Агресія: чому бісять люди

Photo of author

By fersht

agresiya

Бувають дні, коли хочеться когось прибити. Не зброєю, ні. А словами і діями. Грюкнути дверима, накричати, направити свій негатив на рідних, близьких, колег і просто перехожих чи сусідів по черзі в магазині. Це не дивно. Вже понад рік українці перебувають у постійному стресі. Безперервний потік негативних новин, обстріли і їх наслідки, важка фінансова ситуація, адже економіка країни переживає найважчі часи, страх та невпевненість в завтрашньому дні. Ні на один із цих факторів вплинути неможливо. Тому гнів накопичується, а агресія росте.

Бий,тікай або замри

Агресія – це один із проявів гніву. І хоч ця емоція зазвичай вважається негативною, вона є абсолютно нормальною. Більше того, у критичних ситуаціях часто саме вона допомагає вижити, якщо її правильно та вчасно висловити. Гнів також стимулює людину до дій та сприяє розв’язанню деяких проблем.

Гострі стресові ситуації викликають три реакції:

  • бий
  • тікай
  • замри.

І якщо одні люди “замирають», інші намагаються “втекти” від стресу, відсторонитися, то є й такі, які реагують на нього агресією.

Найбільші проблеми виникають тоді, коли гнів накопичується або стає неконтрольованим. Щоб цього уникнути, агресивні імпульси слід вивільняти. Для цього якнайкраще підійде спорт, техніки глибокого дихання, медитації чи творчість.

“Блискавичний гнів” може призвести до негативних наслідків (прийняття неправильних рішень та виникнення небезпечних ситуацій), якщо не керувати ним належним чином. Крім того, постійна негативна емоційна напруга може впливати на здоров’я, знижувати рівень енергії та настрою, а також погано впливати на взаємини з оточенням.

Основні причини агресії

Психологи стверджують, що приводом агресії зазвичай стає не сама особа, яка потрапила під “гарячу руку”, а поєднання тригерної події. Вони можуть виникати у будь-якому віці та в будь-якій сфері діяльності людини, включаючи особисті, професійні та соціальні. Для того, щоб правильно відреагувати на тригер, необхідно спочатку зрозуміти, які саме чинники викликають гнів.

Найпоширеніші причини :

  1. Загальні чинники: відчуття загрози, невпевненість в собі, розчарування або образи.
  2. Фізичні: довге перебування у напруженому стані, голод, підвищена температура, біль, втома тощо.
  3. Соціальні: конфлікти з колегами на роботі, однокласниками чи одногрупниками в навчальному закладі, негативний досвід спілкування з людьми.
  4. Психологічні: невпевненість у власних здібностях, стресові ситуації, тривожність, депресія, тривалий період незадоволення своїм життям або роботою.
  5. Емоційні чинники: розчарування, жаль, образа, негативні новини з медіа, відчуття несправедливості.
  6. Біологічні: порушення гормонального фону, рівня цукру в крові.
  7. Культурні: відмінності виховання, культури, релігійних норм.

Поєднання цих чинників в одній ситуації і викликає найбільші сплески гніву, який, зазвичай, направляється на оточуючих.

Як побороти агресію?

Якщо гнів та агресію не можна подолати, то її потрібно осідлати. В цьому допоможе п’ять простих тактик:

  1. Вийти з ситуації. Якщо можна, перенесіть розмову на інший час, коли встигнете трохи охолонути.
  2. Почати рухатися. Фізична активність знижує напругу. Присідання, віджимання, стрибки й біг не лише покращують здоров’я, а й зменшують силу гніву.
  3. Досліджувати свої почуття. Люди часто використовують гнів, як маску, щоб приховати інші почуття (смуток, сором, страх, безпорадність, невпевненість). В цьому випадку слід працювати саме з цими емоціями.
  4. Навички релаксації. Спробуйте декілька технік, які допомагають заспокоїтися (дихання, йога, споглядання за природою, творчість). Використайте одну з них, коли відчуєте наближення гніву.
  5. Створити власний заспокійливий набір. Він може містити будь-що, що допоможе опанувати емоції (дрібна статуетка чи дармовис, пакетик з різнотрав’ям, хустинка з улюбленим ароматом парфумів). Вдома можна заварити особливий чай у “заспокійливій” чашці.

Також не варто забувати про здоровий спосіб життя. Адже невиспана, голодна та втомлена людина не може бути спокійною та правильно реагувати на різні тригери. Плануйте свій час, це теж допоможе уникнути додаткових стресів. Оберніться навколо! В світі багато прекрасного, варто лиш придивитися.

Помідори – користь чи шкода для огранізму

Корисні властивості броколі