Скільки пити води: норми споживання і користь

Photo of author

By fersht

skilki_piti_vodi_3

Усі знають, що жити без води неможливо. Без їжі людина може обходитись навіть кількадесят днів, від зневоднення помре уже за кілька днів. Наш організм складається з води щонайменше на 60%.

Користь води

Чому ж вода така потрібна нашому тілу? Вода допомагає перетравлювати їжу і засвоювати поживні речовини. Вона (у складі крові) допомагає доставити кисень у кожну клітинку нашого організму. Вода зволожує слизові оболонки, шкіру, “змащує” й амортизує суглоби, захищає головний і спинний мозок, підтримує температуру тіла в нормі. З рідиною (сеча, піт, кал) виводяться “відходи” людського організму. Мозок використовує воду для синтезу нейрогормонів та медіаторів, які регулюють роботу організму.

При зневодненні , коли зменшується кількість плазми (рідкого компоненту крові), еритроцити стають більш концентрованими, хоч їхня кількість не змінюється, виникає відносний еритроцитоз — підвищені еритроцити. Якщо цей стан буде хронічним, це може впливати на самопочуття та стан здоров’я.

Зневоднення виникає тоді, коли витрати вологи перевищують поповнення запасів рідини в організмі. Людина може пити, як зазвичай, але, скажімо, при високій температурі тіла чи при інтенсивних фізичних навантаженнях втрачає більше вологи. Навіть незначна дегідратація може порушувати функції клітин, проявлятися втомою.

skilki_piti_vodi_2

Норми споживання води

Отже, для нормального функціонування організму людині потрібно багато пити. Багато — це скільки?

Існують вікові норми споживання води. Діти від 1 до 4 років мали би пити 2-4 склянки води, 5-8 років — 5 склянок, 9-13 років — 7-8 склянок, після 14 років слід випивати 8-11 склянок рідини.

Добова норма для чоловіків — 3,7 літра, для жінок — 2,7 літра. Враховується рідина, яку ми споживаємо і як напої, і з їжею.

Зрозуміло, що це усереднені показники. Потреба у питті залежить від багатьох факторів. Більше треба пити при вищій температурі повітря (особливо потреба в рідині зростає при загрозі теплового або сонячного ударів), а також при підвищеній температурі тіла.

Великі витрати води є при великих фізичних навантаженнях, при збільшеному потовиділенні.

Потреба у питті зростає при певних станах організму та захворюваннях. Наприклад, при харчових отруєннях, блюванні, діареї організм втрачає багато води, тож її запаси слід поповнювати.

skilki_piti_vodi_1

При вагітності та грудному вигодовуванні жінка частіше відчуває спрагу і потребує більше пити, але треба вважати, щоб не було набряків (чи не маєте ви до них схильності).

При нирковій недостатності або схильності до набряків, при певних серцево-судинних захворюваннях навпаки обмежують споживання рідини.

Достатнє споживання води означає, що немає відчуття спраги, сеча світло-жовтого кольору, немає сухості шкіри, волосся, нігтів, немає закрепів.

Дуже рідко буває таке, що людина п’є забагато. Таке трапляється, наприклад, у спортсменів, які відчувають спрагу і різко випивають багато води. Це загрожує зниженням концентрації натрію в крові (гіпонатріємія), внаслідок чого може порушуватись робота мозку, бувають навіть летальні випадки.

Як правильно пити?

Пити рідину радять щоразу, коли відчуваєте спрагу. Пийте невеликими ковтками, добову норму краще рівномірно розподілити упродовж дня. Першу склянку корисно випити вранці натще, за півгодини до сніданку.

Не варто споживати крижану воду, для організму найкраща рідина кімнатної температури.

Вода допомагає підтримувати вагу в нормі. Іноді нам здається, що ми хочемо їсти, коли насправді — пити. Рідина покращує обмін речовин, стимулює виведення токсинів, потрібна для нормальної роботи кишківника.

Багато рідини ми споживаємо з їжею, різними напоями. Наприклад, кавун майже на 100% складається з води. Але треба пам’ятати, що фрукти, соки містять не тільки воду, а й цукор, який не насичує, як їжа, але додає нам калорій.

Не варто захоплюватися й мінеральними водами. Якщо столову мінеральну воду можна пити щодня, то лікувально-столові, а тим паче лікувальні води — за призначенням лікаря.

Не рекомендовано пити сильногазовану воду при захворюваннях шлунка та кишківника, газ подразнює слизову внутрішніх органів, краще слабогазовану або негазовану.

Загалом норму споживання води розраховують так: 30 мілілітрів води на кілограм тіла. Але насправді потреба у рідині у кожного індивідуальна: є люди, які п’ють дуже багато, інші ж обмежуються рідиною, які споживають разом із їжею. Головне — щоб людина при цьому добре почувалася і була здоровою.

Купити криптовалюту: покроковий гайд для новачків

Як зберегти жіноче здоров’я? 8 основних правил