Лікувальні властивості шипшини

Photo of author

By samoylovych

Сьогодні ми поговоримо про те, які лікувальні властивсті має шипшина, та чи є протипоказання щодо вживанн цього чудо-продукту

shypshyna-korystj

Шипшина – цілюща рослина, що володіє рекордним числом лікарських властивостей. Завдяки приємному смаку і тонкому аромату, а також унікальному вітамінно-мінеральному складу, яскраві і соковиті ягоди, а також коріння і листя цієї рослини незамінні для підтримки здоров’я жінок, чоловіків і навіть дітей. Чим же так корисна для організму шипшина, якими лікувальними і цілющими властивостями володіють її плоди, листя, квіти, корінь, та чи є у неї протипоказання? Давайте дізнаємося!

Склад шипшини

Плоди шипшини містять значну кількість вітаміну С, якого в них набагато більше, ніж у лимоні і навіть в чорній смородині. Можна отримати добову дозу аскорбінової кислоти, з’ївши всього три ягідки шипшини.

Також до її складу входять вітаміни Р, А, В2, К і Е, ефірні олії, лимонна кислота, яблучна, дубильні речовини і пектини. Крім того, шипшина містить такі мікро- і макроелементи, як залізо, натрій, магній, мідь, кальцій, марганець, калій і фосфор. Її плоди багаті фітонцидами.

Калорійність на 100 грам сушених ягід становить 109 ккал.

Корисні властивості шипшини

У традиційній медицині переважно використовуються плоди шипшини, оскільки саме в цій частині рослини міститься максимальна кількість корисних речовин, серед яких передову роль займає аскорбінова кислота.

Завдяки високому вмісту життєво важливого вітаміну C, шипшину називають ідеальним імуномодулятором. Тому її рекомендують приймати для профілактики під час епідемії грипу і в терапевтичних цілях для лікування ГРВІ та ангіни. Високий вміст аскорбінової кислоти також корисний при таких хворобах: цинга, авітаміноз, малярія, маткові кровотечі, безсоння, слабкість, занепокоєння і тривожність. Також аскорбінова кислота в великих кількостях застосовується при лікуванні атеросклерозу, ішемії серця і при гіпертонії, а ще цей вітамін сприятливо позначається на міцності судин, зменшує рівень холестерину в крові, його пов’язують із зниженням тиску і відновленням сил. Всі ці ефекти базовані на дуже високому вмісті вітаміну C в ягодах.

Плоди шипшини, особливо в сушеному вигляді, є відмінним сечогінним засобом з найбільш м’яким ефектом, оскільки вітаміни і мінерали, що вимиваються з організму разом з рідиною, сповна відновлюються за рахунок їх високого вмісту в ягодах. При цьому сечогінний ефект шипшини корисний для нормалізації роботи печінки, нирок і надниркових залоз.

За рахунок високої концентрації заліза в плодах шипшини, її рекомендують в народній медицині тим, у кого є проблеми зі згортанням крові (гемофілія), при частих кровотечах і в разі поганого загоєння виразок і ран.

У косметології з насіння шипшини виготовляють олію, лосьйони і бальзами, які використовуються для догляду за волоссям, шкірою та нігтями. Подібні засоби допомагають зволожувати суху шкіру, відновлювати баланс жирів в шкірі, робити її матовою, рум’яною і доглянутою, а також захищеною від мікробів і вірусів. Олія сприяє позбавленню від почервоніння, лущення і опіків, пом’якшує і розгладжує дрібні зморшки.

Коріння рослини застосовуються для приготування настою, який сприяє виведенню солей з суглобів, полегшує стан при туберкульозі і ревматизмі.

Квіти допомагають позбутися від застуди, загальної слабкості, а також відмінно справляються із запаленням і втомою очей.

Настій з листя ефективний як сечогінний і закріплюючий засіб, а також при застуді, скарлатині, тифі та діареї.

Для вагітних шипшина корисна насамперед високою концентрацією в її складі вітаміну С, який оберігає організм майбутньої мами від застуди та зміцнить її імунітет. А завдяки кислому присмаку, ці ягоди допоможуть усунути нудоту. АЛЕ!!! На ранніх термінах вагітності вживати шипшину не рекомендується, так як її активуюча дія на імунну систему може викликати відторгнення плоду.

При годуванні груддю шипшина здатна збільшити лактацію. Більш швидкий прихід молока забезпечить настій з ягід. Він також допоможе зупинити кровотечі і нормалізувати роботу нирок. Але, незважаючи на це, застосовувати шипшину при грудному вигодовуванні треба обережно, оскільки вона може викликати алергію, як у молодої мами, так і у малюка.

Читайте також: Піраміда здорового харчування і Гарвардська тарілка – що й до чого, та як у нас.

Протипоказання щодо вживання шипшини

Необхідно пам’ятати про ряд протипоказань щодо вживання шипшини, аби не нашкодити своєму здоров’ю. Наприклад, вона протипоказана при гастриті з підвищеною кислотністю і виразках. Людям, що страждають тромбофлебітом і ендокардитом не можна вживати шипшину через її здатності підвищувати згортання крові. З цієї ж причини вона шкідлива і при серцевій недостатності 3 ступеня.

Настій шипшини містить безліч кислот, які можуть зруйнувати зубну емаль, тому після прийому настою необхідно полоскати ротову порожнину теплою водою.

Шипшину не можна вживати при запорах, вона може бути причиною здуття і підвищеного газоутворення.

І навіть здоровим людям варто дотримуватися норм у вживанні шипшини, оскільки передозування може послужити причиною розвитку алергії і навіть неінфекційної жовтяниці.

Шипшина та дієта

Відвари і настої, приготовлені на основі шипшини, допомагають отримати довгоочікувану стрункість. Якщо приймати такий напій і дотримуватися правильного харчування, то можна дуже швидко досягти позитивних результатів.

Крім втрати зайвих сантиметрів, організм отримує оздоровлення, насичується вітамінами і мікроелементами, які потрібні для правильного його функціонування.

Шипшина має виражену біологічну активність, що проявляється після прийняття відвару стабілізацією травлення, усуненням застою рідини в міжклітинному просторі. Реалізація цих факторів – перший крок на шляху до схуднення.

Відвари на основі «дикої троянди» насичені калієм. Цей мікроелемент є одним з базових для повноцінного функціонування видільної системи. Коли в організм надходить достатня кількість калію, відновлюється водно-сольовий баланс. В нирках, завдяки секреції надлишку калію у сечу, виводиться додатковий об’єм води, яка сконцентрувалася в міжклітинному просторі, і таким чином, людина втрачає вагу. Крім того, приходить в норму кровопостачання підшкірно-жирової клітковини.

Висока концентрація вітамінів, органічних кислот покращує функціонування всіх систем.

Поліпшуються обмінні процеси, метаболізм, підвищується тонус всього організму. Пектин – це цінне харчове волокно. Він нормалізує діяльність шлунково-кишкового тракту і це також допомагає знизити масу тіла. Солі магнію надають проносну і жовчогінну дію.

Головне завдання – приготувати цілющий напій. Потрібно взяти 60 г плодів шипшини, подрібнити і залити 500 мл води. Суміш необхідно поставити на водяну баню і виварювати протягом 15 хвилин. Готовий відвар повинен настоятися не більше двох годин. І все – засіб готовий до використання. Схема прийому: відвар приймають по півсклянки за годину до їжі. Тривалість курсу для схуднення – три тижні. Цей напій повинен стати заміною всіх улюблених напоїв, які вживаються протягом дня.

Домогтися максимального результату в боротьбі за ідеальну фігуру можна лише при комплексному впливі. Висока ефективність відвару шипшини буде розкрита повністю, якщо дотримуватися збалансованого харчування і достатніх фізичних навантажень.

Лікувальні властивості шипшинової олії

Вплив такої олії на людський організм найсприятливіший. Вона має антимікробні та протизапальні властивості. Допомагає в загоєнні ран і підтримці імунної системи. Часто застосовується для лікування опіків, запальних і алергічних процесів на шкірі. Наприклад, дерматозів, трофічних виразок, пролежнів.

Успішно застосовується шипшинова олія жінками для загоєння тріщин сосків, що виникають при грудному годуванні новонароджених, і ерозій шийки матки.

Олію приймають всередину для лікування виразкових хвороб. Вона знімає запалення шлунка і м’яко обволікає ділянки слизової дванадцятипалої кишки. Полегшує відтік жовчі.

Позитивно олія впливає на чоловічу потенцію. Покращує самопочуття при серцево-сосудинних захворюваннях. Зокрема, зміцнює стінки судин і запобігає утворенню холестеринових бляшок, знижуючи рівень холестерину в крові.

У стоматології застосовується для змащування виразок у роті при стоматитах і гінгівітах. А клізми з цією олією використовують для лікування виразкових колітів.

Але найбільше застосування «королівська золота олія» має в косметології. Адже, вона володіє стимулюючими, вітамінізуючими, омолоджуючими властивостями. Жирні кислоти, що входять до складу, уповільнюють старіння шкіри обличчя і підтримують її еластичність. Вітамін С стимулює вироблення колагену. Тому, олію використовують для боротьби з розтяжками (в тому числі і під час вагітності). Вітамін А допомагає освітлити шкіру і зменшити пігментацію. ВАЖЛИВО! Олію не можна використовувати для обробки жирної шкіри, так як використання шипшинової олії для такого типу шкіри значно погіршує її стан. Основне її призначення – догляд за сухою шкірою.

Олію застосовують для полегшення стану при екземі і псоріазі. Під час застуди її можна закапувати в ніс, робити з нею інгаляції і приймати всередину.

Дорослим рекомендовано приймати 5 мл олії два рази в день. Дітям починають давати її з двох-трьох років по 2,5 мілілітра один-три рази на день. Як профілактичний засіб олія стимулює роботу імунітету, покращує обмін речовин, збагачує організм вітамінами, позитивно впливає на стан нервової системи, знімає стрес. У дітей підвищує загальну опірність сезонним вірусним інфекціям і працездатність.

Зберігається олія при кімнатній температурі протягом трьох-шести місяців. Помістивши її в холодильник, ми продовжимо «життя» до одного року. Після року зберігання олію слід замінити новою, так як вона за цей час втратить більшість корисних властивостей.

Олію шипшини можна сміливо назвати дуже важливою для нашого організму. Практично не маючи протипоказань, вона підходить для щоденного профілактичного прийому. Легко засвоюється організмом, не викликає алергічних реакцій, сумісна з іншими оліями та маслами, і продуктами харчування.

Як вибирати і зберігати шипшину

Для сушіння треба вибирати стиглі ягоди, без плям і підгнилих частин. Сушити шипшину треба в нежаркому, сухому, темному приміщенні. Під впливом ультрафіолету цілющі речовини руйнуються.

Купуючи сушену шипшину, краще вибирати дрібні і зморщені ягоди, їх непривабливий, на перший погляд, вид говорить про те, що вони висохли без термічної обробки і зберегли більше корисних властивостей.

У свіжому вигляді ягоди шипшини зберігаються не довго – на нижній полиці холодильника вони пролежать до 5-7 днів. Також ягоди шипшини можна заморозити.

Таким чином, плоди шипшини добре зарекомендували себе в якості ефективного лікарського засобу, здатного замінити собою синтетичні препарати. Ви отримали вичерпну інформацію щодо корисних та шкідливих властивосей шипшини, тому будьте обережні та здорові!