Березовий сік: користь та шкода

Photo of author

By Марина Павелець

bereza

Березовий сік – прозора рідина, яка витікає з дерева в період сокоруху (березень-квітень). Якщо вам доводилося випадково надломити гілку дерева, коли на ньому ще не з’явилися листочки, то на місці зламу ви могли побачити прозору краплю. Це і є березовий сік.

Харчова цінність березового соку

До складу березового соку входить безліч важливих мікроелементів, серед яких кальцій, залізо, калій,а також фітонциди, дубильні речовини і органічні кислоти.

У 100 мл березового соку міститься:

  • Калорії, ккал: 24.
  • Білки, г: 0.1 г.
  • Жири, г: 0.0 г.
  • Вуглеводи, г: 5.8 г.

Березовий сік містить:

  • Цукрів – 1-4%.
  • Калію – 273 мг / л.
  • Натрію – 16 мг / л.
  • Кальцію – 13 мг / л.
  • Магнію – 6 мг / л.
  • Марганцю – 1 мг / л.

..

..

Березовий сік: користь

Прозорий солодкуватий напій рекомендується пити людям із захворюваннями шлунково-кишкового тракту. Він позитивно впливає при хворобах печінки, запаленнях дванадцятипалої кишки, виразці і зниженій кислотності, захворюваннях жовчного міхура.

У весняний період, коли наш організм ослаблений довгою зимою, чудовий напій допоможе впоратися з авітамінозом, весняною депресією, повернути організму силу і бадьорість, зміцнити імунну систему.

З давніх-давен сік застосовували також як глистогінний і сечогінний засіб, його корисно пити тим, хто страждає головними болями.

Березовиця очищає кров, показана при алергічних захворюваннях. Ця її корисна властивість допомагає ефективно лікувати стан інтоксикації організму.

Має яскраво виражений відхаркувальний ефект, тому корисний при бронхіті та астмі.

У косметичних цілях березовий сік застосовується при вуграх, шкірних екземах, сухості шкіри. У цих випадку шкіру добре протирати березовим соком або готувати маски на основі березового соку. Тим, хто хоче мати красиве сильне волосся, позбутися від лупи і прискорити його ріст, корисно мити голову березовим соком.

Як збирати березовий сік

Раніше березовий сік можна було знайти в будь-якому магазині, великі трилітрові банки тіснилися на полицях гастрономів в достатку. Тепер його теж випускають, як в скляних, так і картонних упаковках. Однак для консервації цілющого напою застосовують речовини, які руйнують корисні речовини і нічого, крім смаку, що нагадує дитинство, такий сік вам не дасть.

Тому краще, якщо є можливість, збирати березовий сік самостійно. Роблять це в період з березня по квітень, коли на гілках ще немає листочків, але вони незабаром повинні з’явитися. Зазвичай період сокоруху триває 2-3 тижні, так що не варто втрачати час.

Для відбору соку вибирають дерево не менше 20-ти см в діаметрі, з розлогою кроною, яке росте в екологічно чистих районах. На невеликій ділянці приблизно в 20-ти см від землі стовбур зачищають від кори (зрізається невеликий квадрат), а потім свердлиться отвір не глибше, ніж на 3-4 см. Справа в тому, що сік рухається не в самій глибині стовбура, а де -то між корою і верхніми шарами деревини.

Знизу підставляють дерев’яну ємність для збору. Можна так само підставити пляшку або банку, а струмінь направити за допомогою соломинки або скрученого в джгут бинта.

Найбільш «урожайні» годинник для збору березового соку період між полуднем і 18 годинами, саме в цей час рух соків найбільш активний.

Чим товщий стовбур дерева, тим більше дірочок для збору соку можна виконати. Так, наприклад, якщо діаметр стовбура перевищує 40 см, то ви можете одночасно виконати до 4-х отворів.

Невелике дерево може подарувати вам до 3-х літрів соку на добу, рослина з великим стволом здатна дати до семи літрів.

Після того, як сік зібраний, не забудьте закрити отвори, щоб туди не потрапили бактерії, через які рослина може захворіти і зачахнути. Дірочки можна заліпити воском, шматочком моху, та й просто пластиліном, головне, не залишайте їх відкритими.

Як зберегти березовий сік

Свіжозібраний березовий сік можна зберігати в холодильнику протягом 2-х діб без спеціальної обробки. Надалі він почне бродити, ви це помітите по тому, як зникне прозорість напою і він почне пінитися. Звичайно, краще вживати сік у свіжому вигляді, але якщо його багато і ви хочете заготовити його про запас, можна скористатися такими рецептами.

Ось три рецепти як просто та легко законсервувати березовий сік:

  • Пінний напій з березового соку готується так. На півлітра свіжозібраного соку, поміщеного в пляшку, беруть 2 чайні ложки цукру, цедру з чверті лимона і 3-4 родзинки. Пляшки закупорюють пробками, обмотавши для надійності дротом, і ставлять в холодне місце на два-три місяці. Після того, як напій «дозріє» його п’ють, додаючи за смаком цукор. Також з березового соку готують квас, оцет, міцні спиртні напої.

    .

  • На один літр березового соку додають 5 г лимонної кислоти і півсклянки цукру. Все змішують, пропускають через фільтр, розливають по банках. Потім сік в банках пастеризують, закочують кришками і зберігають у прохолодному місці.
  • З березового соку можна приготувати сироп, який згодом можна додавати в напої. Для цього рідину випарюють на повільному вогні при відкритій кришці, поки вміст не загусне до консистенції меду. Потім сироп злити в банку і зберігати в холодильнику.

Протипоказання вживання березового соку

Окрім користі березовий сік здатний у малому відсотку випадків, шкодити людському організму. Тим, кого лікарі називають алергіками, за умови алергії на пилок дерева берези, цей сік пити не рекомендується. Реакція організму може бути негайною. Також протипоказанням для вживання цього напою вважатиметься сечокам’яна хвороба. Викликаючи активне сечовиділення, березовий сік може викликати рух каменів, що проявиться найсильнішими хворобливими відчуттями. Велике значення має також і місце, де був зібраний напій. Дерева, що ростуть у безпосередній близькості від магістралей і завантажених автомобільних трас, даватимуть сік, “заражений” важкими металами. Засмічувати свій організм подібними елементами просто небезпечно для будь-якої людини, тому, перш ніж купувати березовий сік, бажано поцікавитися, в яких районах він був зібраний.