Фета – сир, вироблений в Греції з овечого або козячого молока. Назва цього сиру стала брендом – так тепер називають тільки той продукт, що приготований в Греції, але в продажі можна знайти і сир Фетакі, який за своїм складом повністю ідентичний грецькому, але виготовлений в інших країнах.
Зовнішній вигляд сиру фета нагадує спресований сир, але смак у нього більш яскравий, виразний, з характерною кислинкою. Жирність сиру фета варіативна і може коливатися в межах 30-60%, час витримки складає 3 місяці.
Калорійність сиру фета
Якщо говорити про калорійність фети, то вона поступається енергетичній цінності твердих жирних сирів. За складом продукт може відрізнятися вмістом жирів: від 30 до 60%, тому грецькі сири можуть відрізнятися по калорійності між собою. Вони часто є компонентами дієтичного харчування, завдяки своїй відносно невисокій калорійності – 100 грам містять всього 220 ккал. Енергетична цінність жирного сиру фета на 100 грам становить 290 ккал.
Користь сиру фета
100 грам сиру фета містять 15 г білків, 21-30 г жирів, 50 г води і обмежену кількість вуглеводів – всього 4 г.
100 грам сиру фета повністю задовольняють добову потребу організму у фосфорі, збагачують його кальцієм і натрієм. Вітамінний склад представлений вітамінами В, К, D, А. Крім цього в продукті високий вміст магнію і корисних мікроорганізмів, які виробляють особливий вид антибіотиків для лікування харчових отруєнь.
Харчова цінність у 100 г фети:
- Натрій – 1116 мг.
- Калій – 62 мг.
- Вітамін А – 422 МО.
- Кальцій – 493 мг.
- Магній – 19 мг.
А ще – дуже смачно приготувати в’ялені помідори:
Завдяки своєму насиченому складу, сир сприяє зміцненню кісткової тканини, нормалізації роботи нервової, травної системи і репродуктивної функції. Білок відрізняється високою поживністю і засвоюваністю, тому помірне споживання сирного делікатесу принесе тільки користь організму. Вміст в сирі триптофану забезпечує хорошу працездатність і настрій.
Вживання сиру фета в розумних межах позитивно позначиться на стані нігтів, волосся та шкіри. Сир фета використовується для лікування опіків, отриманих в результаті тривалого перебування на сонці. Для цього продукт ретельно подрібнюють і змішують з водою, отриману суміш наносять на уражені ділянки шкіри.
Як вибрати та зберігати сир фета
При виборі даного продукту слід звертати увагу на наступні моменти:
- Сир повинен бути одним шматком, а не розламаний.
- Фета повинна знаходитися в розсолі.
- Колір продукту може варіюватися від білого до жовтувато-кремового.
- Аромат сиру приємний, з легкою кислинкою.
- Ніяких темних плям на поверхні шматка сиру бути не повинно.
Зберігається грецький сир в розсолі і терміну зберігання практично не існує. Якщо фета занадто довго зберігається в розсолі, то сир може бути сильно солоним – його слід вимочити або в мінеральній воді, або в молоці.
Цікаво також: Середземноморська дієта: 10 кроків
. .
. .
Як приготувати сир в домашніх умовах самостійно
Для приготування сиру фета в домашніх умовах необхідно використовувати тільки якісні та свіжі продукти. В ідеалі продукт готується з овечого та козячого молока в співвідношенні 70:30. За відсутністю таких можна використовувати сухе молоко.
Складові:
- Натуральне молоко 2 літри.
- 200 г домашньої сметани.
- 3-4 столових ложки води.
- Пепсин – 8 таблеток.
Процес приготування:
- Змішати склянку теплого молока зі сметаною кімнатної температури.
- Молоко, що залишилося вилити в каструлю і підігріти до температури 40 ° С.
- З’єднати розбавлену сметану з нагрітим молоком.
- Таблетки пепсину розчинити у воді і додати в молочну суміш. Все ретельно перемішати, накрити махровим рушником і залишити суміш для сквашування. Процес бродіння займає 6-8 годин.
- Отриману сироватку акуратно злити.
- За допомогою ложки викласти масу в сито, попередньо викладене марлевим шаром. Без використання ложки процес стікання сироватки відбуватиметься значно довше.
- Через 1-2 години молочну масу помістити в тканинний мішок, накрити вантажем і витримувати 8-12 годин в холодному місці.
- Готовий сир розрізати на невеликі кубики. Якщо структура продукту надмірно м’яка, необхідно натерти кожен шматок сіллю і залишити на кілька годин, щоб стекли надлишки сироватки.
Шкідливий вплив сиру фета
На жаль, існує шкідливий вплив сиру фета, якщо його вживати у великих кількостях. Через високу калорійність фету слід виключити з раціону людям з ожирінням.
Медики констатують шкоду сиру фета для людей з підвищеним тиском, через високий вміст в ньому натрію. Хворим необхідно обмежувати споживання продукту. Відзначають також шкоду сиру фета для вагітних жінок. Його потрібно вживати майбутнім мамам тільки в пастеризованому вигляді. Погано оброблений продукт містить бактерії типу Listeria, і може викликати отруєння. Дослідження вчених показали, інфекція, потрапивши в організм майбутньої мами, може спровокувати викидень або передчасні пологи.
Користь і шкода сиру фета багато в чому залежать від кількості вживаного продукту. У будь-якому випадку, слід їсти фету в помірних дозах, а в разі сумнівів у його корисності особисто для вас, необхідно порадитися з дієтологом і лікарем.