Кульбаба – лікувальні властивості

Photo of author

By fersht

kulbaba2

Кульбаба лікарська (Taraxacum officinale Wigg. ) належить до родини айстрових ( складноцвітих). Найпоширеніша на земній кулі трав’яниста багаторічна рослина з довгим стрижневим коренем. Листки розміщені у кореневій розетці. Квіткове стебло порожнисте і несе один великий, з численними язичковими яскраво-жовтими квітками кошик. Плід – сім’янка з чубком. Цвіте з квітня до вересня. Масово – у травні. Квітконоси та листя в місцях обриву виділяють білий (молочний сік), тому рослину часто називають молочаєм.

Як заготовляти та зберігати кульбабу

З лікувальною метою використовують корені рослини, листки і квіти. Корені краще викопувати пізно восени, тоді вони містять багато інуліну. Їх миють холодною водою, подрібнюють і сушать у теплих приміщеннях, що добре провітрюються. Листки і квіти збирають навесні. Листки використовують свіжі . З квітів роблять варення, схоже на мед.

kulbaba1

Хімічний склад

В коренях рослин знайдено тритерпенові сполуки, олію, до складу якої входять гліцериди лінолевої, олеїнової та інших кислот, інулін, вітаміни, залізо, калій, марганець, фосфор. Молочний сік містить гіркі глікозиди, смолисті речовини, віск, каучук. Молоді , ще зовсім не гіркі листочки містять вітаміни (С, В1, В12, Є , провітамін А), солі заліза, кальцію й фосфору, марганець, флавоноїдні глікозиди, нікотинову кислоту.

Застосування кульбаби в лікувальних цілях

Корінь має жовчогінну, діуретичну, проносну дії. Тому він використовується при захворюваннях печінки, жовчного міхура, жовчокам’яній хворобі, гастриті зі зниженою секрецією шлункового соку, при запорах. Препарати з кульбаби зменшують кількість холестерину в крові, діють заспокійливо при нервових захворюваннях. З підсмажених і подрібнених коренів роблять смачну каву ( на молоці), яка тонізує кишечник , усуває хронічні запори при геморої. Сухим порошком лікують екзематозні дерматити. Листки кульбаби радять вживати тим, у кого хвора печінка, сечовидільна система, цукровий діабет. Відвари з листків застосовують як вітамінний засіб при недокрів’ї, знесиленні, порушенні обміну речовин.

А ви їли коли- небудь зелений салат із кульбаби? Не дивуйтесь. Недарма в народній медицині кульбабу називають еліксиром життя.