Дієта при атеросклерозі

Photo of author

By Марина Павелець

ateroscleroz

Атеросклероз це стан, при якому спостерігається відкладення жиру (це не зовсім точне, але з практичних міркувань найбільш доцільний вираз) в стінці судин з поступовою втратою ними своїх еластичних властивостей і звуженням їх просвіту. Це процес системний, тобто вражає всі судини в організмі. Але у кожного з нас, в залежності від “зносу того чи іншого органу”, спостерігається їх більш сильне ураження з розвитком таких широко відомих хвороб, як ішемічна хвороба серця, порушення мозкового кровообігу і їх не менш відомих ускладнень – інфаркту та інсульту.

сновні моменти харчування при атеросклерозі:

  • Жири:

    Споживання насичених жирів підвищує рівень холестерину низької щільності в крові і знижує рівень холестерину високої щільності, що збільшує ризик утворення бляшок на судинах. Заміна насичених жирів горіхами, насінням або мононенасиченими жирами олії оливок, чи арахісового масла допомагає знизити рівень холестерину низької щільності.

  • Гідрогенізований жир

    Він міститься в багатьох продуктах і випічці, наприклад, в маргарині та чіпсах. Як і насичені жири вони сприяють розвитку атеросклерозу.

  • Клітковина

    Овочі, фрукти, бобові і зернові містять велику кількість клітковини, яка допомагає знижувати рівень холестерину в крові.

  • Часник, імбир, чілі, цибуля

    В них міститься велика кількість компонентів, що знижують рівень холестерину і в’язкість тромбоцитів.

  • Риба

    Риба містить багато омега-3-жирних кислот, що знижують рівень холестерину в крові. Також в ній містяться тригліцериди, що знижують артеріальний тиск. Вона також багата вітамінами групи В.

  • Антиоксиданти

    В продуктах харчування антиоксиданти ( вітамін Е, вітамін С, бета-каротин) допомагають захистити ліпіди крові від окислення. Щоденне вживання цитрусових, зелених та жовтих овочів постачає організм цими вітамінами і антиоксидантами.

  • Обмежити вживання солі до 5 -7 м на добу.

    Для цього досолюють готові або майже готові страви і різко обмежують вживання продуктів містять значні кількості іонів натрію (соління, копченості, консервовані продукти, чорний хліб і хлібобулочні вироби, приготовані із застосуванням розпушувачів).

Особливості в харчуванні залежать від маси тіла. Якщо є надлишкова маса тіла, то необхідно зниження калорійності харчування.

Їсти слід 6 разів на день, щоб не було відчуття голоду. Їжа готується зовсім без солі, при необхідності її досолюють за столом -не більше 3 – 4 г солі на добу. Страви готують, в основному, в воді, на пару, добре разварюючи м\’ясо, рибу, овочі. Вільна рідина обмежується до 700-900 мл.

Загальна кількість жиру, включаючи той, що міститься в продуктах, при атеросклерозі і надлишковій вазі має становити близько 60 г на добу, з них 70% рослинного і 30% тваринного.

Кількість білків при атеросклерозі не обмежується: 100 г білка в добу, з них 60 -70% тваринного. Тваринні білки попереджають відкладення холестерину в стінках судин. Вони містяться в нежирних сортах м\’яса (яловичина, телятина, індичка, нежирна свинина), нежирній рибі (тріска, судак, окунь), вимоченому оселедцю, яєчному білку, молоці, нежирному сирі, молочнокислих напоях, в сої , горосі, гречаній, вівсяній і пшеничного крупах.

Тваринні жири в дієті різко обмежуються. Виключаються баранячий, яловичий, свинячий та всі інші жири, продукти, багаті на холестерин: мозок, печінка, нирки, ікра. Однак повністю виключити продукти, що містять холестерин, не можна, тому 2 -3 рази на тиждень можна з\’їсти по 1 яйцю, трохи ікри, шматочок язика. З тваринних жирів допускається невелика кількість вершкового масла.

Вживати потрібно рослинні жири – соняшникова, кукурудзяна, оливкова і інші олії. Вони підсилюють перистальтику кишечника, виводять надлишок холестерину з організму. Нерафінована олія корисніша: в ній більше фосфатидів, необхідних для нормалізації жирового обміну.

Читайте також: Піраміда здорового харчування і Гарвардська тарілка – що й до чого, та як у нас.

Середземноморська дієта: 10 кроків

Загальна кількість вуглеводів має становити близько 250 гр. Різко обмежуються цукор, мед, варення, сиропи, інші солодощі, білий хліб, печиво, тістечка, торти, з круп – манна і рисова, і включається багато овочів, фруктів, ягід, гречана і вівсяна крупа. Хліб переважно житній, краще з додаванням висівок.

Якщо атеросклероз, ускладнений або неускладнений, протікає на тлі нормальної маси тіла або навіть дефіциту ваги, енергетична цінність раціону повинна бути трохи вище, ніж зазвичай, і складати приблизно 2800 – 3000 ккал. Білка в такій дієті близько 100 г, кількість жиру зростає до 70 г, вуглеводів – 400 г.

У домашніх умовах можна використовувати дієту № 5, обмеживши в харчуванні вуглеводи.

В дозволені продукти входять:

  1. Хліб пшеничний і житній, черствий.
  2. Супи з овочів, круп і макаронів, на овочевому відварі, молочні або фруктові.
  3. Нежирні сорти м\’яса і птиці – відварні, запечені після відварювання, тушковані.
  4. Нежирна риба (тріска, судак, окунь, сазан, навага, щука), відварена або запечена після відварювання, вимочений оселедець.
  5. Овочі та зелень у сирому, відвареному і печеному вигляді (салати, вінегрети), некисла квашена капуста, цибуля тільки відварена.
  6. Фрукти і ягоди, крім дуже кислих, цукор, варення, мед.
  7. Молоко, кисле молоко, кефір, сири.