“Коли літо приходить, гаряча пора”, ми переживаємо період активної діяльності. Це і купання в морі, мандрівки горами, різні види спорту, а також інтенсивне думання, планування, споглядання і на сонці загоряння. Всі ці дії вимагають більших чи менших затрат енергії, а отже їжі. Заковика в тому, що їсти – то означає інтенсивні біохімічні реакціі, а отже багато тепла, що продукується в тілі. А навколо – спека! Як же побудувати режим харчування так, щоб не перегріти себе, забезпечити достатню кількість енергії та потрібний асортимент мікронутрієнтів?
По-перше, проаналізувати свої енерготрати і розпорядок дня. Значні фізичні навантаження краще планувати не на пік денної температури. Обов’язково перед цим спожити харч, що включав би складні вуглеводи (будуть перетравлюватися повільно, поступово вивільнюючи енергію і тепло) як от цільнозернові крупи чи хліб; легкозасвоюваний білок (птиця, морська риба, кисломолочний сир чи йогурт); салат з зеленими листовими овочами та оливковою олією; різнокольорові фрукти на десерт.
Якщо ви плануєте відносно неактивний день то вистачить і йогурту з цільнозерновими пластівцями та фруктами або овочевого салату зі сметаною та тостами з такого ж хліба.
Повноцінний обід важко з’їсти в спекотний полудень. Його можна замінити перекусом із салату з шматочком курки чи нежирної риби, холодним овочевим супом або ж жменею сухофруктів та горіхів з негарячим зеленим чаєм. А ввечері, коли буде прохолодно потішити себе шматком м’яса на грилі з овочами.
По-друге, в спеку ми з потом втрачаємо багато солі, тому поповнюймо їх запас мінеральною водою типу з вмістом натрію, хлоридів та бікарбонатів та підсолюючи страви. Особам з гіпертонією чи хворобами нирок слід бути обережними.
По-третє, чим холодніший продукт ми вживаємо, тим більше теплої крові приходить до органів травлення, щоб його нагріти для обробки травними соками. Тому морозиво і крижані напої краще споживати, коли тіло трохи відійшло від спеки у затінку, це зменшить ризик перегрівання.
По-четверте, банальна порада не стрибати в холодну воду з-під палючого сонця, а надто після їди, має сенс. Різке охолодження шкіри спровокує спазм поверхневих судин, що призведе до акумуляції великого об’єму крові всередині тіла і спричинить нагрівання внутрішніх органів. Щоб ефективно віддати зайве тепло тіла, слід поступово понижувати температуру зовні (водою, потоком повітря).
Детальніше про Питний режим.
По-п’яте, часто пити малими порціями зелений чай, воду. Це буде запобігати зневодненню, а також приглушить апетит.
І насамкінець. Алкоголь і спека – загрозливе для життя поєднання, оскільки під дією етанолу розширюються судини, які вже й так збільшеного діаметру аби краще віддавати тепло крові назовні. Це може супроводжується зниженням кров’яного тиску і призвести до запаморочення і втрати свідомості.
Слід пам’ятати, що при високій температурі в сухому кліматі, наше тіло віддає зайве тепло здебільшого завдяки потовиділенню та випаровуванню при частому поверхневому диханні. В цій ситуації важливо дбати про достатнє пиття і повернення солей.
При високій вологості спеку переносити значно важче, бо єдиним джерелом тепловіддачі є випромінювання з поверхні тіла (тепла кров у великих кількостях надходить до поверхневих судин шкіри), а отже варто дбати про потік холодного повітря чи води.