Тактика лікування комбінованого безпліддя

Photo of author

By fersht

Комбінованим називається поєднання чоловічого та жіночого чинників безпліддя. За статистикою, від 10 до 20% всіх випадків безпліддя в парі комбіновані, тобто такі, коли безплідні обидва партнери.

bezpliddya_1

Встановлення причин комбінованого безпліддя

Обстеження потрібно обом партнерам. Це робиться навіть тоді, коли в одного з подружжя вже є дитина. Помилково вважати, що при цьому людина не може бути безплідною, тому що неможливість зачаття не обов’язково вроджена, вона може розвинутись у будь-якому віці.

Комбінована безплідність встановлюється, коли патології, що перешкоджають зачаттю, виявлені в обох партнерів. Наприклад, трубна непрохідність у жінки та знижена рухливість сперматозоїдів у чоловіка. Слід врахувати, що комбінованим може бути й безпліддя неясної етіології, принаймні частина випадків.

Після з’ясування причин неплідності створюється план лікування для кожного партнера.

Підхід до лікування комбінованої безплідності

Чим раніше розпочато лікування безпліддя, тим більше шансів на успіх, тому з ним не слід зволікати. Вид лікування та його обсяг залежать від виявленої патології. Чоловік може лікуватися в уролога, андролога, хірурга, жінка — у гінеколога, ендокринолога тощо. Координація відсутня, важливо лише кожному з партнерів пройти повний курс, а інколи й не один. Якщо лікар кожного з партнерів вважає, що можливість зачаття має шанси бути відновленою, пара продовжує спроби зачаття з урахуванням лікарських рекомендацій.

bezpliddya_2

Якщо фертильність одного або обох партнерів відновити не вдалося, вдаються до ДРТ (допоміжних репродуктивних технологій). Вибір ДРТ залежить від діагнозу, віку, супутніх захворювань. Зазвичай використовується один із методів:

  • Внутрішньоматкова інсемінація — метод, у якому сперма чоловіка чи донора поміщається у порожнину матки штучним шляхом, без статевого акта. Метод використовується як у разі жіночої, так і у разі чоловічої безплідності, тому може бути ефективним при комбінованій неплідності. Наприклад, якщо у жінки порушена прохідність каналу шийки матки, а у чоловіка виявлено азооспермію.
  • ЕКЗ, або екстракорпоральне запліднення — метод, у якому в жінки витягуються яйцеклітини, які змішуються зі сперматозоїдами в лабораторних умовах, а з ембріонів, що утворилися, вибирають один і переносять у порожнину матки. У разі комбінованої безплідності ЕКЗ може виявитися ефективним, наприклад, якщо у жінки трубний чинник, а у чоловіка недостатньо активних сперматозоїдів в еякуляті.
  • ICSI, або інтраплазматична ін’єкція сперматозоїда — варіант ЕКЗ, у якому обраний сперматозоїд вводиться безпосередньо у яйцеклітину за допомогою мікроінструментів. У разі комбінованої неплідності може використовуватися, наприклад, якщо у чоловіка в еякуляті відсутні зрілі сперматозоїди, тож їх довелося витягувати хірургічним методом (TESA — ще один варіант ДРТ), а яйцеклітини жінки мають дуже щільну оболонку.
  • ЕКЗ з донорським матеріалом. Якщо один із партнерів абсолютно безплідний, ДРТ проводять з використанням донорської яйцеклітини або донорських сперматозоїдів, а іноді й донорських ембріонів.

Якщо ДРТ не дали результату, або абсолютно безплідні обидва партнери, й жінка не в змозі виносити дитину, вдаються до сурогатного материнства.