблем з нервовою системою.

Шафран містить в собі велику кількість антиоксидантів, які захищають організм від негативного впливу вільних радикалів і покращують імунітет. Є в ньому калій, який нормалізує серцеві скорочення і артеріальний тиск. Рекомендується вживати шафран жінкам з болючими місячними і з порушеннями менструального циклу. Крім цього, спеція покращує потенцію.

Вибір і зберігання шафрану

Щоб вибрати якісний, а головне справжній шафран, потрібно дотримуватися кількох правил:

 • Не варто довіряти продукту з дуже низькою цінною. Щоб окупити собівартість продукту, продавцеві просто невигідно влаштовувати «акції» і «знижки».
 • Не слід купувати мелений шафран. В даному випадку ризик придбати підробку вкрай великий.
 • Свіжий шафран повинен мати насичений колір, а біля основи не повинно бути жовтих «ніжок».

Щоб максимально довго зберігати шафран, потрібно помістити його в герметичне і недоступне для світла місце. Температура не повинна опускатися нижче кімнатної. В ідеальних умовах шафран може зберігатися до двох років.

Шкода і протипоказання вживання шафрану

Уникайте надмірного вживання шафрану, щоб не завдати шкоди своєму здоров’ю Шафран містить величезну кількість активних елементів і, отже, є сильнодіючим засобом. Ось чому вживати його слід з обережністю. Існує і ряд протипоказань.

Отже, не можна вживати шафран:

 • Дітям, які не досягли 3-річного віку.
 • Людям, які хворіють на цукровий діабет, гіпертонію та серцеві захворювання.
 • Вагітним і годуючим жінкам.


Майоран: користь та шкода

Буряк: користь та шкода