Користь апельсинів

Photo of author

By Марина Павелець

apelsyn

Апельсином називають вічнозелене дерево сімейства Рутові і плід цієї рослини. Апельсин вважається фруктом, але за біологічними параметром є ягодою, яка складається з часточок, кожна з яких покрита тонкою оболонкою.

Сорти апельсинів

Сортів апельсинів безліч, більшість можна придбати в наших магазинах і на ринках, для простоти вибору існують такі групи сортів:

  • звичайні — плоди з жовтою м’якоттю, багатонасіннєві.
  • пупкові — з оранжевою м’якоттю, другим зачатковим плодиком, відрізняються партенокарпією.
  • корольки — з криваво-червоною м’якоттю, невеликі, дуже солодкі.
  • яфські — крупні плоди з товстою горбкуватою шкіркою, дуже солодкі і соковиті. Із шкірки добувають ефірну апельсинову олію (до 2 %).

Доросле дерево дає до 300—500 і більше плодів.

Апельсин – надзвичайно корисний плід, який має багатий вітамінно-мінеральний склад. У ньому містяться: бета-каротин, фолієва кислота, вітаміни групи В, А, В1, В2, В5, В6, С, Н і РР, а також необхідні організму мінеральні речовини: калій, кальцій, магній, цинк, залізо, молібден, фосфор і натрій. В апельсині, особливо в білій частині шкірки, містяться пектини, які сприяють посиленню моторики кишечника і зменшення гнильних процесів. Апельсини є прекрасною профілактикою авітамінозу, зміцнюють імунітет, знижують рівень холестерину в крові, благотворно впливають на діяльність серцево-судинної системи.

Апельсиновий сік, як і весь плід в цілому, має протизапальну та антимікробну дію і тонізуючий ефект, рекомендований при захворюваннях нервової системи, подагрі і для відновлення після перенесених вірусних захворювань і переломів, так як сприяє регенерації кісткової тканини.

Властивості апельсинів:

Знижує кров’яний тиск

Як показали дослідження, цьому допомагають флаваноїд гесперидин і магній.

Підтримує працездатність серцево-судинної системи

Це все завдяки клітковині і фолієвій кислоти. Досить з’їдати всього один апельсин в день, і потрібний ефект буде досягнутий.

Зміцнює імунітет

Вітамін C стимулює вироблення лейкоцитів, чим підтримує надійність імунної системи.

Знижує рівень холестерину

Флаваноїд гесперидин (багато міститься всередині шкірки) і пектин знижують в крові рівень «поганого» холестерину. При цьому пектин уповільнює засвоєння жиру і допомагає виводити з організму шлаки і токсини.

Позбавляє від запорів

Помічником тут виступає рослинна клітковина.

Попереджає виникнення ниркових каменів

Проведені дослідження показали, що апельсиновий сік в цьому відношенні більш ефективний, ніж соки інших цитрусів.

Захищає від інфекцій

Достаток в апельсині флавоноїдів і поліфенолів, які є сильними антиоксидантами, допомагає нашому організму протистояти вірусним інфекціям.

Підтримує здоров’я кісток і зубів

Ця користь апельсинів визначається багатими запасами кальцію.

Сприяє схудненню

Важко переоцінити користь фрукта тим, хто хоче схуднути. На сторожі наших інтересів стоїть низька калорійність апельсина. Середній плід містить лише 65 кілокалорій, що допомагає віднести його до здорової їжі, корисної для стрункої фігури. А висока концентрація харчових волокон дозволяє при малій кількості з’їденого відчувати себе більш ситим.

Допомагає розвитку мозку

Це відбувається завдяки багатству фолієвою кислотою.

Допомагає виробляти здорову сперму

Фолієва кислота є найбільш важливим джерелом поживних речовин для сперматозоїдів, а також захищає їх від пошкоджень, які можуть стати причиною вроджених дефектів.

Підтримує здоров’я шкіри

Наявні антиоксиданти захищають шкіру від вільних радикалів, що викликають старіння.

Протипоказання до вживання апельсинів:

Апельсини не можна вживати людям страждаючим гастритом з підвищеною кислотністю, виразкою шлунка, і розладами кишечника.

Варто пам’ятати, що при вживанні апельсинів варто знати міру, так як надмірне їх вживання може привести до ожиріння або цукрового діабету.

Крім цього апельсини несприятливо впливають на емаль зубів. Тому після вживання апельсинів необхідно прополоскати рот.

Хурма: користь чи шкода

Запечені курячі котлети з броколі