Корисні властивості та протипоказання щодо вживання ожини

Photo of author

By samoylovych

Вашій увазі інформація про те, ку користь та шкоду для здоров’я людини може принести ягода ожина

korist_ta_shkoda_ozhini

На жаль, про корисні властивості ожини знають не всі. А між тим, ця ягода дуже цінна для людського здоров’я. Звичайно, ожина не користується такою популярністю, як малина, хоча вони є близькими родичам. Насправді ж, чорні ягоди дуже корисні, і не тільки вони. Все найцікавіше про користь ожини читайте далі.

Ожина (або ожина сиза) – близька родичка малини, морошки. Ягоди ожини кислувато-солодкі, темного з сизим відтінком кольору. Її смак нам нагадує про ліс – навіть незважаючи на те, що садівники давним-давно вирощують ожину на своїх ділянках.

Більш ніж 370 сортів ожини росте в Північній півкулі від Балкан до Скандинавії, а також в Північній і Південній Америці, куди її насіння були завезені переселенцями зі Старого Світу.

Багато століть жителі сіл використовували колючий чагарник ожини для створення живоплотів. Самі ягоди давно вже вирощуються в садах по всьому світу в тих же регіонах, де росте дика ожина. У США ожину вирощують в промислових масштабах і експортують сотнями тонн.

ogyna-korystj-2

Склад ожини

Ожина – справжнє джерело вітамінів і мікроелементів. До її складу входять такі речовини:
  • органічні кислоти (саліцилова, яблучна, винна і лимонна);.
  • мінерали (марганець, калій, нікель, мідь, хром, барій, магній, залізо, кальцій, молібден, стронцій, натрій, кобальт, ванадій, титан, фосфор);.
  • вітаміни (токоферол, вітаміни РР, С, А, К, аскорбінова кислота, вітаміни групи В, рутин);.
  • сахароза;.
  • клітковина;.
  • фруктоза;.
  • глюкоза;.
  • амінокислоти;.
  • каротин;.
  • дубильні і ароматичні сполуки;.
  • пектинові речовини. .

При такому багатющому складі калорійність ожини досить маленька – всього лише 36 ккал в 100 грамах ягід.

Корисні і лікувальні властивості ожини

Ігнорувати користь ожини для здоров’я не варто. Навіть простий ягідний чай допомагає впоратися із захворюваннями. Його рекомендується пити під час застуди.

Плоди ожини здатні:

  • швидко знизити температуру і усунути запальний процес, за що її називають природним «аспірином»;.
  • нормалізувати артеріальний тиск;.
  • допомогти при неврозах і порушеннях сну;.
  • збалансувати гормональний фон, що особливо важливо для жінок в період менопаузи;.
  • поліпшити роботу кишечника; .
  • зняти запальні процеси в нирках і сечовому міхурі;.
  • допомогти при захворюваннях суглобів.

У різні періоди дозрівання плоди можуть чинити різні впливи на організм. Так, перезрілі ягоди – дієве проносне. Трохи недозріла ожина використовується як закріплюючий засіб.

Завдяки пектиновим речовинам, якими багата ожина, її рекомендують для лікування хвороб печінки і цукрового діабету. Деякі результати досліджень показали, що регулярне вживання ягоди здатне перешкодити розвитку і поширенню ракових клітин.

Ожину корисно вживати в їжу годуючим мамам і вагітним жінкам. Вітаміни всіх груп і видів, а також органічні речовини і мікроелементи, що містяться в ній чудово впливають на організм мами і малюка під час вагітності. Ягода також сприяє відновленню жіночого організму після пологів. Вона нормалізує рівень гемоглобіну і обмін речовин.

Детально про Середземноморська дієта: 10 кроків

. .

Корисні властивості листя і коренів ожини

Окремо відзначимо користь для здоров’я листя ожини. У лікувальних і профілактичних цілях використовують відвар або сік рослини. Відвар з листя корисний: при проносах і дизентерії; легеневих і шлункових кровотечах.

Сік листя і пагонів має загальнозміцнювальну дію, заспокоює, ефективно допомагає при лікуванні: недокрів’я; бронхіту; ангіни; фарингіту; лихоманок; кишкових розладів; гінекологічних хвороб.

Відвар з коренів надає сечогінного ефекту при водянці, набряках.

Протипоказання щодо вживання ожини

Якою б корисною не була ожина, у неї, як і у будь-якого іншого продукту, є декілька протипоказань:

  • алергічна реакція у вигляді нудоти, розладів кишечника, а іноді і у вигляді порушень роботи серцевого м’яза;.
  • захворювання нирок;.
  • людям, що страждають хворобами тонкого кишечника і шлунка, краще замінити ягоди ожиновим соком;.
  • якщо у Вас спостерігається підвищена кислотність шлунка, не пийте більше однієї склянки соку ожини в день.

У всіх інших випадках ожина може стати не тільки відмінним десертом, але і хорошим лікарським препаратом.

Ожина в дієтології

Смачні та корисні ягоди відрізняються низькою калорійністю. За цю особливість їх можна сміливо вживати в їжу під час дієт. Самі по собі ягоди нікого стрункішим не зроблять, зате активно посприяють цьому, нормалізують обмін речовин.

Пектини в складі ожини сприяють не тільки виведенню з організму іонів важких металів і пестицидів, але також знижують рівень холестерину. Завдяки цьому ожину рекомендують вживати при лікуванні ожиріння.

Тому, можете не сумніватися, що в боротьбі з кількома зайвими кілограмами вона точно посприяє.

Ожина в кулінарії

Будь-яка страва стає корисною, коли серед інгредієнтів присутня ожина. З неї готують варення, сироп, мармелад, джем і компот. Тонкий аромат ягоди оцінили французькі винороби. Вони додають ожину в наливки, плодові вина і лікери. Кисло-солодкий смак підходить для приготування соусів.

З ягодою добре поєднуються: молочні продукти (сир, йогурт, айран); м’ясо (свинина, яловичина); птиця (качка, курка); риба; випічка (пироги, печиво); інші ягоди (морошка, ірга, обліпиха).

Рекомендується вживати в їжу свіжу ягоду. В крайньому випадку її повноцінно замінить сушена ожина. 400 г кисло-солодких плодів – добова доза вітаміну С.

Ожина в народній медицині

Настій із сушених плодів і листя ожини застосовують для лікування проносів і дизентерії; при розладах шлунково-кишкового тракту, гострій застуді, пневмонії, підвищеній нервовій збудливості, патологічних явищах і клімактеричному періоді (припливи, безсоння, неврастенія), а також при деяких захворюваннях нирок.

Свіжі плоди ожини – загальнозміцнюючий, заспокійливий і жарознижуючий засіб.

Зовнішньо настій сушеного листя – у вигляді полоскань і промивань – використовують для лікування гінгівітів, хворобах горла, екземі, лишаях, виразках і гнійних ранах.

Ожина в косметології

Ожину дуже активно застосовують у виготовленні косметики завдяки її властивостям освіжати шкіру, усувати її сіруватий відтінок, видаляти омертвілі клітини шкіри, зволожувати і надавати її сяючого вигляду. Крім цього, ожина ефективно бореться з шкірними захворюваннями, знімаючи запалення, позбавляючи від екземи, дерматиту. Отже, ожина хороша в догляді як за сухою, так і за жирною шкірою.

У домашній косметології широко застосовуються маски з ожини.

Від запалень і висипань на шкірі. Подрібнене листя ожини обдають окропом, потім загортають у марлю і накладають на обличчя.

Для омолодження. Ягоди ожини потрібно розім’яти в пюре і видавити сік. Змішати 30 мл соку з 1 ст.л. сметани і нанести на шкіру обличчя на 15-20 хвилин.

Антистресова (знімає втому шкіри). Потрібно змішати в однаковій пропорції ягоди малини, ожини та чорної смородини, взяти 3 ст.л. приготованого пюре, по 1 ч.л. меду і вершків. Суміш нанести на шкіру і змити теплою водою через 15-20 хвилин.

Для жирної шкіри. Візьміть 2 ст.л., пюре з ягід ожини, додайте 0,5 ч.л. меду і пару крапель лимонного соку. Нанесіть на очищену шкіру на 20 хвилин.

Для сухої шкіри. Маска з ожини для сухої шкіри робиться наступним чином: 2 ст.л. пюре з ягід потрібно змішати з яєчним жовтком і нанести рівномірним шаром на шкіру обличчя, уникаючи області навколо очей і губ. Через 15 хвилин змити теплою водою.

Крім цих рецептів в домашній косметології ожину використовують також в масках від зморшок і пігментних плям, для звуження пор, освіження і омолодження шкіри. Ця ягода здатна подарувати красу і сяйво Вашій шкірі, якщо застосовувати її в регулярному догляді, поєднуючи з правильним очищенням, тонізуванням та зволоженням.

ogyna-korystj-1

Як вибрати і зберігати ожину

Перші плоди ожини з’являються в липні. Плодоносить рослина до кінця серпня. Тоді і потрібно очікувати на ринку появу ягоди. Ожина буває чорною та білою, але перший варіант зустрічається частіше.

Купуючи фасовані плоди в супермаркеті, звертайте увагу на дату. В упаковці не повинно бути вологи, а на ягодах пошкоджень і цвілі. Стигла ожина зберігає щільність і має стержень всередині.

Довго своїм смаком радувати ягода просто не зможе. Це швидкопсувний продукт, який слід з’їсти в свіжому вигляді або як можна швидше приготувати з неї щось смачне і корисне.

Навіть якщо Ви будете зберігати ягоду в вакуумній упаковці в холодильнику, довше двох днів вона не зможе залишатися свіжою.

Ожину морозять на зиму або висушують. До речі, навіть в сушених ягодах зберігаються всі вітаміни.

Користь ожини велика і незаперечна! Вона поліпшить не лише самопочуття, але і зовнішній вигляд, тому інформація, яку Ви отримали в цій статті, буде цікава всім. Будьте здорові та красиві!