Укус змії: перша допомога

Photo of author

By fersht

zmiya

Як тільки пригріє сонце, не лише люди висипають надвір. На галявинах, біля річок, а навіть на окраїнах міст можна натрапити на змій. Зазвичай вони більш активні вночі, а вдень можуть просто грітися на сонці. Але якщо випадково зачепити гадюку, вона захищатиметься і може вжалити.

Як розпізнати отруйну змію?

Багато людей бояться вужів не менше, ніж гадюк. Насправді ж вуж — цілком безпечний плазун і вже точно не отруйний. Найхарактерніша візуальна ознака цієї неотруйної змії — “жовті вуха” на голові. Вуж може виростати до 1,5 метра. Він їсть жаб, гризунів, зрідка рибу.

Натомість небезпечний укус гадюки. В Україні їх є 5 видів, найбільш поширена — гадюка звичайна. Середня довжина — 75 см. У гадюки округло-трикутна голова, чітко виражена шия, товсте тіло. Від кута ока до рота тягнеться темна смуга. Забарвлення луски може бути від сірого до оливково-коричневого, а також чорного кольору.

Звісно, найкраще — уникати зустрічі зі зміями: бути обережними у високій траві, уважно оглядати пеньки, зламані дерева, великі камені перед тим, як сісти на них. У ліс, у зарості краще взувати шкіряне взуття з високими халявами, не влаштовувати переходи вночі, коли змії більш активні. Якщо побачили змію, слід обережно обійти її. Плазуни нападають, коли відчувають небезпеку.

Коли ж змія таки вкусила, то якщо не відрізняєте гадюки від вужа, першу допомогу слід надавати як при укусі отруйної змії.

Ознаки дії отрути змії

Зміїна отрута чинить на організм людини токсичну дію: може виникати набряк та руйнування тканини в місці укусу, руйнування судинок, погано згортається кров, відбувається пошкодження нервової тканини, можливий параліч, руйнування м’язової тканини. Крім того, можлива алергічна реакція. У місці укусу в рану потрапляють шкідливі бактерії.

Симптоми дії отрути змії: сліди від укусу (цятки від проколу зубами), сильний біль, почервоніння, подразнення, набряк, синець, дивний присмак у роті, нудота, блювання, проблеми з диханням, відчуття втоми, порушення мовлення, зору, зниження чутливості обличчя або враженої кінцівки, втрата свідомості, підвищене потовиділення і слиновиділення, судоми, параліч.

Перша допомога після укусу змії

Передовсім постраждалого треба заспокоїти (зайві рухи прискорюють всмоктування отрути в кров). Якщо змія напала у воді, витягнути з води, зняти усі речі, які можуть перетискати (годинник, браслет тощо). Жертву укусу слід якнайшвидше доставити у пункт, де зможуть надати кваліфіковану медичну допомогу. При транспортуванні постраждалого кладуть на лівий бік із трохи привідкритим ротом, щоб уникнути удушення блювотними масами.

Не варто накладати джгут. На рану можна накласти пов’язку зі стерильною серветкою. При сильному болю можна дати парацетамол.

Змію треба запам’ятати, бажано сфотографувати, але важливішою є безпека: якщо гадюка продовжує нападати, краще відкинути її палицею і тікати в протилежному напрямку. В жодному разі не намагайтеся зловити змію.

Категорично не можна розрізати рану, намагатися відсмоктати отруту ротом чи аспіраційною грушею, промивати, прикладати лід, вживати алкоголь чи кофеїновмісні напої, піднімати місце укусу вище рівня серця.

Головне — не панікувати!