Тести на коронавірус: ІФА, ПЛР, експрес – яка відмінність?

Photo of author

By Тетяна Демко

tass_39148022_d_850

“Тести на коронавірус: ІФА,ПЛР, експрес – яка відмінність ?:thinking: “- мабуть, за час пандемії COVID-19 кожен ставив собі питання подібного роду. Хоча телебачення не замовкає із поясненнями, цифрами статистики і засторогами, та певні непорозуміння все ж залишаються. :confused:

Отож, по -порядку.

. .

. .

ПЛР -тест на COVID – 19

ПЛР – розшифровується як полімеразна ланцюгова реакція. Для її проведення необхідний спеціальний прилад полімеризатор і виконується вона лише в лабораторії.Вірус складається з білка, який , за умови зараження, потрапляє в дихальні шляхи і кров.Саме цей прилад “розшукує” ці частинки вірусу в нашому організмі. Якщо ПЛР – позитивиний(+) , то ви хворі. Якщо негативний(-) то, на щастя, ви здорові.

Кому проводиться тест ПЛР?

  • Пацієнтам із симптомами коронавірусу, пневмонією;
  • Особам, що мали попередній контакт із хворими на підтверджену коронавірусну інфекцію на 14 добу після контакту;
  • Особам, які мають імуносупресію та потребують планової госпіталізації та/або операції перед госпіталізацією;
  • Особам, які потребують планової госпіталізації та/або операції ,ЯКЩО ПОПЕРЕДНІЙ ІФА ПОЗИТИВНИЙ перед госпіталізацією;
  • Медичним працівникам, які безпосередньо надають допомогу хворим на COVID-19 в умовах стаціонару,працівникам лабораторій, які обробляють зразки з дихальних шляхів ,отримані від хворих на COVID-19,працівникам патологоанатомічних, судово-медичних бюро, відділень, які приймають участь у розтині тіла, в тому числі взятті зразків секційного матеріалу ЯКЩО ПОПЕРЕДНІЙ ІФА ПОЗИТИВНИЙ;
  • Працівникам Національної поліції, Національної гвардії,Держприкордонслужби ,іншим медичним та фармацевтичним працівникам, ЯКЩО ПОПЕРЕДНІЙ ІФА ПОЗИТИВНИЙ.

Як проводиться забір на ПЛР -тест?

Є два способи:

  1. Набрати кров з вени ;
  2. Взяти мазок стерильним ватним тампоном із носоглотки, ротоглотки чи із викашляного мокротиння .

Процедура взяття біоматеріалу триває лічені хвилини, проте результат потрібно очікувати від доби до 2 тижнів. Це залежить від можливостей лабораторії.

Тільки і тільки ПЛР – вид дослідження, який дає підстави для встановлення діагнозу «COVID-19».

Що робити, якщо ПЛР-позитивний?

Необхідно повідомити свого сімейного лікаря та самоізолюватися.

ІФА тест на COVID – 19

ІФА – абревіатура , що розшифровується як імуно-ферментний аналіз.Частка імуно – означає стосунок до імунітету, а саме до специфічних антитіл, а спеціальні ферменти беруть участь в розпізнаванні їх у біологічному матеріалі.Тобто вони не шукають самого збудника, а оцінюють, чи була реакція на нього.Потрапляючи до організму ,вірус стикається з відповіддю імунітету – вироблення антитіл – імуноглобулінів ( Ig ), які атакують “шкідника” . Їх є декілька видів, але до уваги в ІФА тестуванні беруться лише 2 -Ig M, що виробляється в гостру фазу хвороби та Ig G ( клітини пам’яті) , що свідчать про вже перенесене захворювання.Ig M – виробляються з 5 дня після проникнення вірусу, а Ig G після 15-20 днів.Отож, якщо у вас позитивний (+) ІФА Ig M на COVID -19, ви зараз хворі і заразні, якщо (+) на Ig G-ви вже перехворіли і не заразні.Проводиться ІФА лише в лабораторії і на результат прийдеться чекати 1-3 дні.

Кому проводиться ІФА?

  • Пацієнтам з клінічними ознаками коронавірусної хвороби на Ig М, ЯКЩО ПЛР НЕГАТИВНИЙ або якщо ПЛР неможливо виконати протягом доби;
  • Пацієнтам з пневмонією на Іg M або коли ПЛР неможливо виконати впродовж доби;
  • Особам, що контактували з підтвердженим випадком коронавірусного захворювання на 14 добу після контакту;
  • Особам, які потребують планової госпіталізації та/або операції на Іg M перед госпіталізацією/операцією;
  • Медичним працівникам, які безпосередньо надають допомогу хворим на COVID-19 в умовах стаціонару,працівникам лабораторій, які обробляють зразки з дихальних шляхів ,отримані від хворих на COVID-19,працівникам патологоанатомічних, судово-медичних бюро, відділень, які приймають участь у розтині тіла, в тому числі взятті зразків секційного матеріалу ІФА на IgМ та IgG 1 раз на 14 днів , до першого позитивного результату;
  • Працівникам Національної поліції, Національної гвардії, Держприкордонслужби, іншим медичним та фармацевтичним працівникам 1 раз на 30 днів до першого позитивного результату.

Як проводиться ІФА ?

Виконується забір венозної крові, при цьому досліджується лише сироватка.

Експрес -тест на COVID – 19

af983f626229308b

Експрес-тест призначений для того, шоб швидко отримати результат. Його можнуть придбати в аптеці всі охочі.Так само, як ІФА націлений на виявлення антитіл Ig M та Ig G , проте його чутливість і специфічність є значно нижчою (орієнтовно 30-65%), а ймовірність хибнонегативних чи хибнопохитивних результатів висока. Саме тому медики не рекомендують використовувати цей метод діагностики. Для проведення експрес-тесту на коронавірус необхідно капнути кров з вени або пальця в спеціально відведене місце і очікувати результат 10 хв. Якщо смужка з’явиться навпроти літери С – тест виконаний правильно, ви не хворі. Якщо з’явилася друга смужка навпроти Ig M – ви хворі , а якщо навпроти Ig G – ви перехворіли.