Гірчиця: користь та шкода

Photo of author

By Марина Павелець

girchicya-4

Гірчиця має своєрідний пекучий присмак і є незамінною приправою для любителів гострих страв. Крім пікантних смакових особливостей, безсумнівна користь гірчиці для організму людини.

Популярні представники виду:

  • Біла гірчиця (англійська). Має м’який смак (не гострий) і ледь вловимий солодкуватий запах. Насіння білої гірчиці використовують для приготування пряного порошку та харчового масла. Даний продукт відмінно поєднується з часником, корицею, духмяним перцем, коріандром, медом і оливками.
  • Чорна гірчиця (французька). Насіння рослини забарвлені в червоно-бурий відтінок і мають яскраво-вираженим гострий смак. Чорну гірчицю застосовують як в кулінарії (для приготування соусів), так і в фармацевтиці (для створення пластирів і галенових ліків). Крім того, насіння даної культури використовують в сільському господарстві як сидерат (зелене добриво).
  • Сарептська гірчиця (російська). Найбільш гострий і маслянистий сорт рослини, в 100 г насіння якого міститься до 49% корисного жиру. Із зерен сарепської гірчиці виготовляють столову гірчицю, а з макухи отримують порошок для гірчичників.
  • Польова гірчиця. Шкідливий бур’ян, службовий, який допустимо використовувати для годівлі сільськогосподарських тварин.
gorchicya

Харчова цінність гірчиці

Настільки широкий спектр корисного впливу обумовлений багатим хімічним складом продукту. Варто відзначити, що столова гірчиця низькокалорійна (139 ккал на 100 г) і містить багато білків і клітковини.

В 100 г гірчиці міститься:

  • Білки 10 г.
  • Жири 5,3 г.
  • Вуглеводи 13,5 г.

З вітамінів за своєю кількістю в гірчиці лідирують вітаміни РР і Е, позитивно впливають на обмін речовин.

У ній містяться також вітаміни В, D, А, білок, ферменти, ефірна олія, мікроелементи – цинк, калій, кальцій, натрій, залізо і харчові волокна.

Користь насіння гірчиці

Серед цілющих властивостей зерен рослини можна виділити антисептичний і антибактеріальний ефект, а також високий вміст вітамінів і поживних речовин. Вживання гірчичного насіння рослини рекомендується людям при підвищенні артеріального тиску і частих мігренях, магній і калій знижують запалення і гострі напади ревматизму, артриту, артрозу і нападів астми. Також зерна гірчиці допомагають в боротьбі з метеоризмом, захворюваннями печінки, жовчовивідних шляхів, судин, при відсутності апетиту і закрепах.

Насіння також широко застосовуються в кулінарії для приготування ароматних м’ясних, рибних і овочевих страв, при консервації овочів і грибів і навіть у виготовленні хлібобулочних виробів. Однак не слід щодня вживати велику кількість зерен гірчиці (не більше 5 чайних ложок), щоб уникнути опіків стравоходу.

Гірчиця для схуднення

Безсумнівна користь французької гірчиці і її цілісних зерен для схуднення, так як продукт прискорює обмінні процеси і спалювання калорій до 25% при щоденному вживанні 3 чайних ложок. Крім того, цей продукт дуже популярний і в зовнішньому застосуванні – його додають в скраби, обгортання і ванни.

Шкода і протипоказання гірчиці

Гірчиця протипоказана при:

  • Підвищеній кислотності шлунка.
  • Туберкульозі легенів.
  • Патологіях нирок (особливо при нефриті і пієлонефриті).
  • Гастриті, ентероколіті, виразці.
  • Варикозному розширенні вен (при зовнішньому використанні).
  • Харчових алергіях.
  • Індивідуальної непереносимості.
  • Дитячому віці (до 3-х років).

Крім того, не варто їсти приправу на ніч, оскільки її гострий смак подразнює рецептори, в результаті можуть виникнути проблеми з засипанням.

Цікаві рецепти з гірчицею:

https://smakotainfo.com/sousi/kislo-solodkii-dip.html

https://smakotainfo.com/salati/teplii-salat-z-kvasoli-kartopli-ta-tuncya.html

https://smakotainfo.com/myasni-stravi/svinyachi-rebercya-v-medovii-glazuri.html