Харчування при варикозному розширенні вен (список продуктів)

Photo of author

By admin

varykoz-dieta-1

Варикозне розширеня вен – досить поширена хвороба, що зачіпає і чоловіків і жінок. Крім медикаментозного чи хірургічного лікування, варикозна хвороба вимагає певних правил харчування.

Загальними рекомендаціями фахівців є:

  • Обмежити споживання калорій. Є дані про збільшення ризику розвитку варикозної хвороби при висококалорійному раціоні. Окрім того, зайва вага чинить безпосереднє навантаження на вени ніг. Дієвим інструментом в прагненні контролю ваги і спожитих калорій є режим 5-6 разового споживання їжі невеликими порціями впродовж дня. Показано, що вже 10% зменшення маси тіла позитивно впливає на прояви і перебіг варикозу. Основу раціону повинні складати овочі, нежирне м‘ясо, молочні продукти, риба, корисні жири, ягоди, фрукти.

    .

  • Вживати велику кількість продуктів, багатих вітамінами С та Е. Аскорбінова кислота бере участь в утворенні колагену та еластину – тих компонентів сполучної тканини, які визначають міцність та пластичність судин.
  • Споживати продукти багаті біофлавоноїдами, які зменшують ураження судинної стінки вільними радикалами (є антиоксидантами), сприяючи її міцності.
  • Подбати про достатню кількість харчових волокон у раціоні для забезпечення регулярної моторики кишківника. Закрепи є причиною як варикозного розширення вен прямої кишки (геморою), так і погіршують кров оплив у тазових венах, збільшуючи ризик розвитку варикозу в інших ділянках тіла.
  • Оптимальний питний режим – достатньо чистої води, обмежити кількість цукру в каві, чаї, виключити повністю газовані напої.

Отже, дієта при варикозі повинна сприяти зміцненню стінок кровоносних судин, нормалізувати в’язкість крові, сприяти збільшенню вмісту в організмі еластину і білків, а також зниженню ваги.

varykoz-dieta-2

Для цього хворі варикозним розширенням вен, повинні дуже обмежити в меню борошняні продукти – пироги, печиво, білий хліб. Доцільно замінювати борошно для власної випічки і при виборі готових виробів на цільнозернове. Також необхідно обмежити вживання солодощів, які містять багато цукру. Зокрема, цукерок, тортів, тістечок, кремів. Їх можна замінити маленькими порціями шоколаду, меду, сухофруктами.

Крім того, слід переглянути споживання жирів. М’ясо краще замінити жирною морською рибою, яка містить поліненасичені жирні кислоти, Вони знижують вміст холестерину в крові, покращують еластичність стінок судин,знижують артеріальний тиск, покращують кровообіг. В малих кількостях допускається вживання вершкового масла. Виключіть свинину, жирні бульйони. Поліненасиченими жирними кислотами багаті ще й оливкова олія, лляна олія, горіхи та насіння, соняшникова та кукурудзяна олія.

Також корисні при варикозному розширенні вен морепродукти: кальмари, креветки, мідії, які містять багато міді. Мідь бере участь у синтезі еластину – основного будівельного елемента сполучної тканини, що забезпечує еластичність судин.

Читайте також: Піраміда здорового харчування і Гарвардська тарілка – що й до чого, та як у нас.

Дуже корисна при цьому захворюванні морська капуста, поліпшує стан загального обміну речовин, завдяки йоду. В результаті, підвищується тонус організму і знижується вага.

Важливо, щоб при варикозному розширенні вен в раціон входили продукти, багаті на вітаміни Р, С, Е і А. Загальновідомі джерела вітамінів та біофлавоноїдів, такі як зелені листові овочі, ягоди, сочевиця, капуста повинні складати левову частку їжі.

Рутин або вітамін Р (каштани, лісові горіхи, сік чорноплідної горобини, обліпиха) знижує проникність судинної стінки, зменшуючи набряки. Обліпиха, крім рутина містить вітаміни С, А, Е і є справжніми ліками для хворих на варикоз. Корисний при варикозі лимон, причому і м’якоть, сік і шкірка. Якщо у м’якоті велику кількість аскорбінової кислоти (вітаміну С), то в шкірці – рутина. З фруктів найкорисніші, крім перерахованих вище, при цьому захворюванні – яблука, чорниця, інжир. Соки потрібно розбавляти водою або вибирати несолодкі.

Буряк, авокадо, розмарин, гречка – ці продукти також вважаються найкориснішими при варикозній хворобі, оскільки містять компоненти, що здатні протидіяти пошкодженням судинної стінки (бета ціанін буряка, урсолінова кислота розмарину, глітатіон авокадо), покращувати кровотік у венах (інжир) та насичувати організм матеріалами для побудови компонентів сполучної тканини (рутин і амінокислоти гречки).

При варикозі необхідно повністю виключити прийом алкоголю у будь-якому вигляді, особливо пива. Обмежити всі продукти і страви з великою кількістю спецій, копченості, наваристі бульйони, гострі приправи, а також страви зготовані у фритюрі.

Для зменшення затримки води в тканинах і запобігання розвитку набряків спеціалісти рекомендують дієту зі зниженим вмістом солі, уникати консерви, солоних сирів.