Чому набрякають ноги влітку та як зняти набряк

Photo of author

By fersht

Літо. Спека. Набряклі ноги. У цій статті «Медфонд» розповість, чому ноги набрякають від тепла, хто найбільш схильний до цього, як запобігти набряку ніг та що робити у тому разі, якщо вони все ж таки набрякли.

Літо — чудова пора (як, зрештою, й інші пори року), коли все навколо схиляє до того, щоб знизити темп, розслабитись і трохи відпочити. Проте є ряд речей, які здатні затьмарити хороший літній настрій, і одна з них — це набрякання ніг. Ще вчора все було гаразд, а сьогодні нога (або обидві ноги) розпухла і стала схожа на слонячу, почервоніла, болить.

Ознаки набряку ніг

Серед інших ознак набряку ніг є:

 • відчуття важкості;
 • свербіння;
 • зміна кольору шкіри;
 • блискуча шкіра;
 • якщо на шкіру натиснути пальцем, на ній деякий час залишається вм’ятина;
 • судоми.

Причини набряку ніг

Набряк ніг виникає тоді, коли в м’язовій тканині нижніх кінцівок починає затримуватись і накопичуватись рідина. Цей стан відомий ще як периферійний набряк. Рідина у тканини просочується з кровоносних судин, які під дією тепла розширюються.

До цього може спричинити:

 • захворювання вен (варикоз, тромбофлебіт, тромбоз глибоких вен);
 • тривале стояння на одному місці або ж сидіння;
 • зловживання соленою їжею;
 • коли в людини надмірна вага;
 • хворе серце (серцева недостатність, кардіоміопатія, а також перикардит);
 • проблеми з нирками (гостра ниркова недостатність, хронічна хвороба нирок, нефротичний синдром).

Перелік можна доповнити ще легеневою гіпертензією, цирозом печінки, патологію, при якій багата на білок рідина скупчується у інтерстиціальному просторі (лімфостаз, або лімфедема). Деякі ліки також здатні спровокувати набряк ніг. Це і антидепресанти, і протизаплідні, і ліки від тиску, знеболюючі на кшталт ібупрофену.

Більш схильними за інших до набрякання ніг улітку є:

 • люди з венозною недостатністю, у яких вени на ногах не здатні належним чином виконувати свою функцію щодо відтоку крові назад до серця, а також хворобами систем кровообігу;
 • ті, хто веде малорухливий спосіб життя; багато часу проводять сидячи;
 • люди похилого віку, у яких в силу старості серце і кровоносна система значно «зношені»;
 • любителі солененького (через сіль у тканинах затримується більше, ніж слід рідини);
 • вагітні (у них природно зростає вага, суттєво — в середньому на 50% — збільшується об’єм рідини, кровоносна система і нирки працюють на межі можливого і не завжди справляються з навантаженнями, що в тому числі проявляється у набряканні ніг. Крім того, жінки в кінці вагітності, як правило, менше рухаються, що так само впливає на ноги).

Що робити, щоб ноги літом не напухали?

Якщо вище ми зазначали, що однією з причин набряку ніг є вживання у їжу великої кількості солі, то, отже, щоб цього не трапилось, солі їсти треба менше. Також у спекотну погоду слід обмежити себе в алкоголі. Як не дивно, попри те, що набряки виникають внаслідок накопичення в ногах рідини, запобігти їм може… пиття більшої кількості рідини, а саме води. Денна норма — 2 літри. Це дозволить запобігти концентрації солей у крові у великих кількостях.

Тим, у кого сидяча робота, вкрай важливо більше рухатись. Справа в тому, що коли ми рухаємось, м’язи ніг допомагають виштовхувати кров назад до серця. Якщо у вас на роботі суворо заборонено відходити від робочого місця, то в інтернеті можна знайти вправи для покращення кровообігу, які можна виконувати навіть сидячи за робочим столом.

Дивіться, щоб ваше взуття не було затісним. Віддавайте перевагу зручному взуттю перед красивим (ця порада в першу чергу стосується жінок, які полюбляють високі підбори). Подбайте, щоб на спекотну погоду у вас було взуття з відкритим носком, щоб у стопах нормально регулювалась температура.

Людям з проблемними венами на ногах допоможе носіння компресійного трикотажу (т.зв. антиварикозних панчох). Перед тим, як придбати такі панчохи, порадьтесь у своїй поліклініці з хірургом, який, зокрема, підкаже, якого рівня компресії вироби обрати, щоб вони були максимально ефективними. Такі панчохи міцно стискають ногу і не дають утворюватись набрякам.

Якщо ж ноги уже набрякли, то в цьому випадку одна з головних порад: підніміть ноги. Згадайте старі американські фільми, де персонажі часто сидять, розвалившись у кріслі і закинувши ноги на стіл. Вам потрібно брати з них приклад і робити так само. Виховання не дозволяє класти ноги на стіл? Тоді придбайте собі спеціальну підставку. Коли лежите, покладіть ноги на яке-небудь підвищення, ту ж таки подушку.

З-поміж ліків позбутись від дискомфорту, викликаного набряком ніг, може допомогти нестероїдний протизапальний анальгетик-антипіретик ацетамінофен (парацетамол). Але пам’ятайте, що займатись самолікуванням — не найкращий варіант, краще звернутись до лікаря.