Усі ми знаємо таку представницю бобових, як стручкова квасоля. І саме сьогодні ми з Вами поговоримо про те, які корисні властивості вони містить та яку шкоду може нанести нашому здоров’ю
Всі знають, що звичайну квасолю не можна їсти часто, адже в великій кількості вона шкідлива для нирок. Крім того, вона досить калорійна. Але стручкова квасоля багато в чому відрізняється. Організм засвоює її легко, практично будь-яка дієта може включити її в себе. Адже калорійність стручкової квасолі низька, і в ній містяться правильні вуглеводи і багато клітковини. До того ж готується стручкова квасоля дуже просто. Давайте ж поговоримо про стручкову квасолю і її шкоду та користь
Зелену стручкову квасолю – ніжні, хрусткі стручки, яким не більше тижня від народження, – їдять цілою, не виймаючи молодих зерен.
Зелена квасоля, як і всі бобові, – уродженка Південної Америки. Спочатку її не визнавали і вирощували як декоративну рослину, але потім розсмакували і стали виводити все нові і нові сорти. Першою нацією, яка почала культивувати зелену квасолю заради стручків, зриваючи їх незрілими, були італійці.
Перша зелена квасоля була виведена в 1894 році в містечку Лерой, штату Нью-Йорк доктором Келвіном Кіні, за що він отримав горде прізвисько “батько безволокнистої квасолі”.
Зелена стручкова квасоля цінна тим, що в їжу йдуть не самі боби, що містяться в стручку, а саме молодий зелений стручок, який не досяг стану зрілості. Такі стручки, що вживаються в їжу, є дуже соковитими, хрусткими, трохи солодкуватими на смак і корисними для здоров’я завдяки унікальному складу.
Перелік корисних властивостей стручкової квасолі
Зелена квасоля містить в собі фолієву кислоту, яка допомагає відновити природний гормональний фон; розчинну клітковину, що попереджає розвитку ожиріння і допомагає позбавитися від зайвої ваги; калій, що допомагає зберегти здоров’я судин і серця.
Також у складі квасолі є залізо, що сприяє нормалізації еритроцитів крові і запобігає анемічному стану; магній, який відновлює сили і ресурси нервової системи, запобігає хронічній втомі; цинк, котрий стимулює в організмі вуглеводний обмін та мідь, що сприяє здоров’ю суглобів, попереджає артритні зміни в них.
А ще у складі стручкової квасолі великий вміст вітамінів групи В, а також А, вітамін С та Е.
Читайте також: Магній: вміст в продуктах харчування та користь для організму.
. .
. .
Відразу ж поговоримо про шкоду та протипоказання стручкової квасолі
При всіх своїх досить численних корисних властивостях, хоч і незначної шкоди квасоля все ж приносить. Цей продукт може викликати надмірне газоутворення в кишечнику, що для здорових людей принесе лише дискомфорт. При подагрі і нефриті слід обмежити вживання квасолі, а ось такі хвороби, як виразка, гастрит, холецистит – серйозний привід відмовитися від даного продукту зовсім. Щоб зменшити її негативний вплив на травлення, квасолю необхідно проварювати або тушкувати досить тривалий час.
Види і сорти стручкової квасолі
Стручкова квасоля – представник великого і різноманітного сімейства бобових. Її стручки можуть бути різної форми – круглі (кенійська, спаржева, “французька” квасоля), плоскі, короткі – від 7 до 13 см і довгі – до 15 см.
У французькій квасолі стручки менші і тонші, ніж у звичайній (7-10 см), а на смак вони солодші і ніжніші, хоча все одно залишаються хрусткими. Вони можуть бути не тільки зеленими, але й фіолетовими або навіть чорними. Довга китайська квасоля (вона ж зміїна) по виду відрізняється від звичайної тільки довжиною – стручки можуть бути 50 см.
В Африці вирощують досить популярний та найдорожчий різновид – кенійська квасоля. Це дуже тонкі (5 мм в діаметрі) невеликі темно-зелені стручки з солодкувато-горіховим смаком.
Драконові язики – у нас цю квасолю часто називають грузинською або фіолетовою. Це строкаті стручки з фіолетовими смужками, завдовжки 12-15 см. При тепловій обробці, навіть протягом хвилини, фіолетове забарвлення зникає.
Але все ж, найпоширеніший колір стручкової квасолі – зелений, але самих різних відтінків, тому таку квасою часто називають просто «зелена квасоля» і її кулінарна сутність від цього не змінюється.
. .
. .
Стручкова квасоля в дієтології
Дієтологи рекомендують вживати в їжу стручки зеленої квасолі тим, хто хоче позбутися зайвої ваги. Калорійність стручкової квасолі становить всього 23 кілокалорії на 100 грамів, тому вона є не тільки корисним, але і дієтичним продуктом, що сприяє відновленню нормальної ваги. Якщо Ваша вага знаходиться в нормі, квасоля допоможе Вам її утримати в межах норми і зберегти прекрасну фігуру. Але для цього цей продукт необхідно включати в раціон як мінімум кілька разів в тиждень.
Секрети приготування стручкової квасолі
Чим молодша стручкова квасоля, тим ніжніший її смак. Якщо через стручок видно боби, квасоля перезріла і буде твердою.
Заморожена стручкова квасоля не тільки не поступається свіжій за смаковими якостями, але іноді і перевершує її.
Перед приготуванням промийте стручкову квасолю проточною водою і відріжте кінчики. Якщо у стручка є «жилка», видаліть її, хоча у сучасних сортів її, як правило, немає. Довгі стручки можна нарізати поперек або по діагоналі. Іноді стручки квасолі розрізають навпіл в довжину, така нарізка називається “французькою”.
Стручкову квасолю найкраще відварювати, причому не обов’язково в воді, можна в бульйоні або, наприклад, в томатному соусі.
Стручкова квасоля прекрасно поєднується з будь-яким маслом – і вершковим, і рослинним, з часником, петрушкою, кінзою, базиліком. Як і всі бобові, смак стручкова квасолі стає яскравішим з додаванням кислоти: оцту, лимонного соку, вина, помідорів. У страви з стручкової квасолі часто додають горіхи, причому не тільки волоські, а й мигдаль, і фундук.
Готується зелена квасоля досить швидко: в киплячій воді її варто варити (а краще – бланшувати) не більше 5-6 хвилин, на пару – близько 8-10.
Після вказаного часу квасолю потрібно відкинути на друшляк і облити холодною водою – тоді вона точно не розвалиться і буде яскравого зеленого кольору. Головне – не переварити.
Стручкова квасоля для краси
Відварені і розім’яті в кашку квасолеві стручки служать прекрасною основою для протизморшкової та відбілюючої маски. Також до кашки з квасолі можна додати сік з половинки лимона, і трохи оливкового масла. Масу добре перемішати і товстим шаром нанести на шкіру обличчя приблизно на 30 хвилин, після чого вмитися прохолодною водою і протерти обличчя паперовим рушником. Це засіб чудово відбілює шкіру обличчя, підвищує її пружність і скорочує кількість дрібних зморшок. Крім того, квасолева маска має зволожувальні і поживні властивості.
Отже, стручкова квасоля є дуже корисною бобовою культурою, калорійність якої низька. Корисні властивості рослини повинні бути оцінені тими, хто дотримується здорового способу життя і правильного харчування. Продукт необхідно включити в меню, якщо він не протипоказаний організму людини. Як Ви вже зрозуміли, цей продукт є легко засвоюваним і його можна вживати і дітям, і дорослим.
Бережіть себе та своє здоров’я!
Цікаво також: Середземноморська дієта: 10 кроків
. .
. .