Що таке суперфуди?

Photo of author

By Марина Павелець

superfood

Першими про суперфуди заговорили в колах сироїдів і веганів – мабуть, стурбовані своїм здоров’ям люди, які відмовилися майже від повного списку рекомендацій ВООЗ, стали шукати «чарівну пігулку», яка замінила б їм продукти тваринного походження.

Саме тоді магістр дієтології і затятий пропагандист raw food руху Девід Вульф відкрив усьому світові такі продукти як какао-боби, водорость спіруліну, ягоди годжі і асаї.

Суперфудами називають продукти, в яких концентрація корисних речовин перевищує всі раніше відомі показники. Вони – щось середнє між їжею і ліками, по описі і визначенню більше схожі на біологічні добавки, але все-таки занесені в окрему категорію.

Суперфуд – це корінці, насіння, листя, водорості, ягоди та інші частини рослин, що вживаються як в натуральному, так і у вигляді порошків, соків і витяжок. Ростуть вони, як правило, в важкодоступних місцях планети на зразок Амазонки і Тибету, але їхати за ними так далеко не доведеться: найпоширеніші продукти цієї категорії легко замовити в інтернеті або купити в магазинах здорового харчування. За своїм хімічним складом суперфуди не схожі на звичні продукти харчування: зашкалює концентрація білка, вітамінів, мінералів, незамінних кислот, антиоксидантів та інших корисних речовин при мінімумі калорій просто вражає уяву.

Є і зворотна сторона, про яку не варто забувати, коли мова йде про суперфуд. Всі випробування, пов’язані з виявленням позитивного впливу від їх вживання, проводяться на мишах, і ще невідомо, так вони корисні для людини, як переконують нас результати цих досліджень. Другий момент: ті люди, у яких західний світ підглянув звичку вживати суперфуд в їжу, генетично схильні до засвоєння поживних речовин з них, так як харчуються ними протягом довгого часу. Так що немає гарантій, що організм західної людини буде засвоювати ці екзотичні корінці і ягоди з таким же успіхом. Та й результат від вживання суперпродуктів може бути помітний не відразу або не помітний зовсім, що не потішить тих, хто за пристойну суму (а суперфуд, до слова, задоволення недешеве) мріяв отримати рішення своїх проблем зі здоров’ям тут і зараз. До того ж організм на вживання цих продуктів може реагувати по-різному: у когось з’являється алергія, нудота або проблеми з травленням, що може назавжди відвернути від експериментів з суперфудами.

Такі продукти – лише добавка до їжі, але ні в якому разі не її заміна і не швидкий спосіб позбутися від зайвих кілограмів. Ніякого ефекту від їх вживання ви точно не помітите, продовжуючи харчуватися фастфудом і газованою водою сидячи на улюбленому дивані. Так що вчені і медики, кажучи про суперфуд, намагаються не виділяти їх в особливу категорію і рекомендують харчуватися збалансовано і вести здоровий спосіб життя в цілому.

Ягоди годжі

Яскраво-червоні ягоди, схожі на тверді родзинки, в першу чергу відомі своїми омолоджуюючими і тонізуючими властивостями. У столовій ложці цих ягід міститься один грам білка, 36% добової норми вітаміну А і всього 18 калорій. Годжі містять рекордну кількість вітаміну С (в сотні разів більше, ніж цитрусові), а також незамінні полісахариди і амінокислоти. Ростуть в основному в Азії, Монголії та Центральній Америці.

Насіння чіа

Незамінні жирні кислоти, що містяться в Чіа, більше не зустрічаються в такій концентрації ніде в природі, а кількість антиоксидантів – набагато більша, ніж в чорниці і інших відомих ягодах. Крім того, Чіа багаті залізом, вітамінами, мінералами, цинком і калієм. Через те, що це насіння здатні набухати і збільшуватися в об’ємі, стикаючись з рідиною (вбирають в 10 разів більше води, ніж власну вагу), їх часто використовують в пудингах і в якості замінників яєць в веганських десертах.

СПІРУЛІНА

Синьо-зелена мікроводорость спіруліна здобула світову популярність в кінці 90-х, коли безліч людей стали переходити на рослинну дієту і постало питання про надійне джерело повноцінного білка. Тоді дослідження, що виявили в спіруліни вітамін B12 (від дефіциту якого, як прийнято вважати, страждають всі вегани) і високий вміст протеїну, були дуже доречними. Зараз саме спіруліна є добре продаваним суперфудом, і навіть створюються спеціальні ферми по її розведенню.

КАКАО-БОБИ

Какао-боби – початкова сировина, з якої виробляються всі відомі нам шоколадні продукти. Але на відміну від промислових аналогів, які містять жир, молоко і цукор, сирі какао-боби піднімуть вам настрій без неприємних наслідків. Крім того, в них містяться залізо і магній, а антиоксидантів в 20 разів більше, ніж в зеленому чаї. У сирому вигляді какао-боби трохи гірчать і нагадують за смаком зерна кави, так що найчастіше їх додають в енегретичні батончики і смузі.