Спаржа: користь та шкода

Photo of author

By Марина Павелець

asparagus

Аспарагус або спаржа – одна з найсмачніших, корисних і дорогих овочевих культур. Перші паростки аспарагуса бувають білими, зеленими, рожево-зеленими або фіолетовими, насичені вітамінами, мінералами і клітковиною.

Молоді ніжні пагони можна їсти сирими або приготованими на пару, у воді, в духовці або на грилі. Аспарагус є одним з найбільш ранніх овочів нового сезону: збір урожаю молодих пагонів починається з квітня і триває до липня.

Харчова цінність спаржі

У всіх сортах спаржі міститься дуже мало калорій – всього 22 кал на 100 г, це в усіх відношеннях легка їжа, вона легко засвоюється, а також насичує організм необхідними вітамінами і мінералами.

Будь-який сорт спаржі може похвалитися цінними вітамінами групи В ( В1 – 6,7% від добової норми, а В2 – 5,6%), А ( 9,2% добової норми), Е ( 13,3% добової норми) і С ( 22,2% добової норми), а також мінералами: кальцієм, калієм, фосфором, міддю, залізом, магнієм і цинком. Спаржа багата каротином, сапонінами і аспарагіном (речовиною, які беруть участь в синтезі білка).

У 100 г відвареної спаржі містяться: білки (2,4 г), вуглеводи (4,1 г) і близько 2 г клітковини.

Корисні властивості спаржі

  • Вміст в спаржі фолієвої кислоти набагато вищий, ніж в інших овочах. У 100 грамах спаржі міститься близько 40% добової норми цього вітаміну. Тому спаржу рекомендують включати в харчування вагітним жінкам, для підтримки процесу нормального розвитку плода. Фолієва кислота під час вагітності знижує ризик викидня, передчасних пологів, вроджених паталогій дитини, а також зменшує вірогідність післяродової депресії у мами. Фолієва кислота настільки необхідна для правильного кровотворення, що при її дефіциті виникає важка форма анемії. .
  • Спаржа містить велику кількість аспарагінової кислоти, яка стимулює діурез, а точніше збільшує виділення сечі. .
  • Присутні в спаржі нерозчинні харчові волокна, що покращують процес травлення, позитивно впливають на кишкову мікрофлору, знижують газоутворення і підвищують тонус мускулатури кишечника. .
  • Сапоніни, що містяться в спаржі, відновлюють ліпідний обмін, знижують рівень холестерину, розріджують і виводять мокроту в бронхах. .
  • Зелена спаржа містить велику кількість антиоксидантів, в тому числі вітаміну E, що попереджають розвиток багатьох захворювань, знижують ризик онкології і що дуже важливо, передчасне старіння. .
  • Оскільки спаржа є низькокалорійним продуктом, тому дієтологи радять добавляти її до свого раціону людям з надлишковою вагою. .
  • Також спаржа рахується афродизіаком, тому є чудовим вибором для приготування романтичної вечері. .

Як вирощувати спаржу читайте у статті Спаржа: вирощування, догляд.

Читайте також: Магній: вміст в продуктах харчування та користь для організму.

Шкідливий вплив спаржі

Не можна вживати спаржу в разі індивідуальної непереносимості і в періоди загострень захворювань шлунково-кишкового тракту (особливо виразки шлунка і дванадцятипалої кишки), так як цей овоч подразнює слизову шлунка.

Також варто пам’ятати, що можливе виникнення алергічної реакції на спаржу.

Лікарі не радять вживати спаржу при циститі, простатиті і суглобовому ревматизмі, так як вона може викликати загострення.

При вживанні спаржі, як і будь-якого іншого продукту, важливо пам’ятати, що все корисно в міру і ні в якому разі не переїдати.