Кір. Чи варто проводити щеплення?

Photo of author

By irynabohatyrova

kir1

Не так давно ми зовсім не зважали на це захворювання, проте зараз кожен хоча б раз чув із новин чи від знайомих про цю недугу. До появи вакцини спалахи кору реєстрували кожні 2-3 роки й боротись з хворобою було досить складно, та в 1963 році була створена вакцина, яка виявилась дуже ефективною і після масового її введення призвела до значного зниження захворюваності, зокрема у 2000 році у США було оголошено про викорінення ендемічного кору. За період з 2000 по 2017 роки вакцинація призвела до зниження глобальної смертності від кору на 80%.

Наша країна не була винятком, але за останні роки ситуація кардинально змінилась і тепер Україна є лідером в Європі по захворюваності на кір. Це пов’язано з недовірою до проведення щеплення, що у свою чергу спричинена недостатнім рівнем ознайомленості населення про можливі наслідки відмови від вакцинації та дефіцитом якісних вакцин.

. .

. .

Хто ж є збудником кору?

Кір – це захворювання спричинене вірусом, який передається повітряно-краплинним шляхом. У середовище вірус потрапляє від хворої людини під час чхання, кашлю з краплинками слизу, та струменем повітря може поширюватись на значні відстані, але на щастя вірус не стійкий до факторів довкілля і при кімнатній температурі гине вже за декілька годин. Кір є висококонтагіозним інфекційним захворюванням, тобто володіє високим ступенем заразності, вберегтись від зараження після контакту з хворим можна тільки при наявному імунітеті до вірусу, що виробляється в результаті перенесеного кору, вакцинації або після екстреного введення імуноглобуліну, специфічного лікування проти кору немає, ось чому він і є такий небезпечний.

Як розпізнати хворого на кір? Періоди хвороби

Вхідні ворота, тобто місце де вірус потрапляє в наш організм, для кору — слизові оболонки верхніх дихальних шляхів, глотки, порожнини рота і кон’юнктива. Інкубаційний період становить в середньому 9-11 днів, може продовжуватись до 17, а після профілактичного введення імуноглобуліну до 21 дня. Інкубаційний період це час за який вірус розмножується в організмі, але не викликає клінічних проявів, тобто ми інфіковані, але ще навіть не здогадуємось про це.

Після закінчення інкубаційного починається період перших клінічних проявів який триває 3-4 дні, про його початок свідчить підвищення температури до 38,5-39, сухий кашель, кон’юнктивіт, нежить.Подальший розвиток захворювання супроводжується світлобоязню, посиленням кашлю й осиплістю голосу. Температура тіла коливається протягом доби, в більшості випадків ранкова є вищою від вечірньої. На 2-3 добу хвороби на слизовій щік з’являються плями Копліка-Філатова, за розміром вони дуже дрібні схожі на сірувато-білі піщинки оточені червоним вінчиком. Чому вони виникають? Коли вірус потрапив всередину клітини, він розмножується з її допомогою, використовуючи її ресурси, отримані в результаті цього копії вірусу покидають клітину, яка після цього вже є нежиттєздатною і гине, ці плямки й є тими некротизованими клітинами слизової.

На 3-4 добу починається період висипань, які супроводжуються підвищенням температури до 39-40. В перший день висип з’являться на обличчі, шиї, спочатку у вигляді блідо-рожевих плям, які потім набувають темно-червоного кольору дещо підвищені над шкірою. Вже на другий день висип охоплює тулуб, а потім і кінцівки. Цей період є найтяжчим, його супроводжують значне підвищення температури, відсутність апетиту, порушення сну, біль голови. Висип згасає протягом 2-3 днів у тій послідовності що і з’явився, червоні плями перетворюються на бурі, коричневі, після цього настає повне видужання і формування стійкого імунітету.

В чому ж небезпека?

Небезпечним при захворюванні на кір є те що іноді виникають ускладнення, які можуть з’явитись у будь-який період. Пневмонія, отит, коровий енцефаліт все це дуже небезпечні ускладнення що за відсутності лікування і медичного спостереження можуть призвести до летальних наслідків. Обтяжує лікування і те, що проти кору немає специфічної терапії, тому боротись з ускладненнями доводиться тільки симптоматичним лікуванням.

Як захистити себе і близьких?

Головним методом захисту від кору є профілактичні щеплення. За даними ВООЗ у 2000-2016 рр. вакцинація від кору, за оцінками експертів, запобігла 20,4 мільйона випадків смертей. Протикорова вакцина використовується понад 50 років. Вона безпечна й ефективна. Для забезпечення імунітету та запобігання подальшим спалахам хвороби рекомендуються 2 дози вакцини. Чому вакцинуватись необхідно всім? Для створення колективного імунітету важливо щоб імунізована частка населення складала не менше 95%. Після досягнення цього рівня виникає колективний імунітет який спричиняє стійкість до вірусу цілої популяції, що призводить до зменшення розмноження збудника, його передачі, і тим самим до повної його ліквідації. Тому щеплення необхідно проводити обов’язково. Якщо ви вже перехворіли на кір імовірність захворіти повторно фактично нульова. Якщо ж ви не хворіли на кір і дізнались що були в контакті з хворим, обов’язково повідомте про це свого сімейного лікаря, подальша тактика буде залежати від того чи отримали ви всі щеплення. Якщо так, то перейматись не варто. Якщо ж ви не були щеплені вчасно рекомендовано протягом 3 днів після контакту ввести одну дозу вакцини й проводити медичне спостереження протягом 17 днів, якщо є протипокази до вакцинації протягом 6 днів ввести імуноглобулін після введення якого медичне спостереження триває 21 день. Головне вчасно звернутись за медичною допомогою, слідкувати за власним здоров’ям та близьких і тоді жодна хвороба, навіть кір, вас не злякає!

. .

. .