Українські суперфуди

Photo of author

By Марина Павелець

1kalina

Суперфуд – суперкорисні натуральні добавки до продуктів, які роблять нас здоровішими. А ще з кожним роком стають дедалі популярнішими серед послідовників спеціальних дієт, здорового способу життя і спортсменів. Це коріння, насіння і ягоди, які володіють високою концентрацією корисних речовин, унікальних за своїми властивостями.

Корисні добавки можна купити в онлайн-магазинах, аптеках і крамницях здорового харчування у вигляді порошків, соків, шейків, гелів і витяжок.

Кілька років тому так звану моду на «суперпродукти» ввели сироїди і вегани, що стежать за своїм здоров’ям, але відмовляються отримувати користь у вигляді концентрованих вітамінів і мікроелементів з біодобавок, розроблених в лабораторіях. Вони зробили вибір на користь superfoods, які ростуть на планеті тисячоліттями, ретельно вивчивши і вибравши кращі з них.

Однак в Україні ціни на суперфуди зашкалюють і точно не відомо як саме екзотичні продукти вплинуть на ваш організм, тому пропонуємо до вашої уваги бюджетні українські “суперфуди”.

. .

. .

Детально про Лляна олія: користь та шкода

. .

Насіння чіа і насіння льону

Чіа (або шавлія іспанська) є одним з найвідоміших рослинних суперфуд-джерел корисних жирних кислот, які складають майже дві третини насіння. У насінні також міститься багато легкозасвоюваного рослинного білка, клітковини і кальцію. Чіа стимулюють роботу мозку і серцево-судинної системи, підтримують здоровий вигляд шкіри і волосся. А розмокаючи, утворюють навколо себе слизову оболонку, яка має обволікаючj. і трохи помякшуючj. дією. Її корисно застосовувати людям з порушенням роботи суглобів, сечовивідної системи і шлунково-кишкового тракту.

До складу насіння льону входять всі ті ж жирні олії і кислоти (корисні Омега-3), вітамін А і ферменти. Такий комплекс – прекрасний обволікаючий і протизапальний засіб. А ще все та ж слизова оболонка. Якщо пояснювати якомога простіше, слиз утворюється навколо насіння, коли воно потрапляє у вологе середовище, передається і шлунку, покриваючи його тонким захисним шаром. Це сприяє нормалізації роботи тракту, виведенню шлаків, зниження рівня цукру в крові. А ще льон – таке ж прекрасне джерело рослинного білка.

Ягоди асаї та шипшина

Рідкісна в наших краях, але оспівується дієтологами ягода Асай – потужний антиоксидант. Тропічні ягоди визнані кращими в світі по боротьбі з процесами старіння і ушкодженнями клітин. Як вітамінна таблетка, кілька ягід наситять організм кальцієм, магнієм, цинком і вітамінами А і Е. Як правило, ягоду, сік або екстракт можна замовити в більшості інтернет-магазинів по здоровому харчуванню, але якщо знайти не вдалося – знімаємо окислювальні процеси, запалення і виводимо токсини з допомогою наших ягід.

shypshyna-1

Звичайно, в сезон краще їсти побільше і інших ягід: свіжий чорниці, лохини, ожини, вишні і гранатів. Але шипшина цілорічна, універсальна і максимально близька до асаї, а в певному сенсі навіть перевершує її. Плоди шипшини мають вкрай високу вітамінну цінність. Плоди містять вітамін С (в 10 разів більше, ніж в чорній смородині і в 50 разів більше, ніж у лимоні), вітамін В1, В2, К, Р, Е, дубильні речовини і пектин, калій, залізо, марганець, фосфор, кальцій і магній. У народній медицині відваром шипшини лікують захворювання печінки, жовчного міхура і нирок. Мабуть, виведення каменів і піску – одна з найпотужніших її властивостей. За рахунок високого вмісту заліза, шипшина корисний при анеміях, так як покращує кровотворення. Відмінний антиоксидант.

Читайте також: Піраміда здорового харчування і Гарвардська тарілка – що й до чого, та як у нас.

. . . .

Про: Середземноморська дієта: 10 кроків

. .

Ягоди годжі та вялена журавлина

У першій трав’яній енциклопедії Китаю, Шень Нун Матеріа Медика, в 1-му столітті до нашої ери ягоди годжі класифікувалися як тонізуюча трава вищого класу, а також там було написано, що люди повинні вживати їх на постійній основі, щоб зберегти молодість і здоров’я. Тонізуючі ягоди годжі витримали випробування часом. Їх досі вживають по тим же причинам. А ще, тому що в них сконцентрована вітамінна аптечка. Ягоди годжі багаті антиоксидантами, містять бета-каротин, зеаксантин, бетаїн, полісахариди (LBPs), мікроелементи і вітаміни.

Журавлина є однією з найбільш корисних дикорослих ягід в наших широтах. Багата вітамінами С, РР, К, групою вітамінів В, містить калій, кальцій, магній, йод, залізо, мідь, срібло, барій, свинець, марганець, велика кількість органічних кислот, цукру, пектин, дубильні речовини і фітонциди. Краще за інших ягід тонізує, за рахунок комбінації вітамінів і мікроелементів. Нормалізує рівень холестерину, зв’язує і виводить токсини з організму. Однак, купуючи, стежте щоб корисна журавлина була просто в’яленої або сушеної, без попереднього вимочування в цукровому сиропі.

Ще один чудовий замінник годжі – калина. Вона підвищує імунітет і допомагає організму ефективно протистояти інфекціям. А завдяки присутності в калині пектинових з’єднання і дубильних речовин, ягоди покращують травлення, сприяють очищенню організму від небезпечних солей важких металів, токсичних речовин, продуктів розпаду і «шкідливого» холестерину. Присутні в складі ягід калини Р-активні сполуки (рутин) нормалізують еластичність і проникність капілярів, а також стимулюють протікають в тканинах окислювальні процеси. Те, є калина набагато крутіше годжі, це ягода молодості, краси і здоров’я!

Кіноа і пшоно

Ми цінуємо кіноа за високий вміст фолієвої кислоти, клітковини, але особливо – рослинного білка: від 10 до 15 г в склянці продукту. Такий продукт майже повністю засвоюється організмом. Крупу легко готувати, вона довго насичує, до того ж має низький глікемічний індекс.

Слов’янська альтернатива модному нині кіноа. Груба оболонка містить таку ж корисну клітковину, а кількість рослинного білка в пшоні поступається лише на 1-2 г.

Ще одна альтернатива кіноа – це нут. Нут, точно так само, як і кіноа, не містить глютену, зате в ньому в достатку є клітковина, повільні вуглеводи (не підвищувати рівень цукру, але забезпечують максимум енергії протягом дня), а також рослинний білок. Для порівняння: в 50 грамах приготовленою кіноа міститься 20 г вуглеводів, 2,5 г клітковини і 4 г білка. А в такій же кількості нуту: всього 17 г вуглеводів, 5 г клітковини і 5 г протеїну, плюс гідний набір мінералів і антиоксидантів. З нуту можна готувати багато смачних страв, включаючи супи, салати і гарніри, його запікають у духовці з оливковою олією і сіллю. А який чудовий з нуту хумус!

. .

. .