З точки зору наукової класифікації, арахіс ніякого відношення не має до горіхів. Виявляється це повноцінний представник родини бобових. І використовують його люди з часів дуже давніх.
Першими, так би мовити, споживачами арахісу стали жителі Америки, ще до того, як її відкрив Колумб. Свідченням цього стала, знайдена на території Перу ваза. Вона була зроблена у формі плоду арахісу і розписана різними малюнками із зображенням цієї рослини.
Хімічний склад арахісу
Якщо розглянути хімічний склад цього смачного родича квасолі і гороху, то відразу стане зрозуміло, чому він користуються такою популярністю.
По-перше, плоди арахісу дуже поживні. Це стає можливим тому, що половину харчової цінності арахісу займають жири. У 100г арахісу їх міститься до 50 г.
Велику частину займають білки – трохи більше 26 г, вуглеводам відведено майже 10 г, харчові волокна складають в цьому продукті (в 100 г) трохи більше 8 г .
У складі арахісу налічується 12 незамінних і 8 замінних амінокислот. В 100 г продукту кількість незамінних амінокислот досягає майже добової потреби організму людини. Наприклад, триптофану в 100 г арахісу – 0,28 г (це 70% денної норми для дорослої людини), 57% гістидину (0,63 г), 53% лейцину (1,76 г) і перелік можна продовжувати.
Багатий арахіс і вітамінами різних груп. Рекордсменом серед них можна назвати вітамін PP. Його в 100 г арахісу майже 20 мг, що становить 90% добової потреби організму людини.
В арахісі міститься велика кількість вітамінів групи В, особливо тіаміну. Його в 100 г горішків – 0,74 мг, а добова потреба – 1,5 мг.
Широко представлені в продукті і макроелементи. Перші три місця можна віддати магнію (182 мг, 46% денної норми в 100 г), фосфору (350 мг, 44%) і калію (658 мг, 26%).
Серед мікроелементів, якими багатий арахіс рекордсменом можна назвати залізо – 5 мг (28% добової норми в 100 г).
Дослідження складу хімічного арахісу показали повну відсутність в ньому холестерину. Зате калорійність 100 г продукту цього досить висока – майже 600 ккал.
Детальніше про Середземноморська дієта: 10 кроків
. .
Корисні властивості арахісу
Оскільки арахіс багатий вітамінами групи В та магнієм, його потрібно вживати для комплексного врівноваження роботи нервової системи при її підвищеній збудливості, стресі, хронічній перевтомі.
Будучи джерелом, багатим на фолієву кислоти, арахіс виступає в ролі продукту, який сприяє росту і оновленню клітин. Білки арахісу характеризуються оптимальним співвідношенням амінокислот, і тому вони добре засвоюються організмом людини, а жири в ньому надають легку жовчогінну дію і корисні при виразковій хворобі і гастритах.
Вживання арахісу покращує пам’ять і увагу, слух, підвищує потенцію, нормалізує функцію нервової системи, серця, печінки та інших внутрішніх органів.
У арахісі містяться одні з найефективніших антиоксидантів – фітостероли. В їх присутності сповільнюється і поступово зупиняється ріст злоякісних пухлин.
Протипокази вживання арахісу
Будь який корисний продукт, якщо використовувати його не за призначенням або занадто багато, може і шкоду принести. Тому не зловживайте цими смачними горішками. Пам’ятайте, що крім корисних вітамінів і мікро- та макроелементів, в арахісі міститься багато калорій. Тому тим, хто страждає від надлишкової ваги , краще цим продуктом не зловживати.
Стежити треба і за якістю арахісу. Цвілий продукт може привести до отруєння.
Не рекомендується арахіс в свій раціон вводити і людям з будь-якими проявами алергії, адже відомою є надзвичайно сильна реакція організумі у разі гіперчутливості або непереносимості цього продукту.
Артрози і артрит теж є протипоказами для такого смачного і корисного продукту.