Робота віддалено має як позитивні сторони, наприклад, тобі не потрібно витрачати багато часу на добирання на роботу та з роботb, – в великих містах на це може піти й 2-3 години на день; не кажучи, про економію зусиль на додаткові розмови в офісі; під час карантину робота віддалено маже стати єдино можливим вибором. Негативними наслідками роботи з дому є те, що важко відразу переключитися з домашнього режиму, організувати простір, час і себе, знайти баланс, віднайти золоту серединку, що дає можливість працювати найефективніше.
Проте, коли первинний драйв від того, що працюєш вдома, пройде, ти зрозумієш, що багато залежить саме від тебе, щоб все працювало якнайкраще.
№1. Дотримуйся рутини, твого робочого розкладу
Можливо, це виглядає спокусливо, переходити з ліжка на диван, перевіряючи емайл, проте ти маєш встановити певний розклад, в той час як працюєш з дому. Нагадування, коли час снідати, приймати душ та вдягатися, так, нібито, ти справді збираєшся на роботу, допоможуть тобі структурувати час. Звичайно, не варто вдягати костюм, краватку чи підбори, проте варто сприймати робочий день як звичайний робочий, окрім частини, що стосується офісу. Визнач години роботи, перерви між роботою та час на їжу.
№2. Працюй в режимі 90 хвилин одне завдання, а згодом 20 хвилин перерви
Дослідження з нейробіології показують, що найпродуктивнішим підходом є, – працювати визначеними періодами по 90 хвилин. Ідея працювати довше, якщо маєш натхнення, є спокусливою, проте в тривалому часі такий підхід не є виправданим, адже перепрацьовуючи, ти виснажуєш свій організм понад міру. Виснажений організм важче відновлюється, відповідно короткі перерви не будуть достатніми для відпочинку, обов’язково прийде період виснаження та вигорання.
3. Працюй згідно твого біологічного ритму
Ти, певно, давно знаєш себе: чи ти – рання пташка, чи – нічна сова, коли тобі працювати найкраще. Відповідно розподіли справи, що потребують найвищої зосередженості, на час, коли ти найпродуктивніша, коли тебе не відволікатимуть.
4. Випиши свої завдання
Напиши собі план роботи, чек лист на тиждень, на день, в якому будуть всі пункти, що стосуються роботи та інших завдань, які треба зробити. Планування дозволить краще розподілити свій час, вирішити, що є пріоритетом, а що не вимагає швидкого реагування. Прописаний план буде для тебе своєрідною картою або планом гри. Окрім того, ти зможеш реально оцінити об’єм виконаної роботи, закреслюючи виконані пункти. А як приємно закреслювати ці пункти!
5. Виставляй пріоритет для завдань
Часом можна працювати цілий день, а згодом усвідомити, що необхідні завдання ще в процесі виконання, при тому, що твоя продуктивність вже знижена. Щоб запобігти такому, варто на етапі планування реально оцінити перелік завдань в площині важливо – неважливо ( намалюй вісь по горизонталі ), та терміново – може зачекати ( вісь по вертикалі ). В результаті вийде сітка з 4 квадратами: верхній лівий – важливо та терміново – ці завдання варто виконувати в першу чергу; нижній лівий – важливо нетерміново – друга черга виконання; верхній правий – неважливо терміново – третя черга виконання, й на решті четвертий квадрат – неважливо й не терміново – переважно виконується тільки, коли попередні пункти зроблені.
6. Визнач окреме місце роботи та підготуй все необхідне для роботи
Думаєш, що це класно працювати з дивана? Встановити правила дуже важливо, навіть, коли це стосується віддаленої роботи. Для деяких осіб, правила і границі означають відсутність телевізора, чи те, що твої діти та домашні тварини в окремій кімнаті. Працювати з дому також означає протидіяти іншим відволіканням, наприклад, спокусі нарешті прибрати всю квартиру, посортувати старі документи. Якщо зауважила за собою, що ти легко відволікаєшся, можливо, тобі потрібні сильніші границі, коли ти працюєш з дому. Розмісти свій стіл, де ти проводитимеш більшу частину часу. На столі мають бути всі потрібні для роботи речі. Щоб не шукати щохвилини то ручку, то скоч чи то записник. Розташуй зручно свій стіл та крісло, щоб спина була рівною, ноги та руки займали правильне ергономічне положення. Якщо тобі зручніше стояти, – тоді стій. Подбай про добре освітлення робочої зони. Зроби так, щоб тобі було зручно працювати, не відволікатися на біль в спині, шиї, щоб ти була продуктивнішою якнайдовше.
7. Не засиджуйся, роби фізичні вправи, розтяжки
Здавалося як класно під настрій працювати годинами без перерв, перебуваючи в комфортному місці. Проте є дуже важливим встановити певні періоди відпочинку впродовж робочого дня, також варто виділити час на фізичні вправи, зарядку. Встанови собі таймер, щоб після години сидячи, – обов’язково порухатися, потягнутися, зробити розминку. Роблячи фізичні вправи, пропрацюй ділянку шиї, лопаток, а також попереку, адже, при роботі за комп’ютером, ці ділянки отримують найбільше навантаження.
8. Харчуйтеся уважно та за розкладом. Майнфулнес харчування
Не їж за комп’ютером. Дотримуйся режиму харчування. Готуй свої страви заздалегідь, адже, коли дуже голодна, на очі, в першу чергу, потрапить шоколадка, печиво чи інші смаколики. Дотримуйся правил здорового харчування. Скористайся можливістю роботи з дому, спробуй харчуватися правильно.
План харчування на тиждень по 1800 калорій
9. Підтримуй контакт з близькими та друзями
Робота з дому може бути певною ізоляцією. Хоча для доброго самопочуття та ментального здоров’я для нас важливо підтримувати соціальні зв’язки, спілкування з близькими та друзями. Спілкуйся з друзями з-за допомогою соціальних мереж та сервісів для комунікації. Звичайно, віртуальне спілкування не може замінити реального, проте в часі карантину – це правильний вибір, що захищає нас від інфекції. Відповідально постався до комунікації з колегами, особливо, коли під твоєю відповідальністю частина роботи, від якої залежать інші колеги. Робити свій звіт вчасно, щоб твій координатор не засиджувався допізна. Якщо ви керівник обмежте кількість звітів до мінімуму, залишіть лише те, що реально допомагає процесу рухатися через потрібні етапи. З іншого боку дотримуйся інформаційної гігієни, не передавай не перевірену інформацію. Хай дух кооперації перемагає конкурентні течії. Будь доброю та уважною до себе та колег.
10. Після завершення роботи, спокійно виходь з системи
В час, коли всі, зазвичай, йдуть з офісу, виключай робочі месенджери чи CRM. Дотримуйся робочого режиму, адже бути на роботі постійно не є продуктивно, неминуче прийде відчуття втоми, виснаження чи, навіть, ознаки вигорання.
Як би не здавалося, що треба зробити та встигнути багато. Завжди пам’ятай про баланс між роботою та життям. Особливо, в часи викликів, варто зберігати спокій, критичний розум та життєву рівновагу.
Читайте також: Криза – вирок? Ні, нова можливість!
Автор: Ольга Летнянчик, лікар