Знайомтесь — айран. Неприхована правда про дивний напій, який рятує в спеку, лікує від похмілля та заспокоює нерви

Photo of author

By fersht

airan

Розповідаємо, що таке айран, якими корисними властивостями він може похвалитись, а для кого може виявитись шкідливим.

Айран обживається на поличках українських супермаркетів, тіснячись серед пляшечок з кефіром та іншої молочки, вже не перший рік, проте багато українців й досі не знають, що він собою представляє. Ба більше, навіть не всі співробітники супермаркетів, де ним торгують, мають поняття, що це таке. Спробуємо заповнити цей пробіл.

То що ж таке айран

Айран (ayran) — це кисломолочний напій з легким соленим присмаком. Смакує приблизно як підсолений кефір. А все тому, що основними складовими айрану є: молоко, кисломолочна закваска, вода і сіль. За бажанням, до нього додають кріп, петрушку, базилік, кінзу, огірок, паприку. У підсумку виходить напій, який дуже добре освіжає у спеку. Такий собі молочний тонік.

Коротенька історія походження айрану

Айран є традиційним напоєм тюркських народів. Ще п’ятнадцять століть тому кочівники наливали молоко в бурдюки, додавали до нього сіль в якості консерванту. А коли хотіли пити, розбавляли те все водою. Такий напій не лише тамував спрагу, але й вгамовував голод.

За даними деяких дослідників, напій, дуже схожий на айран, був знайомий ще мешканцям давньогрецького міста Керкинітіди, яке існувало в 5-2 столітті до нашої ери.

Тобто напій це дуже древній.

Зараз він популярний в Туреччині, у Болгарії, на Кавказі, в Середній Азії.

В кожній з місцевостей готують його з певними власними особливостями. Наприклад, молоко для айрану можуть брати як коров’яче, козяче, овече, так і буйволине, та навіть верблюже.

Склад айрану

Айран багатий на вітаміни та мікроелементи. У ньому, образно висловлюючись, майже половина таблиці Менделеєва: магній, калій, натрій, кальцій, фосфор, цинк, залізо, сірка, йод, селен, хлор. А ще вітаміни: групи В, D, E, A, C (аскорбінова кислота), РР, Н.

Якщо говорити про поживну цінність, то в 100 грамах напою, залежно від його густини, від 25 до 60 калорій; приблизно 1,5-2 г жирів, 1,4-2,9 г вуглеводів та 1,1-2,5 г білків.

Витриманий айран може містити до 0,6% спирту.

Користь айрану

Як уже було сказано, айран чудово освіжає у спеку. Завдяки своєму складу він нормалізує водно-сольовий баланс в організмі, таким чином тамуючи спрагу, а до того ж полегшуючи роботу ниркам. Тому, до речі, айран радять пити людям, в яких хворі нирки.

Також айран — це просто знахідка для чоловіків і жінок, які страждають від похмілля. Все за рахунок того ж таки приведення в норму водно-сольового балансу. Також він поповнює запас вітамінів і мінералів. Тут дія айрану дещо схожа до дії, яку спричиняє на організм людини, яка напередодні перебрала з алкоголем, розсіл. Відступає нудота, до людини повертається бадьорість, спадають набряки, усувається тремор рук. Знавці навіть рекомендують в день похмілля нічого не їсти, а пити один лише айран, щоб цілющий ефект настав швидше і максимально привести «хворого» в форму.

Позитивно впливає айран на мікрофлору кишечника. Відновлює її. Тому його добре вживати тим, хто пройшов або проходить терапію антибіотиками, які, як відомо, негативно впливають на мікрофлору.

Є користь від айрану і серцево-судинній системі: він насичує кров киснем, збільшує число еритроцитів, зміцнює стінки судин, знижує рівень холестерину.

Крім того, айран:

  • покращує вигляд шкіри та волосся (жінки навіть роблять з нього спеціальні косметологічні маски);
  • зміцнює імунітет — тому його добре пити взимку;
  • за рахунок того, що містить магній, знімає нервову напругу;
  • підвищує потенцію у чоловіків;
  • знімає втому, в тому числі від інтелектуальної праці;
  • покращує лактацію у жінок.

Шкода айрану

Є в айрану і, так би мовити, темний бік. Тобто певні протипоказання.

Наприклад, його слід обережно пити при гастриті, виразці шлунка і дванадцятипалої кишки (а при загостренні цих хвороб — взагалі не вживати). Не рекомендують його пити теж при загостренні панкреатиту та сечокам’яної хвороби.

Обережними із ним слід бути тим, у кого підвищена кислотність, оскільки айран здатний підвищити її ще більше.

Ну і, звісно, не зможуть посмакувати цей напій ті, хто має непереносимість лактози.

Норми вживання айрану

Усе добре в міру, і айран тут не виняток. Добова норма цього напою для людини — дві-три склянки. Якщо занадто захопитись айраном, можна заробити собі пронос, оскільки у великих дозах він має послаблюючий ефект.

Людям, які прагнуть скинути зайву вагу, дієтологи рекомендують раз на тиждень влаштовувати собі розвантажувальні дні, під час яких пити суто сам айран. По склянці кожні дві години (не більше 2 літрів на день).

На розвантажувальні дні краще не планувати собі виснажливих фізичних занять. При цьому слід не забувати пити в ці дні звичайну воду.

Хто в Україні виробляє айран

З 2016 року айран випускає ТМ «Яготинське». Їхня лінійка складається з двох видів айрану — класичного з 2,0% жиру та айрану з кропом 1,8% жирності. Обидва види розливають у ПЕТ-пляшки об’ємом 450 г.

У 800-грамовій тарі типу каністра продає айран ТМ «Злагода» з Дніпра. В ньому 2% жиру і лише натуральні складники, ніяких загущувачів, ароматизаторів і т.п. «хімії».

Халяльний айран представлений на ринку продукцією ТМ Onur з Києва. Свій айран «Турецький» жирністю 1,8% вона випускає в літровій пляшці.

Ще одним виробником айрану в Україні є тернопільська «Молокія», яка випускає його в упаковці Pure-Pak об’ємом 430 г і називає «напоєм кефірним I RUN». На смак він, до слова, найбільше схожий на кефір з-поміж інших айранів українського виробництва, які згадані у цьому переліку.

Іван Троян,

спеціально для MedFond.com