Суперфуд: спіруліна

Photo of author

By Марина Павелець

spirulina

Спіруліна (Arthrospira) – рід ціанобактерій. Це синьо-зелені водорості порядку осціллаторіевих, деякі різновиди яких вживаються в їжу. На ринок вийшли два основних види – Arthrospira platensis і Arthrospira maxima, які отримали комерційну назву «спіруліна».

Хімічний склад спіруліни

У висушеної спіруліни міститься від 51 до 71% білка. Це повноцінний білок, який містить всі незамінні амінокислоти, необхідні людському організму.

Концентрація цистеїну, лізину і метіоніну в водоростях нижче, ніж в м’ясі, молоці та яйцях. Але в порівнянні з рослинними білковими продуктами, спіруліна – абсолютний лідер.

В 1г спіруліни міститься 1 мг заліза, яке життєво необхідне для кровотворної системи людини (входить до складу гемоглобіну, еритроцитів, ферментів, що важливо для імунної системи і загального енергообміну) і це залізо повністю засвоюється організмом (така ж кількість заліза ми отримуємо, з’їдаючи 200 г печінки). У столовій ложці порошку спіруліни заліза стільки ж, скільки в 50 середніх яблуках. Фахівці стверджують, що прийом 4 г спіруліни в день забезпечує швидке збільшення гемоглобіну в крові.

Спіруліна містить від 10 до 20% цукрів (вуглеводів), які легко засвоюються і вимагають мінімальні кількість інсуліну.

Водорості містять всього 5-7% жиру, що складається в основному з корисних поліненасичених жирних кислот. Зокрема, гамма-ліноленова кислота (міститься тільки в спіруліні і в грудному молоці) необхідна для профілактики і лікування артритів. У поєднанні з вітаміном Е ця кислота покращують функцію репродуктивної системи, сприяють настанню і нормальному перебігу вагітності, а після пологів – вироблення молока.

Спіруліна збагачена макро – і мікроелементами, необхідними для нормального перебігу обмінних процесів в організмі. Найважливіші «живі» вітаміни А, С, Е, РР, В1, В2, В3, В6, В12 і інші сконцентровані в спіруліни в оптимальних співвідношеннях.

Вітамінів групи В міститься в спіруліни в 40-150 разів більше, ніж в молоці, сирі, сирі м’ясі, рибі, яйцях і вершковому маслі, причому при термообробці цих тварин продуктів вітамін групи В руйнуються на 30-40%. Фолієва кислота (вітамін групи В) необхідна для утворення гемоглобіну, тіамін (В1) – зміцнює нервову систему, знижує стомлюваність, нормалізує сон, серцевий ритм. Інозітол (В8) підтримує в здоровому стані печінку, сприяє виведенню канцерогенів, нормалізує рівень холестерину.

Спіруліна – найбагатший продукт природи за змістом бета-каротину, його в ній в 10 разів більше, ніж у моркві (бета-каротин в результаті окислювальних процесів перетворюється на вітамін А). Дослідження показали, що бета-каротин знижує вміст холестерину, заліковує рани і бореться з пухлинами.

Також спіруліна багата на вітамін Е (токоферол- вітамін молодості, його в 3 рази більше, ніж в паростках пшениці). За вмістом вітаміну РР спіруліна набагато перевершує яловичу печінку, нирки, язик, м’ясо птиці і кролика.

Зміст мінералів в спіруліні варіюється в залежності від місця зростання і наявності тих чи інших мінералів в середовищі вирощування, але в будь-якому випадку спіруліна – рекордсмен за вмістом заліза, кальцію, магнію, калію, селену, цинку, міді, фосфору, марганцю і інших мікроелементів. Всі вони легко засвоюються організмом.

Спіруліна містить в своєму складі три пігменту: фікоціанин, хлорофіл і каротиноїди, які допомагають організму синтезувати багато ферментів, необхідні для регулювання обміну речовин в організмі.

Найбільш важливим з них є синьо-блакитний пігмент фікоціанін. За даними японських і американських лікарів цей пігмент зупиняє ріст ракових клітин.

Фікоціанін, токофероли, бета-каротин, вітаміни В1 і В6, цинк, селен, магній та інші речовини в спіруліни є потужними антиоксидантами, тобто протистоять вільним радикалам і тим самим уповільнюють процеси окислення і старіння.

. .

. .

Як вживати спіруліну

Американці, японці щодня використовують спіруліну в сухому вигляді (3-4 гр.) Або з їжею, або перед її прийомом. Профілактичні дози до 2 гр. Лікувальні дози вже 4-5 гр. Рекомендується застосовувати курсами по 3-4 тижні. Потім перерва на тиждень. І знову до повного лікування або відновлення організму. Але не менше 2-3 курсів на рік. Чи не обмежувати себе водою, так як організм поліпшить обмін речовин і будуть виходити продукти обміну, шлаки, поклади шлаків в організмі з минулих років, а навантаження на систему виділення зросте. Тому для літніх людей добова доза не повинна спочатку перевищувати 2 гр.

Корисні властивості спіруліни

Як виявилося, можливості спіруліни дуже широкі. Ось деякі з них. Спіруліна сприяє:

  • Нормалізації pH рідких середовищ організму, білково-вуглеводного обміну і водно-сольового балансу.
  • Зниження тиску, рівню глюкози і холестерину в крові.
  • Підвищенню імунітету.
  • Виведенню токсинів і шлаків.
  • Нормалізує діяльність шлунково-кишкового тракту.
  • Надає протипухлинну дію.
  • Зупиняє хронічні запальні процеси.
  • Підвищує прохідність і еластичність судин.
  • Знімає симптоми алергії.
  • Сприяє омолодженню організму.

. .

. .

Спіруліна: протипоказання

Так як до складу цієї водорості входять тільки корисні речовини, шкоди організму здорової людини вона заподіяти не може. Протипоказана спіруліна лише людям, які страждають на ниркову недостатність або мають проблеми з артеріальним тиском.

Водорості протипоказана людям похилого віку, дітям у віці до 5 років, а також пацієнтам з нирковою недостатністю та артеріальною гіпертензією.

Також з обережністю препарати на основі спіруліни призначаються пацієнтам, у яких діагностовано:

  • Нервові розлади.
  • Порушення в роботі щитовидної залози.
  • Серцева недостатність.
  • Кровотечі внутрішніх органів.
  • Інфаркт, інсульт.
  • Виразкові хвороби.
  • Тромбози.
  • Індивідуальна непереносимість або гіперчутливість на компоненти водорості.

Протипоказана спіруліна літнім людям і дітям до 5 років. Незважаючи на всі корисні властивості водорості, під час її вживання можуть виявитися побічні ефекти у вигляді головного болю, діареї, безсоння, спазмів м’язів, нудоти і втрати свідомості. Також можливі алергічні реакції – набряки, свербіж, екзема, висип. При появі небезпечних симптомів або погіршенні самопочуття потрібно припинити застосування спіруліни і негайно звернутися до лікаря.