Синдром хронічної втоми: що це таке, які його симптоми та як вилікувати

Photo of author

By fersht

На що скаржитесь? Тривалий період почуваєтесь, наче вичавлений лимон, а відпочинок не допомагає відновити сили й енергію? Погано спите? Не можете ніяк зосередитись на роботі? Цілком ймовірно, що у вас синдром хронічної втоми.

tvorchist

Останнім часом ця напасть не дає нормально жити багатьом людям. Їй присвячують свої публікації світові медіа.

Синдром хронічної втоми (СХВ) ще називають хворобою системної непереносимості навантаження, або міалгічним енцефаломієлітом. Як вже зрозуміло з самої назви, суть цього синдрому полягає в тому, що людина постійно почувається втомленою. При цьому відпочинок не дає жодного позитивного результату. Запідозрити синдром хронічної втоми можна в тому разі, якщо стан втоми триває півроку і більше і його не можна пояснити ніякими іншими захворюваннями людини.

Синдром хронічної втоми може звалитись як на чоловіка, так і на жінку, хоча жінок синдром все ж таки любить більше. В зоні ризику — особи віком від 40 до 50 років.

Що саме спричиняє появу в індивіда хронічної втоми, до кінця не відомо. Існують різні теорії, деякі з яких вбачають причину у збої в роботі імунної системи, інші називають винуватцем певний вірус, ще інші — психологічні проблеми.

Симптомами синдрому хронічної втоми, окрім уже названих вище тривалої втоми, проблем зі сном, складнощах з концентрацією уваги, є:

  • забудькуватість;
  • болі в м’язах і суглобах незрозумілої етіології;
  • часті запаморочення, особливо сильні при зміні положення з лежачого і сидячого;
  • поганий настрій або різкі зміни настрою;
  • температура тіла від 37°С до 37,9°С (субфедрильна температура);
  • головні болі;
  • дискомфорт у горлі;
  • сплутаність свідомості, що проявляється у нездатності чітко і ясно мислити.

Усе це призводить до того, що людина втрачає нормальну працездатність, починає прогулювати роботу, зменшує кількість щоденних активностей, прагне ізолюватись від соціуму. В частині випадків у хворих на тлі синдрому хронічної втоми розвивається депресія.

На жаль, таблетку, прийнявши яку можна було б вилікуватись від синдрому хронічної втоми, ще не винайшли. Нещасним СХВшникам медики пропонують лікувати лиш окремі симптоми.

Наприклад, щоб покращити сон, прописують низькі дози антидепресантів. Також рекомендують переглянути свій звичний розклад дня: почати раніше лягати спати і завжди в один і той же час, прокидатись також намагатись в однаковий час. Щоб сон був міцний і здоровий, відмовитись від кави, сигарет, алкоголю; взяти собі за правило увечері виходити на розмірену прогулянку (або принаймні провітрювати спальню перед сном). Не сприяють нормальному сну також сучасні ґаджети, які, як відомо, випромінюють синє світло, що гальмує вироблення гормону мелатоніну, який допомагає нам засинати. Тож за годину-півгодини до сну краще відкласти від себе смартфон. Не буде зайвим також вимкнути на ніч на ньому звуки сповіщень.

При болях у м’язах прописують знеболювальне. Помічним тут може виявитись розслаблювальний масаж.

Вирішити проблему із запамороченням можуть допомогти деякі ліки для врегулювання артеріального тиску.

Важливо, щоб людина з синдромом хронічної втоми через не можу регулярно займалась фізичними вправами. Ніхто не вимагає мордувати себе великими навантаженнями і ставити спортивні рекорди, помірної — але, наголошуємо, регулярної — фізичної активності буде цілком достатньо, аби покращити свій стан, зокрема й психологічний. Для більш глибокого пропрацювання психологічних проблем слід звернутись до спеціаліста.