Гельмінтоз (глистяна інвазія) — проблема, більш характерна для дітей. Саме вони найчастіше заражаються паразитами через брудний пісок, руки, немиті овочі та фрукти. Та глисти можуть бути і в дорослих: у осіб, які проживають у незадовільних санітарних умовах, у людей, які контактують із тваринами, передатись через заражену воду чи недостатньо термічно оброблену їжу.
Як зрозуміти, що у людини є глисти?
Симптоми наявності глистів: свербіж у ділянці анального отвору, роздратованість, проблеми зі сном, ранкова нудота, втрата апетиту, нетримання сечі, здуття живота, слабкість, раптова втрата ваги, діарея, блювання.
Якщо у випорожненнях з’являється кров, людина часто блює, часта діарея, погане самопочуття, треба звернутись до лікаря.
Щоб діагностувати глисти, треба здати аналіз калу на яйця, личинки глистів. Для точнішого результату проводять кілька досліджень. Ще більш показовим є тест зразка крові на антитіла до паразитів.
При потребі проводять колоноскопію, комп’ютерну томографію чи МРТ (магнітно-резонансну томографію).
Основні види “людських” паразитів
Найбільш поширені глисти, які паразитують у тілі людини, — гострики: білі тонкі черви завдовжки 6-13 мм. Самка вночі відкладає яйця біля анального отвору, тому свербіж у цій ділянці (а також неспокійний сон, скреготіння зубами) є характерною ознакою наявності гостриків. Під час медикаментозного лікування треба щодня міняти й дезинфікувати (прати при високій температурі) білизну, постіль, бо яйця можуть перебувати на різних поверхнях упродовж двох тижнів — на постелі, дверних клямках, кришці унітазу тощо. Рекомендують лікувати одночасно всю родину, яка мешкає разом, щоб уникнути повторного зараження.
Аскариди — круглі черви, які використовують організм людини для розвитку від яйця до личинки, а тоді дорослої особини. Довжина дорослої самки може досягати 30 см. Найчастіше аскаридами заражаються діти у неналежних санітарних умовах.
Аскаридоз не передається від людини до людини, тільки при контакті з землею, забрудненою фекаліями, вживанні недостатньо термічно обробленої свинини або курячої печінки.
Може протікати безсимптомно. Або проявлятися настирливим кашлем, задишкою, хрипами (їх спричиняють личинки в легенях: яйця, які вилуплюються в тонкому кишківнику, потім мігрують у легені).
Личинки в кишківнику та дорослі черви можуть проявляти себе болем у животі, проносом, блюванням, появою крові у випорожненнях, у важких випадках — сильним болем у животі, слабкістю, блюванням, втратою ваги, появою глистів у виділеннях.
При важкому перебігу аскаридозу можливі серйозні ускладнення: сповільнення росту, кишкова непрохідність і перфорація, блокада жовчовивідних протоків чи підшлункової залози.
Лікування та профілактика
Деякі види глистів можуть зникати самостійно при доброму імунітеті людини та правильному харчуванні (наприклад, стрічкові черви).
Інші глисти виводять спеціальними засобами, які паралізують їх, після чого паразити виводяться з калом. Не варто призначати препарати самостійно або приймати їх “профілактично” — вони досить токсичні для людського організму.
Після кількох тижнів лікування симптоми глистяної інвазії минають. Щоб підтвердити ефективність лікування, лікар призначає повторний аналіз. Якщо після цього виявляєте живих глистів у калі, треба звернутись до лікаря повторно. Паразити можуть заселяти інші частини тіла, наприклад, печінку і навіть мозок, у таких випадках може бути потрібне хірургічне втручання.
Щоб не заразитись глистами, треба дотримуватись гігієни: завжди мити руки перед вживанням їжі, після контакту з землею, відвідування туалету. У місцях із відсутністю належних санітарних умов краще пити бутильовану воду чи перекип’ячену, користуватись антисептиками. Регулярно перевіряти на глисти домашніх тварин та лікувати.
Не варто ходити босоніж у місцях, де ґрунт може бути забруднений фекаліями. Також не треба дозволяти дітям бавитися в таких місцях.
Ретельно мити овочі та фрукти. М’ясо та рибу треба добре готувати, при достатній температурі. Краще використовувати окремі дошки для різних продуктів, після використання добре їх мити. Не споживати сирого м’яса, риби тощо.