Запаморочення: Причини, види і способи боротьби
Чи знали ви, що жінки страждають від запаморочення майже вдвічі частіше, ніж чоловіки? Медична наука досі намагається зрозуміти, чому так відбувається. Проте, ми можемо детальніше розглянути цей недуг і дізнатися, що робити, якщо він торкнеться нас особисто.
Що таке запаморочення?
Запаморочення — це відчуття, коли здається, що ви або навколишні предмети обертаються в просторі. Це може відбуватися через збій у зоровій, тактильній або вестибулярній системах, які зазвичай допомагають нам орієнтуватись у просторі. Якщо інформація від цих систем неузгоджена, виникає хибне відчуття обертання й ви втрачаєте стійкість.
Види запаморочення
- Системне (вертиго). Ілюзія руху і обертання, відчуття “ефекту вертольота”. Часто супроводжується шумом у вухах, нудотою та блювотою. Причиною може бути інсульт, мігрень або хвороби вуха.
- Несистемне. Не викликає враження обертання, проте супроводжується слабкістю, нудотою, та може бути наслідком гіпотонії, хронічних захворювань та інших порушень.
Деякі люди мають вроджену недостатність вестибулярного апарату, що ускладнює перенесення гойдалок чи поїздок у транспорті.
Як діяти під час нападу
Якщо ви відчули запаморочення, знайдіть можливість прилягти або сісти, щоб зменшити оберти. У разі сильної слабкості, нудоти або рвоти варто викликати швидку допомогу. Якщо хтось біля вас знепритомнів, необхідно покласти його на спину і підняти ноги, щоб полегшити кровопостачання до мозку. Після цього поверніть голову набік, щоб уникнути небезпеки западання язика, та розстебніть комір. Якщо людина не приходить до тями через 5-10 хвилин, викликайте швидку.
Куди звернутись за допомогою
Найперше звертайтеся до невролога. Лікар зможе встановити причину ваших симптомів. За необхідності, ви будете перенаправлені до отоларинголога, кардіолога, ендокринолога або психолога. Якщо лікар виявить насторожуючі симптоми, можуть бути проведені додаткові дослідження, як, наприклад, проби Дікса – Холлпайка або Вальсалви. Проте в більшості випадків для діагнозу досить докладного аналізу ваших відчуттів та консультацій фахівців.
Запаморочення може стати неприємним сюрпризом, проте з правильними діагностикою та лікуванням цей стан можна контролювати та попереджувати. Звертайтесь до спеціалістів і не нехтуйте своїм здоров’ям!