Користь і шкода моркви

Photo of author

By nata

korist_ta_shkoda_morkvi

Для організму морква – просто знахідка. Корисні властивості моркви пояснюються її багатим складом. Вона вміщає в себе вітаміни груп В, С, Е, РР, К, також в ній присутня корисна речовина – бета-каротин, яка в організмі людини перетворюється на вітамін А.

Досить у моркви і мінеральних речовин: калію, магнію, заліза, фосфору, міді, кобальту, цинку, йоду, хрому, фтору, нікелю та ін. У моркві знаходяться ефірні масла, які обумовлюють своєрідний запах коренеплоду.

Користь моркви

Завдяки хімічній сполуці під назвою бета-каротин, терта морква є домашнім засобом номер один проти раку. Саме бета-каротин надає моркві яскраво-оранжевий колір, отже, чим яскравіший коренеплід – тим більше в ньому цієї корисної речовини. Бета-каротин, він же вітамін А, сприяє формуванню скелета, відповідає за синтез статевих гормонів, тим самим сприяє нормальному росту людини.

Вітамін А піклується про стан слизових оболонок і шкіри, зміцнює кістки, зуби, ясна, волосся, протистоїть ослабленню зору, береже нервову систему, відновлює енергію і життєві сили людини після великих фізичних навантажень, підвищує стійкість організму до різних інфекцій. Так само він необхідний під час вагітності та в період лактації.

Дослідження показали, що бета-каротин є прекрасним антиоксидантом. Антиоксиданти пригнічують вільні радикали, які провокують такі небезпечні захворювання як: гіпертонія, атеросклероз, ревматоїдний артрит, паркінсонізм. Вживання моркви береже нас від передчасного старіння. Японські вчені підтверджують, що регулярне споживання моркви, а також усіх оранжево-червоних овочів, може продовжити життя людини на 5-7 років. Навіть одна невелика морквина цілком може забезпечити нашому організму добову норму вітаміну А.

Відварна морква корисна хворим на цукровий діабет. Дивно, але варена морква містить набагато більше корисних речовин, ніж сира. Після варіння моркви рівень антиоксидантів в ній зростає на 34%.

Щоб допомогти організму швидше засвоїти провітамін А, в терту або відварну моркву слід додати кілька крапель олії або їсти її разом зі сметаною.

Брак бета-каротину може призвести до утворення катаракти, каменів у сечовому і жовчному міхурах і цілому ряді інших хвороб.

Неоціненною є користь моркви ще й за рахунок солей калію, що містяться в ній. Вони необхідні при хворобах серцево-судинної системи, підвищеному тиску і атеросклерозі.

korist_ta_shkoda_morkvi_sik

Морквяний сік. Користь морквяного соку

Морквяний сік корисний для організму людини не менше, ніж сама морква. Свіжий морквяний сік можна пити від декількох мілілітрів до 3-4 літрів на день – його кількість залежить від здоров’я і самопочуття людини. Сік моркви покращує загальний стан організму. Морквяний сік – це нескінченне джерело вітаміну А. Також він містить безліч вітамінів: В, С, D і Е, покращує апетит, ефективно діє на підшлункову залозу, підвищує опірність залоз внутрішньої секреції, пазух лицьового черепа і дихальних органів. Сік моркви корисний при дисфункції нирок і печінки, виводить пісок і невеликі камені, сприяє очищенню печінки.

Читайте також: Магній: вміст в продуктах харчування та користь для організму.

Шкода моркви і протипоказання

Є й протипоказання у вживанні моркви. Моркву не слід вживати при запаленні тонкої кишки, при загостренні виразкової хвороби шлунка та дванадцятипалої кишки.

Якщо ви дуже любите моркву і морквяний сік, але помітили одного разу, що шкіра на долонях і ступнях придбала жовтувато-помаранчевий відтінок, то негайно знижуйте споживання цього коренеплоду. Надмірне споживання моркви призвело до того, що ваш організм не справляється з переробкою надлишків каротину і вітаміну А. Найчастіше це проявляється у дітей, так печінці в їхньому віці набагато складніше переробити і вивести надлишки каротину з організму.

yak_vibrati_morkvu

Як вибрати моркву

Багато хто з нас і не замислюються про те, як правильно вибрати моркву. Морква, звичайно, продається цілий рік, але в кожну пору року вона має свої особливості.

Навесні можна зустріти морквину дрібну, молоду, з ніжним, м’яким смаком. Літня морква має більш різкий смак.

Найбільш солодку моркву збирають і продають восени і на початку зими. Осіннє похолодання сприяє перетворенню крохмалю, що міститься в моркві, в цукор.

Рівень корисності моркви за зовнішнім виглядом визначити нелегко, але насправді, деякі зовнішні дані коренеплоду, дещо нам можуть розповісти про моркву.

Корисна морква повинна бути яскраво-оранжевого кольору, чим яскравіше коренеплід, тим більше в моркві вітаміну А.

Морква не повинна бути млявою і м’якою, це ознака неправильно зберігання. Усередині така морква може виявитися злегка підгнилою.

Коренеплід моркви повинен бути твердий, рівний, без наростів, поверхня повинна бути гладкою. Різні нарости на моркві і деформація самих коренеплодів свідчать про те, що під час зростання даний овоч був схильний до захворювань, а також це явний доказ присутності в моркві нітратів, користі така морква не принесе. Вага найкориснішої моркви близько 150 грам. Коренеплід саме з такою вагою максимально насичений вітамінами та іншими корисними речовинами.