Давайте ми поговоримо про досить екзотичний фрукт – айву та користь, і шкоду від її споживання
Айва – фрукт, відомий своїм запашним ароматом і терпким смаком. Ще в давнину айва не тільки цінувалася за корисні властивості, але і вважалася символом родючості і любові. За легендою, саме це «золоте яблуко» подарував цар Паріс богині Афродіті, вибравши її найпрекраснішою з богинь. Однак в Україні цей фрукт досі вважається досить екзотичним, і не всі знають про його корисні властивості і широке застосування. Саме про це ми і поговоримо.
Склад айви
Плоди айви багаті різними корисними речовинами, а саме:
- глюкоза;.
- фруктоза;.
- пектинові сполуки;.
- ефірні масла;.
- залізо (більше ніж в яблуках і грушах), калій, мідь, кальцій і фосфор;.
- органічні кислоти: яблучна, лимонна, тартронова, винна;.
- титан;.
- бор;.
- глікозид амігдалин, дубильні речовини, слиз, крохмаль (містяться в насінні);.
- провітамін A, вітаміни B1, B2, B6, B, С, PP, E.
Калорійність айви становить 40-60 ккал на 100 грам.
Види айви
Наукова класифікація айви часто змінювалася у зв’язку з розвитком ботаніки, оскільки цей фрукт був відомий людям ще в давнину. Тривалий час її відносили до роду Груша, як яблуко і горобину.
Пізніше вона була виділена в окремий рід Груша Японська, який налічував три види: айва звичайна, айва японська та айва китайська. Але в зв’язку з тим, що між цими трьома різновидами айви було багато суттєвих відмінностей, всі три види вже в 1822 році почали вважати окремими родами.
Айва звичайна являє собою дерево або чагарник висотою від 1,5 до 6 метрів. Її плід вважається помилковим яблуком лимонного кольору, рідше – темно-жовтого, що володіє терпким смаком. Дозрівають плоди айви у вересні-жовтні. Добре підходить для консервації, особливо для приготування варення, мармеладу.
Айва японська – це чагарник, що досягає не більше 3-х метрів у висоту. Плоди майже кулясті, що являють собою жовті яблука з коричневим насінням. Їх теж можна вживати в їжу, але вони більш твердіші, ніж плоди айви звичайної.
Айва китайська – рекордсмен серед «сестер»: дерева цього роду айви досягають 10-18 м у висоту. Їх крона – щільна, стовбур найчастіше викривлений.
Корисні властивості айви
Айва позитивно впливає на організм при діареї і шлунково-кишкових захворюваннях. Народними цілителями давно встановлено, що вживання плодів айви і відвару з них дуже добре впливає на діяльність травного тракту.
При захворюваннях печінки корисно їсти варені плоди айви. Цей же засіб допоможе і від блювоти.
Щоб поліпшити апетит, можна прийняти відвар із сушених плодів айви.
Їсти свіжі плоди і пити сік корисно при недокрів’ї, захворюваннях серцево-судинної системи. Також це хороший сечогінний засіб.
Для лікування недокрів’я використовується сироп з айви. Для цього подрібнені плоди кип’ятять, віджимають і варять до консистенції сиропу.
Антисептична дія плодів айви буде корисна при шкірних захворюваннях.
Для профілактики залізодефіцитної анемії, а також під час відновлення після хвороби, дуже корисно їсти свіжі плоди. Так як в них міститься велика кількість заліза.
Айва дуже корисна для жінок. Щоб зупинити або зменшити маткові кровотечі, в народі здавна застосовували відвар з її плодів.
З насіння айви можна приготувати відмінний відхаркувальний засіб при ураженні верхніх дихальних шляхів.
Для чоловіків айва надзвичайно корисна. З її допомогою здійснюється лікування геморою.
Висушене насіння айви – відмінний засіб для прийому в клімактеричний період.
Настоєм з листя айви можна рятуватися при нападах бронхіальної астми – він здатний полегшувати приступи або навіть зупинити їх.
Висока концентрація калію в плодах айви є підставою вживати їх при гіпертонії.
Людям із захворюваннями очей також буде корисна айва, а саме – відвар з її плодів.
Айва допомагає знизити рівень холестерину.
Читайте також: Піраміда здорового харчування і Гарвардська тарілка – що й до чого, та як у нас.
Користь листя і насіння айви
Відома також користь листя айви при лікуванні бронхіальної астми. Настій, який отримують шляхом кип’ятіння на водяній бані в 200 мл окропу 6 листя айви протягом 15 хвилин, здатний послабити або навіть припинити напади цієї хвороби. Листя віджимають і знову доливають водою до 200 мл. Приготований таким чином настій приймають 3 рази на добу по 2 столові ложки перед їжею.
Користь відвару айви і в тому, що він дуже добре допомагає при маткових кровотечах і поганому апетиті. Приготувати такий відвар можна, заливши 100 мл окропу 10 грам сухих плодів айви. А приймають відвар плодів перед їжею по 1 столовій ложці.
Користь відвару з насіння айви полягає в тому, що він у вигляді полоскань ефективний при лікуванні ангіни, а у вигляді примочок – при лікуванні очних захворювань.
Айва в косметології
Сік свіжої айви використовується для поліпшення кольору обличчя, виведенню веснянок і догляду за жирною шкірою.
Лосьйони і бальзами на основі айви звужують пори і роблять шкіру ніжнішою.
Відвари з листя айви фарбують сиве волосся, роблять його темнішим, разом з тим зміцнюючи і відновлюючи його.
Відвар з насіння даного фрукта, втирається щодня протягом семи днів в шкіру голови і позбавляє від лупи, нормалізує роботу сальних залоз.
Протипоказання щодо вживання айви
Вживання в їжу айви може завдати шкоди організму при наявності каменів у жовчному міхурі більше 0.5 см. Пов’язано це з тим, що плоди мають жовчогінний ефект, який може спровокувати рух каменів по жовчовивідних протоках і їх застрявання.
Вживання айви при вагітності також може завдати шкоди, оскільки може викликати здуття живота і коліти, а також посилити симптоми токсикозу.
Як користь, так і шкода айви залежать від правил її вживання. Так, при ентероколіті насіння і м’якоть плоду можуть спровокувати спазми і навіть закупорку кишечника. Тим, хто страждає на плеврит і частими запорами введення в раціон цього продукту також може завдати шкоди.
Крім того, при приготуванні з насіння айви відвару, їх не можна подрібнювати, оскільки в них міститься так званий глікозид амігдалин, який отруйний і, отже, може завдати шкоди організму.
Вибір та правила зберігання айви
Щоб користь від вживання айви була максимальна, потрібно правильно вибирати і зберігати цей фрукт:
- при покупці необхідно вибирати великі і щільні плоди;.
- потрібно, щоб шкірка айви була рівномірно пофарбована в жовтий колір;.
- зелені плями на фруктах повинні бути відсутніми, якщо ж вони є, то це ознака нестиглого і неякісного фрукта;.
- вибирати плоди з вм’ятинами не рекомендується – вони швидко зіпсуються;.
- айва чутлива до ударів, а тому при покупці потрібно її покласти в окрему сумку або пакет;.
- придбані фрукти потрібно помити;.
- зберігають цей плід, загорнувши попередньо в поліетилен;.
- в холодильнику термін зберігання може становити близько 60 днів;.
- при цьому не рекомендовано класти поруч з айвою грушу, оскільки в цьому випадку айва дуже швидко дозріє і може зіпсуватися.
Айву часто називають «хибним яблуком», тому що її смак дійсно нагадує щось середнє між грушею і яблуком. Однак за своїми цілющими якостями і мінерально-вітамінним складом айва має мало аналогів. Вона є одним з найбільш корисних фруктів і абсолютно точно буде незамінна в холодний сезон при зимовому авітамінозі. Надіємося, що отримана інформація стане для Вас у нагоді. Будьте здорові!