Гормони і зайва вага

Photo of author

By Марина Павелець

gormoni

На жаль, не всім досить правильного харчування і фізичної активності для того, щоб мати стрункі ноги, плоский живіт і підтягнуті сідниці. Організм людини – неймовірно складна система. Вона старанно бореться з нами ж, коли ми намагаємося схуднути. Саме тому набрані кіло найчастіше йдуть дуже важко. Однак і з переїданням наш організм бореться в міру своїх можливостей. Іншими словами, нашому тілу потрібен баланс, який і намагається відновити наш організм, якщо ми навмисно порушуємо його. А головними інструментами в боротьбі за баланс виступають гормони.

Гормони, що впливають на масу тіла

Головним регулятором вмісту жиру в організмі виступає гормон під назвою лептин. При переїданні саме лептин знижує апетит, закликаючи нас зупинитися. Однак лептин не “працює” в поодинці. Контроль апетиту, а також метаболізму здійснюють і інші речовини. Одну з ключових ролей в такому складному процесі відіграє й інсулін .

Окрім регуляції депонування глюкози, інсулін бере участь в обміні жирів. Він уповільнює їх розщеплення, що веде до ожиріння. Ні для кого не секрет, що найбільше інсуліну виділяється при вживанні швидких вуглеводів. Також в синтезі жирів не обходиться без участі гормону росту, кортизолу, тиреоїдного гормону, а також тестостерону .

Якщо нормальна робота гормонів порушується, починається процес набору ваги. Нездоровий спосіб життя і неправильне харчування якраз і призводять до такого порушення. Людина потрапляє в замкнуте коло: зайва вага веде до гормональних порушень, а вони в свою чергу сприяють ожирінню.

Шлях до здоров’я – це Середземноморська дієта: 10 кроків

. .

Ознаки гормональної причини надлишкової ваги

Якщо тривала боротьба із зайвою вагою не дає відчутних результатів, не виключено, що проблема криється в гормональних порушеннях. На гормональний збій може вказувати поєднання підвищеного почуття голоду хоча б з одним з таких ознак:

  • Постійна спрага.
  • Постійна втома.
  • Плаксивість, депресивний настрій, перепади настрою.
  • Погана переносимість холоду.
  • Сухість шкіри, ламкість нігтів, випадіння волосся.
  • Сухість у роті, відчуття клубка в горлі або «піску» в очах.
  • Часті закрепи.
  • Набряклість кінцівок, проблеми з суглобами.
  • Підвищений артеріальний тиск.

Якщо ви виявили у себе будь-якої з цих ознак на тлі постійного відчуття голоду, рекомендується звернутися до ендокринолога і здати аналіз крові на вміст гормонів.

Читайте також: Піраміда здорового харчування і Гарвардська тарілка – що й до чого, та як у нас.

Які гормональні порушення впливають на вагу

  • Зниження функції щитовидної залози (гіпотиреоз). При цьому захворюванні в організмі сповільнюються обмінні процеси, і розвивається гіпотиреоїдне ожиріння.
  • Метаболічний синдром. Характерним його проявом є гіперінсулінізм. Інсулін знижує рівень цукру в крові і затримує розщеплення жиру. В результаті після їжі людина як і раніше голодна, а дієти для схуднення не допомагають.
  • Гіперкортицизм. При цьому захворюванні відбувається надлишкове вироблення корою наднирників гормонів глюкокортикостероїдів. Ожиріння часто розвивається в результаті тривалого лікування кортикостероїдними препаратами. Захворювання також супроводжується порушенням обміну речовин, підвищенням рівня глюкози в крові, артеріальною гіпертензією, розладом статевої функції, зниженням імунітету, серцевою недостатністю. .
  • Низький рівень тестостерону у чоловіків. Відомо, що тестостерон регулює статеву функцію, але також він відповідає за спалювання жиру і формування мускулатури в організмі чоловіків. Для діагностики призначають аналіз крові на рівень тестостерону і лютеїнізуючого гормону.
  • Високий рівень пролактину. Це призводить до зниження концентрації статевих гормонів і уповільнює основний обмін.
  • Синдром гіперандрогенії. Поширена причина ожиріння гормональної природи серед жінок. Причинами дисбалансу гормонів андрогенів в жіночому організмі є пухлини яєчників, пухлини надниркових залоз, порушення в роботі центральної нервової системи в результаті перенесених інфекцій або інтоксикацій. Інші симптоми гіперандрогенії – висип на обличчі, випадання волосся на голові, надмірне оволосіння на руках і ногах. Діагностику проводять за результатами аналізів на пролактин, інсулін і кортизол.
  • Патологія гіпоталамуса і гіпофіза. З нею пов’язані ендокринні або метаболічні порушення. Причинами патології є травми голови і звичка переїдати. Захворювання розвивається на тлі порушення функції центру регулювання харчової поведінки в гіпоталамусі, що веде до надмірного споживання їжі. Інші симптоми – головний біль, спрага, підвищена стомлюваність, розлад сну. В області грудей, стегон, на животі з’являються розтяжки синьо-багряного кольору. Супроводжувати патології можуть гіпотериоз і нецукровий діабет.

Найбільш «небезпечні» періоди для жінок

Жіночі статеві гормони також беруть активну участь в регулюванні ваги. У зв’язку з цим для жінок існують найбільш небезпечні в плані набору зайвих кілограмів періоди.

  • Статеве дозрівання. Коли дівчатка вступають в перехідних вік, у них буквально відбувається гормональний вибух. Будь-яка нездорова їжа в цей період легко відкладається в жир. Зростаючий організм звикає всі надлишки відкладати про запас. Саме такої програми мозок буде дотримуватися і надалі. Саме тому в цьому віці дуже важливо контролювати харчування і обов’язково займатися спортом.
  • Період після пологів. За час вагітності жінка природним чином набирає зайву вагу, проте розлучитися з ним після пологів не завжди виходить легко. Виною тому все ті ж гормони. Впадати у відчай не варто, вирішуючи питання про те, як схуднути після пологів. Якщо не зловживати їжею і більше рухатися, вага прийде в норму через кілька місяців.
  • У період пременопаузи. У цьому віці починаються нові гормональні перебудови. У міру того, як активність яєчників згасає, вага йде в гору. Катувати себе фізичними навантаженнями, а тим більше дієтами в цей період майже марно. Можна заробити такі неприємності як скачки тиску, пітливість, задишка, а ще погіршення стану шкіри. Однак розумні обмеження в харчуванні просто необхідні, так само як і помірні фізичні навантаження!.

Як же все-таки схуднути?

Людям з проблемами з обміном інсуліну і іншими ендокринними порушеннями необхідно худнути дуже повільно, поєднуючи низькокалорійну дієту з помірними (але не виснажливими) навантаженнями. Таким чином ви переконаєте організм, що не варто відкладати про запас жири, так як вони необхідні вам зараз.

Іншими словами, варто прийняти концепцію: «я тепер завжди так буду їсти, і завжди тренуватися», – тоді організм почне повільно, але вірно розлучатися зі своїми жирами. З роками рівень рецепторів до інсуліну зменшується, і рік від року необхідно вчити себе їсти менше.

В цілому, звичайно, гормони істотно впливають на обмін речовин і відкладення жирів, але ваша фігура, в кінцевому підсумку, залежить від вашої поведінки. Якщо ви не будете об’їдатися, нічого буде складувати про запас навіть за допомогою гормонів.

Читайте також: ВИРІШИЛИ СКИНУТИ ЗАЙВУ ВАГУ? ВАМ КОРИСНО ЗНАТИ ПРО ЦЕ . .