Свинне сало: користь та шкода

Photo of author

By Марина Павелець

salo-koryst

Свинне сало – це товстий шар підшкірного жиру, де накопичуються біологічно активні речовини, жиророзчинні вітаміни і антиоксиданти. Склад продукту визначає корисні властивості сала.

У салі містяться вітаміни А, Е, D, F, мікроелементи, насичені і ненасичені жирні кислоти. Найціннішою серед кислот, що містяться в салі, є арахідонова – поліненасичена жирна кислота, що володіє цілим спектром корисних дій. Вона покращує роботу головного мозку, серцевого м’яза, впливає на роботу нирок і покращує склад крові, запобігаючи утворенню холестеринових бляшок.

Cало – це джерело інших цінних жирних кислот: пальмітинової, олеїнової, лінолевої, ліноленової і стеаринової. Висока концентрація компонентів посилює біологічну активність сала в 5 разів, в порівнянні з вершковим маслом. Лецитин позитивно впливає на стан судини і клітинних мембран, зміцнює їх і робить еластичними.

Сало буває: солоним, маринованим, копченим, вареним і смаженим. Відразу необхідно зазначити, що свинне сало, користь і шкода якого визначаються в тому числі і способом його приготування, найкраще вживати тільки в солоному або ж маринованому вигляді, так як інші варіанти не тільки не приносять користі для здоров’я, але і можуть заподіяти йому істотної шкоди.

Читайте також: Магній: вміст в продуктах харчування та користь для організму.

Так, наприклад, в смаженому і відвареному салі, присутні шкідливі канцерогени, що руйнують печінку і негативно впливають на роботу нирок і серця. Крім того саме ці речовини призводять до ожиріння.

Денна норма сала для дорослого, приблизно 9-12 г сала, а максимальна порція на тиждень – 100 г .

Міфи про сало

  • Існують думки, що від сала товстіють, і частково це думка вірна. Але, не варто забувати, що набрати вагу можна від будь-якого продукту, навіть найбільш дієтичного. Справа в кількості споживаної їжі. Це відноситься і до сала – його потрібно їсти маленькими порціями, щоб не погладшати. .
  • Крім того, багато хто вважає, що сало належить до надзвичайно важких продуктів для шлунка людини. Але, цінний жир свинячого сала плавиться при температурі людського тіла, тому здоровий шлунок добре засвоює цей продукт. Однак, людям, які мають проблеми зі шлунком і кишечником, слід обмежити його вживання. .
  • Нерідко можна почути про те, що сало є суцільним шкідливим холестерином. Холестерин в даному продукті, звичайно, є, але в значно меншій кількості, ніж, наприклад, у вершковому маслі. Та кількість, яке міститься в салі, не може викликати появу атеросклерозу. Завдяки очищенню судинних відкладень жирними кислотами сало, навпаки, сприяє запобіганню накопичень холестеринових утворень. .
  • Також, на думку більшості, дуже шкідливо споживання сала в смаженому вигляді. Відомо, що будь-який смажений продукт шкідливий. Але, якщо підігрівати сало, не піджарюючи його, воно набагато краще буде засвоюватися організмом. .

Якої ж шкоди організму приносить вживання сала?

Цей продукт є жирним і має досить багато калорій. Тобто, з’ївши 100 грамів сала, організм отримує добову норму тваринних жирів. Надмірне його вживання може призвести до збільшення маси тіла.

Оскільки в денний раціон включено не тільки цей продукт, існує велика ймовірність з’їсти більше рекомендованої норми жирів, в результаті це може посприяти ожирінню внутрішніх органів, а також і збільшення підшкірного жиру.

Купуючи сало потрібно бути впевненим в продавці, тобто запитаєте, чим годували свиню і в яких умовах її вирощували, оскільки, якщо правила безпеки при його заготівлі не було дотримано, то існує велика ймовірність зараження продукту різними паразитами, що несприятливо впливають на здоров’я людини.

Заборонено вживати цей продукт людям, які страждають такими захворюваннями, як панкреатит і холецистит, так як сало здатне викликати загострення цих недуг.

Перлова крупа: користь та шкода

Чим відрізняються висівки від клітковини?