Як захиститися від вірусу папіломи?

Photo of author

By fersht

papiloma

Рак шийки матки — другий за поширеністю серед онкологічних хвороб у жінок (щодня від раку шийки матки у світі помирає 6 жінок). Вважають, що однією з причин виникнення пухлин на шийці матки є вірус папіломи.

Що таке папіломавірус?

Папіломавіруси надзвичайно поширені. Більшість із них відносно безпечні. Вони викликають певні незручності, утворюючи на вагіні, анусі або рідше в ротовій порожнині папіломи, бородавки. Іноді у людини, інфікованої вірусом папіломи, узагалі немає ніяких проявів. Однак є й небезпечні папіломавіруси з високою онкогенністю — саме вони провокують розвиток раку шийки матки, прямої кишки чи гортані. І не тільки у жінок.

Найчастіше віруси папіломи передаються статевим шляхом. Латентний період може тривати від кількох тижнів до кількох років. Якщо небезпечний штам папіломавірусу виявлено в одного з партнерів, варто обстежитися й іншому.

papiloma_2

Лікування вірусу папіломи

Наявність онкогенного папіломавірусу в організмі людини не означає, що це рак. Вірус піддається лікуванню. Водночас варто обстежитися на інші інфекції, що передаються статевим шляхом, і розпочинати курс лікування.

Якщо є 5 чи менше наростів, їх видаляють механічно і проходять 2-місячний курс місцевої терапії. Якщо наростів більше, рекомендовано спочатку пройти 2 місяці імунотерапії, потім видалити нарости, а тоді продовжити імунотерапію. Нерідко трапляються рецидиви.

Вагітним жінкам та під час лактації не варто використовувати ліки. Якщо є потреба, папіломи видаляють лазером, кріодеструкцією або хірургічно.

У третини пацієнтів папіломи минають самі.

Профілактика вірусу папіломи

Кожна жінка щонайменше раз на рік (а краще що пів року) повинна проходити обстеження у гінеколога. Рак шийки матки можна виявити візуально. Але іноді буває запізно.

Також лікар може побачити ознаки вірусу папіломи і призначити лікування.

Та найкращий спосіб запобігти зараженню папіломавірусом — вакцинація. У більшості країн щеплення від вірусу папіломи роблять дівчаткам після 9 років або жінкам. У деяких — також чоловікам. Залежно від типу вакцини, вводять 2 чи 3 дози. Вакцинація дозволяє зупинити передавання вірусу від людини до людини.

Якщо жінка вже у зрілому віці, варто здати тест на папіломавіруси, від яких захищає вакцина — можливо, в організмі вже сформовано імунітет проти них, тоді потреби у щепленні немає.