Чага – лікувальні властивості

Photo of author

By fersht

chaga_grib

Чага , чорний березовий гриб, трутовик (Inonotus obliguus Pers.) належить до родини гіменохетових. Народна назва – рак берези. Березовий гриб утворює нарости з чорною поверхнею, з численними горбиками і тріщинами. Чага може рости 10 -15 і більше років, живлячись соками живої берези, досягаючи 50 см у діаметрі. Нарости міцно вростають крізь кору у деревину і спричиняють гниття середини стовбура. На мертвих деревах чага руйнується. Чагу треба відрізняти від несправжнього трутовика. Він має конічну монолітну форму з гладенькою поверхнею і горизонтальними хвилястими кільцями.

Як заготовляти та зберігати чагу

Заготовляють лише твердий компактний гриб, трухлява сировина не має лікувального значення. Збирають чагу протягом усього року. Проте, гриби весняного і осіннього збирання мають сильнішу дію. Нарости відділяють від стовбурів сокирою, подрібнюють гриб на куски завбільшки 6 -7 см і сушать у приміщеннях, які добре провітрюються. Взимку – на печі або в сушарці.

Хімічний склад

Хімічний склад чаги складний і ще вивчається. У ній виявлено стероїди і тритерпеноїдні сполуки типу ланостану ( сильний антиоксидант), полісахариди, мінерали( магній, залізо, срібло, цинк, алюміній, кальцій, кобальт, калій, мідь, натрій), солі кремнію, пурини, феноли, щавлеву кислоту та смоли.

chaga_grib_2
. . . . .

Застосування чаги в лікувальних цілях

Екстракт чаги має загальноукріпляючу, тонізуючу, протизапальну та обезболюючу дії. Його використовують при лікуванні хвороб печінки, виразкової хвороби шлунка та дванадцятипалої кишки , а також для симптоматичного лікування хворих із злоякісними пухлинами. Під час лікування чагою необхідно дотримуватись молочно-рослинної дієти.

Лікування екстрактом чаги є несумісним із вживанням глюкози і антибіотиків пеніцилінового ряду .

Фармацевтична промисловість випускає препарат бефунгін – густий екстракт березового гриба, який застосовують для підвищення імунітету, лікування гастритів, язв шлунка і дванадцятипалої кишки, онкологічних захворювань.