В даний час відомо близько 160 харчових алергенів, які викликають алергію. Більшість харчових алергенів є білками.
Вони містяться в деяких харчових продуктах (в арахісі, коров’ячому молоці, яйцях), в інших продуктах домінуючим є тільки один алергенний білок (наприклад тріска). У більшості дітей (76%) виявляється алергія до 3 і більше протеїнів харчових продуктів.
Коли ми говоримо про продукти, які викликають алергію, треба розуміти, що жири і вуглеводи самі по собі не є алергенами, але в з’єднанні з білком (наприклад, глюкопротеїди) можуть викликати алергічні реакції. Не є алергенами мінеральні солі, в тому числі мікроелементи.
Високоалергенні продукти
Продукти, що володіють сенсибілізуючим ефектом і часто викликають алергію.
- цільне молоко.
- яйця.
- риба (свіжа, солона, копчена).
- морепродукти (креветки, краби, ракоподібні), ікра.
- пшениця, жито.
- полуниця, манго, хурма, диня, банани.
- морква, помідори, селера, болгарський перець.
- шоколад.
- кава, какао.
- горіхи (лісові, мигдаль, волоські та інші).
- мед.
- гриби.
Може зустрічатися алергія на всі види молока або риби, або лише один вид (наприклад, коров’яче молоко або оселедець).
Алергія до білків курячого яйця частішає при поєднанні яйця у раціоні з курячим м’ясом і бульйоном. Алергенні властивості білка курячого яйця виражені більшою мірою, ніж жовтка. Алергія до морської риби зустрічається частіше, ніж до річкової, проте діти в більшості випадків реагують на всі види риби.
У пшеничному борошні більше 40 алергенів, тому воно – найбільш поширене джерело алергії у дітей. Алергія до ячменю, вівса зустрічається рідше, а до рису, за даними ряду фахівців – до 50% обстежуваних дітей.
Деякі дослідники спостерігали високу частоту алергії до бананів – близько 80% дітей.
Середньою алергенністю володіють продукти:
- яловичина, куряче м’ясо, бульйон з курки та інших птахів.
- гречка, овес, рис.
- горох, боби, соя.
- картопля, буряк, ріпа.
- абрикоси, персики.
- журавлина, брусниця, чорниця.
- вишня, чорна смородина, шипшина.
Продукти з низькою алергенністю:
- кисломолочні продукти.
- м’ясо кролика, індички, пісна свинина, худа баранина.
- перловка, кукурудза, пшоно.
- кольорова і білокачанна капуста, брокколі.
- кабачки, патисони, огірки.
- петрушка, кріп.
- білі і зелені сорти яблук і груш.
- жовті сорти слив.
- біла смородина.
- біла і жовта черешня.
Детальніше про Питний режим.
Слід пам’ятати, що алергічні реакції можуть викликати пиво, копчена ковбаса, майонез, хрін, гірчиця, перець, різні маринади.
Нерідко харчова алергія виникає на 2-3 і більше продуктів одночасно.
Алергічні реакції можуть викликати продукти, що містять барвники, консерванти, ароматичні добавки, емульгатори; антибіотики, сульфоніламідні препарати (молоці, м’ясі, птиці; залишкові кількості добрив і пестицидів (в овочах, фруктах, злаках); речовини, що мігрують з тари і упаковки (полімерної, металевої) у різні харчові продукти; ферменти грибів (мікроорганізмів), алергени цвілі та інші.
При переведенні дитини на штучне вигодовування сумішами, головним алергеном визнана основа даних замінників – коров’яче молоко, яке за одними даними містить до 20, а за іншими – до 40 алергенів (казеїн, лактоальбумін, лактоглобулін та ін), найбільш часто викликають утворення специфічних антитіл.
Слід не забувати і про можливість перехресних реакцій на харчові алергени, обумовлених ідентичністю або подібністю їх антигенних структур. Перехресна алергія може проявлятися і таким чином: якщо у пацієнта квітковий пилок викликає сенсибілізацію, то вживання сирих овочів і фруктів може викликати пилково-харчову, назофарингеальну алергію.
У дітей дошкільного та шкільного віку на тлі харчової алергії може сформуватися побутова грибкова алергія.
Важливо підкреслити, що з віком підвищується стійкість (толерантність) організму до більшості харчових продуктів-алергенів. Однак це практично не стосується алергенів риби, морепродуктів і горіхів.
Деякі алергологи вважають, що якщо харчова алергія не зникла до 5 років, то вона буде мати місце і у більш старших дітей і навіть у дорослих. Після зазначеного терміну сподіватися на розвиток толерантності вже не доводиться.
Дуже ВАЖЛИВО в період раннього дитячого віку (до 5 років) годувати дітей, які мають харчову алергію, тільки натуральними продуктами з мінімальним вмістом різних харчових добавок, штучних барвників та ароматизаторів, а також харчових забруднювачів. Тоді шанси на її збереження в дорослому віці значно знижуються.
Слід згадати і про таку специфічну форму харчової алергії, яка проявляється розвитком алергічних реакцій аж до анафілактичного шоку, переважно після вживання продуктів і наступних занять інтенсивним фізичним тренуванням.