Пітніють долоньки? Дізнайтесь, про що може свідчити надмірне потовиділення

Photo of author

By fersht

dolonki

Пітніти природно. Проте деякі люди пітніють більше, ніж треба, і це значно псує їм життя. Окрім того, висока пітливість може свідчити про серйозні проблеми зі здоров’ям.

В нормі процес потовиділення допомагає людському організму самоохолоджуватись, коли температура навколишнього середовища є надто високою. Це, здається, знають всі. Кажуть також, нібито з потом із організму виходять шлаки, але це не точно, тому що саме існування шлаків фахівці ставлять під сумнів.

В деяких же випадках виділення поту є занадто інтенсивним. А, як відомо, що занадто, то не здорово. Надмірна пітливість, яку ще називають гіпергідроз, створює зайвий дискомфорт для людини, і може свідчити про небезпечні захвоювання. В будь-якому разі вона потребує до себе особливої уваги.

Далі ми розповімо, які існують різновиди гіпергідрозу, про ознаки підвищеної пітливості, що може бути їх причиною, способи лікування та як боротись з ним у домашніх умовах.

Розрізняють два типи гіпергідрозу

Перший — це первинний вогнищевий гіпергідроз, або локалізована пітливість. Він характеризується тим, що підвищена пітливість у пацієнта локалізована в окремих зонах (вогнищах). Як правило, це: пахви, стопи, долоні, голова, обличчя і пах. Причому, якщо пітніють долоні, то обов’язково обидві, тобто присутня симетричність. Здебільшого цей тип гіпергідрозу з’являється у людини в підлітковому віці. Ним страждають загалом близько 3% населення. Помічено, що не останню роль у появі первинного вогнищевого гіпергідрозу відіграє особливість нервової системи пацієнта та спадковість. Тобто якщо у когось в сім’ї він був, то є велика ймовірність, що в дитини він також буде.

Другий тип гіпергідрозу — вторинний загальний гіпергідроз, або генералізована пітливість. На відміну від розглянутого перед цим типу гіпергідрозу, для цього характерно те, що він виникає не на пустому місці, а має якусь причину, і нерідко це якесь захворювання. Через це його вважають більш небезпечним. При генералізованій пітливості пітніє усе тіло. На щастя, вона зустрічається у ще меншої кількості людей, ніж первинний вогнищевий гіпергідроз. Симптоми виникають у більш зрілому віці.

Розповідати окремо про ознаки підвищеної пітливості видається дивним, адже тут наче все й так очевидно: краплини поту на тілі, мокрий одяг, характерний запах. Проте є нюанси. Наприклад, при локалізованій пітливості шкіра в місцях, що пітніють, може стати м’якою, набути більш світлого відтінку і почати лущитись. Також в таких місцях можуть частіше виникати інфекції. А ось «подчерком» генералізованої пітливості є потовиділення без явних причин у нічний час.

Що може викликати гіпергідроз?

Елементарно — висока температура повітря або ж підвищена температура тіла. Також до переліку можемо додати реакцію організму на стресові ситуації. Такі емоції, як страх, тривога, гнів, збудження і т.п., так само можуть спровокувати підвищену пітливість. Мабуть, для багатьох знайомо, коли піт виступає під час споживання гострої їжі. Такий вид потовиділення називають смаковим. Він ще може виникати при вживанні кави, чаю, енергетичних напоїв.

Деякі ліки, наприклад жарознижуючі, антибіотики, таблетки від артеріального тиску, а також БАДи, теж можуть спричинити надмірну пітливість.

У жінок підвищена пітливість нерідко спостерігається при вагітності, а також при менопаузі.

Як було сказано вище, причиною вторинного загального гіпергідрозу може виступити певна хвороба. Гіпергідроз цього виду може сигналізувати про цукровий діабет, захворювання щитовидної залози, серцеву недостатність, туберкульоз, хворобу Паркінсона, інсульт і навіть рак. Тому, якщо підозрюєте в себе цей тип підвищеної пітливості, слід звернутись до лікаря.

Для лікування загальної пітливості необхідно точно встановити, що її викликало, а відтак зайнятись лікуванням першопричини. Наприклад, якщо це діабет, то доведеться взяти під контроль рівень глюкози.

У випадку з гіпергідрозом першого типу лікар може призначити іонофорез, щоб пригнітити роботу потових залоз. Або ж пропише таблетки для зниження потовиділення. Також можуть бути показані уколи ботоксу, які на деякий час «відімкнуть» нерви, що вмикають потовиділення. Крайній захід — операція, під час якої потові залози повністю видаляють.

І наостанок — декілька порад, що робити, щоб менше пітніти

  • намагайтесь носити одяг з натуральних тканин (скажіть «ні!» синтетиці);
  • при цьому обирайте одяг більш вільного покрою, а не в обтяжку, щоб ваша шкіра могла вільно дихати;
  • на спекотну погоду майте в гардеробі легкі речі білого кольору;
  • частіше змінюйте шкарпетки;
  • взуття краще щоб було шкіряне;
  • улітку не ходіть у закритому взутті.

Основні методи зміцнення імунітету дитині

Діарея: причини і перша допомога