Головна страва різдвяного столу – кутя – дуже корисна, але її потрібно їсти в міру. В минулому вважалося, що чим багатша (тобто смачніша і ситніше) різдвяна кутя, тим краще буде врожай і вище достаток у сім’ї. Зерно, з якого готують кутю, символізує вічне життя, воскресіння і достаток. Мед – символ райського блаженства, здоров’я і благополучного побуту. Мак і горіхи – символи достатку і родючості.
Користь складників куті:
Пшениця
До складу пшениці входять клітковина, яка покращує роботу шлунково-кишкового тракту, а пектини абсорбують з кишківника шкідливі речовини. Як природний антиоксидант, пшениця сприяє зміцненню і оздоровленню організму в цілому. Також вона допомагає очистити печінку і зняти нервове перенапруження.
Мед
Завдяки меду кутя є такою смачною. Також він володіє противірусними, антибактеріальними, протигрибковими ефектами. Крім того, він позитивно впливає на кров, сприяє підвищенню працездатності, а також знімає вірусну симптоматику. Проте, мед може викликати алергічні реакції.
Волоський горіх
Магній і Омега-3, що у великій кількості міститься в горіхах, покращують роботу мозку, допомагаючи справлятися з великими розумовими навантаженнями.
Горіхи містять багато клітковини, яка покращує обмін речовин і роботу шлунка. Приходять в норму порушені травні функції, пом’якшуються прояви дисбактеріозу і запору. Волоський горіх забезпечує здоровий метаболізм і в результаті знижується ризик виникнення ожиріння. Знижує ймовірність розвитку цукрового діабету, онкозахворювань, анемії.
Вітамін Е і Омега-3 перешкоджають розвитку цукрового діабету II типу і зменшують кількість холестерину в крові.
Родзинки
Корисні властивості родзинок були відомі нашим предкам вже багато століть тому. Цінували цей продукт за здатність зміцнювати нервову систему, діяти в якості заспокійливого, надавати позитивний вплив на серце і легені. Також родзинки рекомендується лікарями як засіб проти загальної слабкості, лихоманки, анемії, порушень роботи шлунково-кишкового тракту, при хворобах нирок. Користь родзинок проявляється і в тому, що за рахунок вмісту фенолів вони є потужним антиоксидантом. Серед протипоказань до застосування родзинок можна відзначити цукровий діабет , виразку дванадцятипалої кишки і шлунка, ентероколіти, виразкові процеси в ротовій порожнині, активну форму туберкульозу і ожиріння .
Читайте також: Піраміда здорового харчування і Гарвардська тарілка – що й до чого, та як у нас.
Курага
Завдяки цілого набору корисних речовин, що удосталь містяться в куразі, вона є унікальним засобом для профілактики багатьох хвороб. Вчені давно довели, що вживання сушених абрикосів позитивно позначається на загальному стані здоров’я. Говорячи ж про користь кураги для окремих систем організму, слід згадати її здатність зміцнювати стінки судин, знижувати рівень холестерину і сприятливо впливати на роботу серцево-судинної системи. Чудодійний ласощі є також прекрасним профілактичним і лікувальним засобом для людей, які страждають захворюваннями нирок або щитовидної залози. Відсутність цукру в складі кураги робить її абсолютно незамінним продуктом харчування для діабетиків. Наявність же в ній високого вмісту заліза дозволяє використовувати її для підвищення гемоглобіну і поліпшення функції кровотворення.
Мак
Близько половини маси насіння займають жири. Також вони багаті білком і цукрами, що робить макове насіння поживним продуктом. Крім цього, в ньому містяться корисні мікроелементи: калій, магній, натрій, сірка, фосфор, залізо, мідь і вітаміни групи E, PP. Він допоможе боротися з діареєю та покращити якість вашого сну.
Щоб не нашкодити здоров’ю, обмежтеся 100-150 г куті, тобто, 4-5 столовими ложками, рекомендують лікарі. Пшениця важкий продукт для хворого шлунка і підшлункової залози. З кутею слід бути обережним тим, хто має проблеми шлунково-кишкового тракту, зокрема страждає хронічним панкреатитом: у великих кількостях пшениця призводить до здуття живота і дискомфорту. Також утримайтеся від куті, якщо у вас виразка шлунка.