Позитивне мислення: як це працює?
Певно знаєш такий жарт – завжди краще бути щасливим та багатим. Проте чи задумувався ти про те, що ми навчені себе критикувати, мотивувати себе на досягнення цілей та рух вперед, натомість не вміємо визнати свої успіхи та позитивні сторони. Існує ніби магія в тому, щоб не наврочити невдачу, похваливши себе за успіх. Кожний раз, коли тебе хвалять, практично рефлекторно шукаєш до чого би “підкопатися”, що не так, не береш цю похвалу, знецінюючи її до рівня вислова, оцінки людини, що насправді мене не знає.
В психології є такий термін – шкала (спіраль) емоцій. Це свого роду модель, схема спектру емоційних переживань від позитивних таких, як задоволення, до негативних – відчуття втрати сенсу життя.
Спектр емоцій:
- Безумовна любов
- Щастя
- Довіра
- Вдячність
- Ентузіазм
- Життєрадісність
- Задоволення
- Спокійний оптимізм
- Нудьга
- Заздрість
- Критичність
- Злість
- Тривога
- Сум
- Вина
- Загроза
- Апатія
Коли ти відчуваєш сум, печаль чи навіть глибоку втрату сенсу, твоє сприйняття світу звужується та фіксується на даному моменті. В негативних переживаннях практично неможливо з фізіологічної точки зору, вийти за межі кризи, оскільки мозок відповідає на це коло негативних емоцій та підкріплень, фіксацією на проблемі.
Користь від позитивного мислення:
- профілактика хронічного стресу
- зниження підвищеного артеріального тиску
- профілактика хвороб, що виникають під час стресу
- підвищення імунітету до інфекційних хвороб, наприклад, грипу, застуди
- зниження проявів хронічних запальних хвороб, наприклад, артрозу
- покращення впевненості в собі
- розвиток лідерських навичок та стійкості
- покращення стосунків та збільшення корисних соціальних контактів
Проблемою є також дефіцит позитивних емоцій та підкріплень. Можливо, мала такий досвід, наприклад – вирішила схуднути, але десь там не встала зранку на ранкову пробіжку, десь там ввечері не захотілося дійти до фітнес залу, а натомість з’їла пів, а то й цілу шоколадку – все сценарій для самозвинувачувальної трагічної історії написаний, – як усе погано, бо немає достатньо сили волі. Замість підтримки себе отримуєш масивний мішок, що тягне донизу. Треба розуміти, що кожний раз, коли ми забуваємо похвалити себе за малі проте конкретні кроки, коли ми докидаємо масла в вогонь – ми працюємо проти нашої фізіології, бо негативні емоції будуть зациклювати нас на попередньому досвіді, ми вгрузатимемо все сильніше, а зробити крок назовні ставатиме все важче. Тому тихенько, акуратно відповзаємо з цього театру самозвинувачування, стаємо мудрішими та працюємо над нашим позитивним сприйняттям світу.
Як навчитися мислити позитивно: що робити?
- Оточуйте себе людьми, які мислять позитивно
- Майте звичку зауважувати свої найменші успіхи
- Введіть щоденник успіхів та мрій
- Покиньте роботу, що робить вас нещасним, нещасною
- Відпустіть людей, що мають інші цілі в житті
- Не тримайтеся за минуле, бо його вже немає
- Не ховайтеся в мріях про майбутнє, бо цього ще немає, а, можливо, все буде не так
- Ставте собі завдання, які цікаві й їх можна виконати
- Частіше собі нагадуйте, що справжнє життя відбувається тут і тепер!
Легко бути позитивним по відношенню до позитивних речей, подій, обставин в твоєму житті. Проте, коли стаються неприємні речі, чи ми вміємо з ними давати собі раду? Бути позитивним не означає заперечувати реальність, втікати від неї в свій комфортний та контрольований світ. Позитивно мислити – це як заняття спортом, ти не можеш натренуватися наперед, це заняття на кожний день, або хоча б декілька раз на тиждень. Розвиток позитивного сприйняття – це маленькі кроки кожного дня, що справді змінять твоє життя та відчуття себе. Позитивні люди є орієнтовані на результат, на вирішення конкретних проблем. Позитивна психологія дозволяє розширити своє сприйняття себе та своєї реальності, дозволяє бачити ширше, зауважувати більше можливостей. Тобто, коли погане стається в твоєму житті, ти, хоч помалу, але намагаєшся знайти якісь можливості вийти з ситуації, знайти щось “пізнавальне” в досвіді, приймаєш реальність як вона є, та рухаєшся далі.
Отже, скільки часу ти витрачаєш на себе, щоб почуватися добре, щоб подбати про свою внутрішню силу та гармонію? Чи вмієш ти себе полюбити та визнати свою роботу, досягнення? Чи напишеш ти перелік 50 речей за що я себе люблю?
Автор: Ольга Летнянчик, лікар