Достовірність результатів досліджень залежить від декількох чинників: підготовки пацієнта, дотримання правил забору та транспортування біоматеріалу, якості аналізаторів та сумлінності медичного персоналу. У приватній лабораторії Гемо Медика всі етапи аналізів — від взяття зразків до видачі результатів, проводяться з дотриманням суворих норм. Преаналітичний етап, або підготовка до дослідження, є зоною відповідальності пацієнта, адже на показники аналізів можуть впливати різні фактори.
Вплив способу життя
З усіх факторів способу життя найважливішу роль відіграє харчування. Ігнорування рекомендацій щодо дієти за декілька днів до аналізу, вживання алкоголю і недотримання періоду голодування безпосередньо перед здачею крові впливає на такі показники:
- глюкоза — рівень цукру крові зростає, якщо пацієнт поснідав або випив солодкий чай перед візитом до лабораторії;
- ліпіди — зловживання жирною їжею викликає ліпемію (хільоз), що характеризується підвищенням тригліцеридів та унеможливлює використання плазми для проведення аналізів;
- гематокрит — при недотриманні питного режиму та зневодненні підвищується густина крові та відносна кількість еритроцитів у зразку.
На результати аналізів також впливає фізичне навантаження. Перенапруження перед здачею крові спотворює результати печінкових та серцевих маркерів, показників коагулограми та гормональної панелі досліджень. Також можливі специфічні зміни у результатах аналізу сечі — помірне підвищення рівня білка, яке називають маршевою протеїнурією.
Вплив стресу
Емоційний стан пацієнта перед діагностикою часто не беруть до уваги, однак він має значний вплив на роботу організму та концентрацію різних речовин у крові. При надмірному хвилюванні, дратівливості або тривожності підвищується кількість гормонів стресу: кортизолу, адреналіну і норадреналіну.
По-перше, така ситуація спотворює результати гормональних досліджень, адже існує взаємозв’язок між регуляцією роботи всіх залоз внутрішньої секреції. По-друге, гормональні зміни та стреси впливають на біохімічні процеси, тому у людини підвищується рівень глюкози, лейкоцитів, медіаторів запалення. Неправильна інтерпретація аналізів може призвести до гіпердіагностики запального процесу або метаболічного синдрому.
Вплив медикаментів
Багато людей постійно отримують один або декілька препаратів для контролю хронічних хвороб. Найчастіше для тривалого використання призначають ліки для корекції артеріального тиску та ліпідного обміну, гормональні засоби, протизапальні медикаменти. Активні речовини препаратів присутні у крові та здатні взаємодіяти з реактивами, внаслідок чого можливе штучне заниження чи завищення показників.
Навіть однократний прийом ліків може вплинути на результати:
- антибіотики та НПЗП знижують рівень лейкоцитів у крові та заважають правильно визначити тяжкість запального процесу;
- кортикостероїди сповільнюють швидкість осідання еритроцитів;
- вітамін K підвищує згортальну здатність крові, а антикоагулянти та антиагреганти знижують її.
Рекомендації щодо підготовки до аналізів
Як правильно підготуватись до лабораторних досліджень, залежить від виду аналізу, способу забору біоматеріалу, стану здоров’я пацієнта. Загальні поради перед здачею крові:
- не вживати жодні препарати без призначення лікаря;
- за 1-2 дні до аналізу відмовитись від алкоголю, обмежити вживання жирної та смаженої їжі;
- напередодні та зранку перед візитом до лабораторії уникати надмірних фізичних навантажень, психоемоційних стресів;
- здавати кров натще після 8-10 годин голодування;
- не палити впродовж 1 години перед взяттям біоматеріалу.
Дослідження сечі, випорожнень, мазків зі слизових оболонок потребує спеціальної підготовки. Про це детально розповідає особистий лікар, який призначив аналіз. Працівники медлабораторії https://hemomedika.com.ua/ за потреби можуть проконсультувати пацієнта щодо правил підготовки та особливостей проведення дослідження. Щоб отримати необхідну інформацію, слід скористатися контактним номером, що вказаний на сайті.