Адаптація дітей до школи й садочка

Photo of author

By fersht

diti_v_shkoli_2

Початок осені у більшості батьків, чиї діти йдуть у садочок чи до школи, асоціюється з кашлем і нежитем, з частими лікарняними, адже дитячий організм сильніше, ніж дорослий реагує на зміну оточення, перехід від літнього тепла до осінньої прохолоди. Дитячий імунітет ще формується, відтак не завжди швидко справляється з “новими” бактеріями й вірусами від інших членів колективу. Дається взнаки і стрес від багатьох змін.

Готовність до нового навчального року

Щоб процес адаптації дитини до школи (садочка) відбувся м’яко, слід подбати про готовність дитини до нового життя. Підготуватися треба і морально, і фізично, й психологічно. І батькам теж. Навчальний рік уже триває, але досі є батьки, які сумніваються, чи варто було віддавати дитину до першого класу саме тепер.

Здебільшого до школи діти йдуть у 6-річному віці. Але часто батьки вагаються: чи готова дитина? Психологи вирізняють психологічну готовність. Чи хоче дитина йти до школи? Чи вона уявляє, що там робитиме? Важлива також психофізіологічна готовність (чи сформована дрібна моторика? Чи вміє себе обслуговувати? Чи випадають молочні зуби? Є тести на готовність до школи).

Далеко не найважливіше, чи вміє дитина читати, писати, рахувати, головне — чи має вона уяву? Чи вміє аналізувати, порівнювати? Чи може розповісти кількома реченнями про себе? Або скласти історію за картинкою?

Емоційно-вольова готовність — уміння керувати своїми емоціями, розпізнавати їх. Чи може дитина тримати увагу, підлаштуватися під режим дня?

Для перебування в колективі важлива соціальна свідомість — уміння домовлятися й спілкуватися, орієнтуватися в просторі тощо.

Поспішне скуповування в останні дні усього необхідного (шкільне приладдя, портфель, одяг) — стрес не тільки для батьків, а й для дитини. А це не найкращий початок навчального року.

Але якщо це все вже позаду, дитина у школі, треба зробити все, щоб звикання до нових обставин і людей відбулося спокійно, без стресів.

Адаптація до шкільного режиму

Звісно, розумно — розпочати адаптацію до садочкового чи шкільного режиму заздалегідь: за тиждень-два, а то й за місяць до початку навчального року. Дитині буде легше звикнути до нового етапу, якщо розпорядок дня і вдома буде наближений до шкільного (садочкового): лягати і вставати у той самий час, організувати денний сон, прийоми їжі запланувати у той самий час. Зрештою, таку “синхронізацію” ніколи не пізно почати. У вихідні також не варто занадто відступати від графіка буднів, інакше початок робочого тижня буде для дитини занадто стресовим.

Важливо також “тренувати” імунітет. Здебільшого діти, які відвідували садочок чи різні гуртки, в школі легше адаптовуються до нового колективу, рідше хворіють. Це стосується як соціальної адаптації, так і здоров’я. Однак часом з імунітетом буває по-різному. Іноді адаптація в новому колективі відбувається так само “яскраво”, як перед тим і в садочку. Тому варто подбати про зміцнення імунітету, особливо молодших школярів. Вони повинні достатньо спати, мати різноманітне харчування, багате на вітаміни й мінерали — овочі, фрукти, риба.

Не варто від початку навчання навантажувати школяра додатковими заняттями. Рекомендовано в першому семестрі водити дитину на 1 додатковий гурток, наступний варто додавати за кілька місяців. Зрештою, варто враховувати особливості дитини.

Особливості навчання під час пандемії COVID-19

Обов’язковим є соціальне дистанціювання (школи відкривають різні входи для різних класів, розводять початок занять, батькам не дозволяють заходити у приміщення школи, збільшують відстань між партами у класах), дотримання правил гігієни, використання антисептичних засобів.

При вході в навчальний заклад має бути антисептик, повинні бути встановлені контейнери для викидання одноразових масок, рукавиць, туалети обладнані сушарками, забезпечені рідким милом, паперовими рушничками, у медпункті мають бути дезінфекційні засоби, засоби індивідуального захисту, безконтактні термометри. На перервах треба проводити провітрювання приміщень, в кінці дня — дезінфікувати навчальні поверхні (парти, столи) та клямки, вимикачі, пульти.

На початок 2021/22 навчального року Львівщина перебуває в зеленій епідеміологічній зоні. Це означає, що навчання у навчальних закладах відбувається в очному режимі. Маски можна не використовувати під час занять, вони обов’язкові при вході в навчальний заклад та при пересуванні коридорами (учням молодшим класів маски дозволяється не носити). За можливості заняття рекомендовано проводити на свіжому повітрі. Температурний скринінг обов’язковий для працівників навчальних закладів, натомість учнів учителі опитуватимуть щодо самопочуття.

Та щотижня повідомляють про погіршення ситуації, з’являється все більше хворих, у тому числі й тих, які перебувають у лікарнях під апаратами штучної вентиляції легень. Тому, за словами чиновників МОЗ, питання переходу в жовту, помаранчеву, а то й червону зону — питання часу. Прогнозують запровадження карантину або у жовтні, або в листопаді.

В разі запровадження “червоного” рівня безпеки навчальні заклади переходять у дистанційний режим роботи. У “жовтій” та “помаранчевій” зоні частина закладів зможе працювати, залежно від кількості вакцинованих учителів (остаточне рішення ухвалюватиме педагогічна рада, спираючись на тимчасові рекомендації головного санітарного лікаря).