Незрівнянний – так звучить у перекладі з арабської назва багаторічної трав’янистої рослини майорану.В країнах Сходу його знають, як «бардакуш» або «мардакуш».
Харчова цінність майорану
Майоран цінується завдяки ефірному маслу, рутину, каротину, вітаміну С, пектиновим і дубильним речовинам. Рослина має антибактеріальні, седативні, знеболюючі, відхаркувальні властивості. Застосовується в кулінарії в якості приправи, для вирішення медичних завдань використовується трава і ефірне масло.
Харчова цінність майорану в 100 г сухої речовини:
- Калорії 271 ккал
- Вуглеводи 60.56 г
- Білки 12.66 г
- Жири 7,04 г
Користь трави майорану
Пряність широко використовується в кулінарії не тільки через дивний аромат. Майоран сприяє травленню, усуває кишкові спазми, кольки, збуджує апетит, допомагає роботі жовчного міхура і печінки. У народній медицині трава застосовується в якості шлункового і протицингового засобу, для лікування головного болю, астми, безсоння, депресії, хвороб органів дихання.
Корисні властивості майорану:
- Лікує нежить (на основі рослини роблять лікувальні мазі).
- Є антисептиком.
- Полегшує стан при цукровому діабеті і після перенесеного інфаркту.
- Допоможе в боротьбі з кровоточивістю ясен, запальних процесах в порожнині рота.
- Підвищує імунітет.
- Знімає біль і спазм при захворюваннях шлунка, знімає здуття.
- Покращує травлення та підвищує апетит.
- Надає легкий жовчогінний і послаблюючий ефект.
- Пом’якшує кашель, стимулює відходження мокроти (заварюють чай або роблять інгаляції).
- Розширює судини, завдяки чому допомагає при головному болю і високому тиску.
Протипокази до вживання майорану
Незважаючи на багатий вітамінно-мінеральний склад, дивовижні корисні властивості, майораном не можна зловживати.
Протипоказання
- Вагітність. Особливо на ранніх термінах, тому що в хімічному складі майорану є фітоестрогени.
- Підвищене згортання крові. Спеція протипоказана при таких станах, як тромбоз вен, тромбофлебіт.
- Індивідуальна сприйнятливість до активних речовин.
- Дитячий вік до 5 років (як зовнішньо, так і всередину не рекомендується).
А ще – дуже смачно приготувати в’ялені помідори:
Майоран в кулінарії
Майоран – всесвітньо відома пряність, яка надає стравам особливий яскравий аромат. Її цінували кулінари всіх часів і народів і використовували як обов’язкову добавку до м’ясних, рибних супів і других страв, салатів, соусів і страв з овочів. Спектр застосування майорану дуже широкий, його активно використовують сировари, винороби, пивовари і навіть парфумери. Майоран для багатьох є обов’язковою пряністю при консервуванні томатів, огірків та інших овочів. Сушений майоран додають навіть в киселі, компоти і квас. Господині дуже цінують його легкий пекучий присмак і стійкий пряний аромат. У промислових масштабах майоран застосовується для виробництва вина, пива і безалкогольних напоїв.
Однак майоран має такий сильний аромат, що у великих кількостях погано поєднується з іншими пряними травами, а значить, використовувати його потрібно дуже помірно, щоб не порушити смак страви.
В Америці і Європі майоран вважається обов’язковою спецією в ковбасній промисловості і у виробництві напоїв. Французи додають його в супи і паштет із зайця. У Чехословаччині без майорану не готують ні картопляний, ні грибний, ні суп зі свинини. Італійці люблять суп з рису на яловичому бульйоні саме з додаванням майорану, вони кладуть його в страви з рубленого м’яса і страви, що поєднують в собі м’ясо і овочі. Угорці обов’язково додають майоран до капустяним і грибних страв. Дуже популярний майоран і в Вірменії.