Печінка – субпродукт, який за хімічним складом і будовою істотно відрізняється від м’яса худоби. Активно використовується в кулінарії для створення паштетів, ліверних ковбас, консервів, начинок для пирогів. Печінку відносять до числа лікувальних продуктів, оскільки вона володіє протианемічною, імуномодулюючою, онкопротекторною, антидепресантною, протизапальнлю дією на організм.
Людство вживає в їжу печінку різних видів тварин: птахів (курячу, індичих, качину, гусячу печінку), корів (яловича печінка), свиней (свиняча печінка), а також риби (печінка тріски).
Харчова цінність печінки
У печінки будь-яких тварин міститься велика кількість корисних речовин і повноцінних білків. У продукті присутній 70 – 75% води, 17 – 20% білків, 2 – 5% жирів; наступні амінокислоти: лізин, метіонін, триптофан. В основному білку залізопротеїд міститься більше 15% заліза, необхідного для синтезу гемоглобіну крові. Завдяки міді печінау надає протизапальні властивості.
Лізин незамінна амінокислота, впливає на засвоюваність білків, від нього залежить стан наших зв’язок і сухожиль, ця амінокислота допомагає засвоюватися кальцію, запобігає остеопорозу, атеросклерозу, інсультам та інфарктам. Брак лізину може привести до імпотенції. Триптофан необхідний для якісного сну і усунення тривожних станів. Метіонін разом з холіном і фолієвою кислотою перешкоджає утворенню деяких видів пухлин. Тіамін (вітамін В1) – відмінний антиоксидант, що захищає організм людини від наслідків тютюнопаління та вживання алкоголю.
Печінка містить фосфор, магній, цинк, натрій, кальцій. Вітаміни групи В, D, Е, К, β-каротин, аскорбінову кислоту. Аскорбінова кислота (вітамін С) позитивно впливає на нирки, покращує роботу головного мозку, підтримує зір, гладкість шкіри, здоров’я зубів і волосся.
Користь окремих видів печінки
Печінка тріски. Найкорисніша з риб’ячих- це печінка тріски. Користь її в тому, що вона допомагає нам зберігати зір за рахунок вітаміну А. Так само вітамін А підтримує хороший стан наших волосся, зубів, шкіри, володіє іммуномодулюючою дією і тримає в тонусі нашу увагу і наші розумові здібності. Кількість вітаміну Д, який міститься в печінці тріски, дуже велика, більше тільки в риб’ячому жирі.
Жир печінки тріски допомагає вагітним жінкам. Завдяки вживанню вагітною жінкою печінки тріски у немовляти з’являється підвищений імунітет до різного роду захворювань. Хоча калорійність тріски в три рази більше калорійності осетрових, раніше лікарі лікували серце ікрою і печінкою тріски, а недокрів’я саме ікрою осетрових.
Калорійність консервованої печінки тріски – 613 ккал на 100 г продукту.
Користь яловичої печінки. Яловича печінка так само багата на вітамін В і А, корисна при таких захворюваннях, як захворювання нирок, інфекційні захворювання, різні травми і опіки, захворювання центральної нервової системи, при профілактиці інфаркту міокарда. Страви з яловичої печінки так само корисні і сприяють регенерації гемоглобіну, підвищує імунітет.
Калорійність яловичої печінки 100 ккал на 100 г продукту.
- Куряча печінка. Куряча печінка багата фолієвою кислотою, користь якої в підтримці наших кров’яних і імунних систем. Кількість фолієвої кислоти швидше зменшується при регулярному вживанні алкоголю.
Читайте також: Піраміда здорового харчування і Гарвардська тарілка – що й до чого, та як у нас.
Цікаві рецепти з печінки:
Шкідливі наслідки вживання печінки
При всій корисності печінки, надмірне вживання цього продукту може завдати шкоди організму. У печінці містяться екстрактивні речовини, що не рекомендуються до вживання людям похилого віку. Не слід вживати цей продукт особам з підвищеним вмістом холестерину в крові, так як в 100 г печінки вже присутній 100 – 270 мг холестерину. Загальновідомий факт, що високий вміст холестерину може призвести до стенокардії, інфаркту міокарда, інсультів.
У їжу можна вживати тільки печінку, отриману від здорових тварин, вигодуваних правильним чином. Якщо худобу вирощували в екологічно несприятливих районах, вона була схильна до різних захворювань, харчувалася «хімічними кормами», від прийняття печінки в їжу необхідно відмовитися.