Хром – його роль для організму

Photo of author

By Марина Павелець

chrome_-_dieta

Хром – це мікроелемент, що необхідний для активації інсуліну та стабілізації вуглеводного обміну в організмі.

У вільному вигляді хром в складі продуктів і живих тканин не міститься. Він представлений різними сполуками, в яких цей метал має різну валентність. В організмі людини хром накопичується в головному мозку, надниркових, м’язової тканини, кістках, легенях, хрящах. Всього в тілі людини зосереджено 0,4-6 міліграмів хрому.

Хром у природі є у двох формах: трьохвалентнийта шестивалентний . Трьохвалентний хром є біологічним ( в нормі міститься в організмі), а шестивалентний хром ( зустрічається в металургії, пральних порошках, біжутерії і т.д.) може викликати дерматит і збільшує ризик раку легень.

Добова доза

Для профілактики дефіциту хрому рекомендується добова доза 50-200 мкг ( за вийнятком вагітних та годуючих жінок у яких добова доза повинна бути більшою).

Функції хрому:

  • Посилює дію інсуліну: нормалізує проникливість клітинних мембран для глюкози, збільшує кількість інсулінових рецепторів.
  • Збільшує споживання амінокислот м`язами, серцем та печінкою.
  • Покращує синтез білка.
  • Регулює рівень ліпідів у крові: знижує загальну кількість ліпідів і холестерину низької щільності і збільшує рівень холестерину високої щільності, що сприяє профілактиці атеросклерозу.

Ризик дефіцитних станів:

  • Дієта з високим рівнем жирів.
  • Стрес: інтенсивна фізична нагрузка, інфекційні хвороби, травми.
  • Вагітність.
  • Вік (з віком рівень хрому в організмі зменшується).

Читайте також: Магній: вміст в продуктах харчування та користь для організму.

.

Ознаки дефіциту хрому:

Слабкість, безсонниця, головні болі, збільшення маси тіла, зниження імунітету, невралгії, порушення мязової координації, непереносимість глюкози, зміна рівня глюкози у крові (гіпоглікемія), зміна рівня холестерину в крові ( гіперхолестеринемія).

Дефіцит хрому в організмі сприяє підвищенню рівня глюкози в крові, призводить до підвищення тригліцеридів і холестерину в плазмі крові і в кінцевому підсумку до атеросклерозу. Саме тому хром має велике значення для профілактики цукрового діабету та серцево-судинних захворювань.

Терапевтична цінність хрому в інших областях не так твердо встановлена, як у випадках діабету, серцево-судинних захворювань і гіпертонії, проте вона може поширюватися і на багато інших захворювань. Наприклад, він може полегшувати хронічні головні болі і допомагати лікуванню вугрової висипки, яка, мабуть, частково обумовлена порушенням обміну інсуліну. Зменшуючи тягу до цукру, хром дозволяє легше дотримуватися низьковуглеводного режиму харчування. Навіть без дотримання дієти мінерал може збільшувати загальну кістково-м’язову масу тіла, що, в свою чергу, прискорює обмін речовин і спалює зайвий жир.

Надлишок хрому в організмі здатний привести до істотного порушення здоров’я людини. Незважаючи на те, що хром є життєво важливим елементом, при надмірному надходженні в організм людини сполуки хрому дуже токсичні.

Основні прояви надлишку хрому:

Запальні захворювання з тенденцією до ураження слизових оболонок (перфорація носової перегородки), алергічні захворювання, зокрема астматичний бронхіт, бронхіальна астма; дерматити і екзема; астено-невротичні розлади, збільшення ризику онкологічних захворювань.

Хром необхідний при таких захворюваннях: цукровому діабеті, ожирінні, остеопорозі, гіперліпідемії, атеросклерозі.

Продукти, в яких міститься хром:

Сочевиця, пивні дріжджі, зерновий хліб, печінка, курятина, свіжі овочі, гречка, бобові, пшеничні висівки, сир, кисломолочні продукти, гриби, зелень, кукурудзяна та оливкова олія.

Цікаво також: Середземноморська дієта: 10 кроків

. .

Капуста кале для корисного здорового харчування

Баклажани: користь та шкода