Відбілювання зубів у домашніх умовах

Photo of author

By fersht

vidbilyuvannya_zubiv

Навіть здорові зуби можуть мати тьмяний відтінок, жовтий колір. Причиною може бути накопичення нальоту, вплив деяких напоїв або продуктів харчування. Якщо ж через білу емаль проступає жовтий дентин, це свідчить про карієс або інші зубні хвороби. В такому випадку слід обов’язково звернутись до стоматолога.

Плюси і ризики відбілювання зубів у домашніх умовах

Незалежно від того, чи то косметичне пожовтіння зубів, чи спричинене хворобою, для відбілювання їх слід звернутись до фахівця. Якщо ж таки вирішили відбілювати вдома, слід пам’ятати, що ефективність більшості методів відбілювання в домашніх умовах не доведена. Крім того, є ризик пошкодження зубної емалі в процесі такого відбілювання. І головне: треба обов’язково звернутись до фахівця у разі появи неприємних відчуттів.

Методи домашнього відбілювання зубів

Найперший і найвідоміший метод відбілювання зубів, який ми всі використовуємо, — їх чищення. Зуби треба чистити щонайменше двічі на день, коловими рухами, щоб не пошкодити ясна. Слід ретельно чистити внутрішні, зовнішні й жувальні поверхні зубів, вичищати щілини між зубами. Не зайве чистити зуби після кожного прийому їжі, особливо після кави чи чаю, які провокують пожовтіння поверхні.

Правильно підібрати пасту може допомогти фармацевт. Стоматолог-гігієніст навчить правильно користуватися флосом (зубною ниткою) тощо.

Популярними народними засобами для відбілювання зубів є сода й перекис водню. Сода має природні відбілювальні властивості, вона є у складі багатьох зубних паст. Діє як м’який абразив, а також створює лужне середовище в роті, несприятливе для розвитку бактерій.

Перекис водню — природний відбілюючий засіб, який вбиває бактерії в роті. Водночас високі концентрації або надмірне використання пероксиду можуть викликати подразнення ясен і підвищити чутливість зубів. Отже, слід переконатися, що використовуєте 1,5% або 3% розчин перекису водню, а не більш концентрований.

Оптимальне співвідношення для чищення зубів: 2 ч. л. перекису водню й 1 ч. л. харчової соди. Чистити такою пастою слід обережно, а також не частіше кількох разів на тиждень, щоб не пошкодити емаль.

Крім того, водним розчином пероксиду або соди можна полоскати ротову порожнину (розчинити столову ложку соди в склянці води; змішати 1:1 3%-й розчин перекису з водою — полоскати рот перед чищенням зубів).

Яблучний оцет у невеликих кількостях можна використовувати для відбілювання зубів. Важливо пам’ятати, що він може пошкодити емаль, тому використовувати його слід обережно і нетривало.

Для цього змішують 2 ч. л. яблучного оцту зі склянкою води, полощуть ротову порожнину упродовж 30 секунд. Потім треба прополоскати водою й почистити зуби.

Вважають, що відбілюючий ефект мають цедра лимона, апельсина або шкірка банана. Ними натирають поверхню зубів упродовж двох хвилин. Потім слід ретельно прополоскати рот і почистити зуби. Існує ризик, що кислота може пошкодити зубну емаль. Якщо зуби стали чутливішими, треба припинити використовувати цей метод відбілювання.

Зуби відбілюють вдома також активованим вугіллям: розтирають його, порошок висипають на зубну щітку й акуратно чистять зуби коловими рухами протягом двох хвилин. Слід враховувати, що вугіллям дуже легко подряпати зубну емаль, а також пошкодити ясна. Тому чистити слід дуже обережно. Після цього ретельно промивають рот водою.

Коалінова глина може відбілити зуби завдяки тому, що м’яко видаляє скупчення нальоту, який призводить до пожовтіння емалі.

Природне очищення зубів і ясен від нальоту відбувається під час жування сирих овочів і фруктів із високим вмістом води. Повільне жування стимулює виділення слини, яка допомагає видалити рештки їжі між зубами. Крім того, овочі та фрукти містять вітамін С, брак якого призводить до посилення проявів пародонтиту, а при гострій нестачі може розвиватись цинга.

Існує також народний метод відбілювання зубів полуницею з харчовою содою: харчова сода нібито виводить плями, а яблучна кислота, яку містить полуниця, усуває зміну кольору зубів. Ефективність цього методу науково не доведено.

Кокосова олія, яка містить 12-карбонлауринову кислоту, вбиває шкідливі мікроорганізми в ротовій порожнині, запобігаючи утворенню нальоту та зміні кольору зубів. Для цього чайну ложку олії розм’якшують при кімнатній температурі, наносять на зуби на 10-30 хвилин, випльовують на серветку, полощуть зуби водою, випивають склянку води, а тоді чистять зуби. Відходи кокосової олії краще викинути в смітник, труби вона може засмітити.

Захистити зуби від ерозії емалі, зміцнити емаль допоможуть продукти, багаті на кальцій: молоко, сир, броколі, а також біологічно-активні добавки, що містять кальцій.

vidbilyuvannya_zubiv_2

Профілактика – найкращий спосіб мати білі зуби

Найкращий спосіб мати білі зуби — не допускати зміни кольору. Для цього слід регулярно проводити огляд зубів у стоматолога та щоденно дотримуватись гігієни ротової порожнини.

Треба уникати факторів, які провокують пожовтіння зубів: не курити, зменшити споживання продуктів, які зумовлюють зміну кольору емалі (чай, кава, чорниця, червоне вино), а також простих вуглеводів (наявність цукру сприяє росту бактерій, які викликають наліт), уникати надмірного споживання фтору, не допускати надмірної сухості в роті, відсутності слини (водночас мінеральну воду, особливо сірковмісну слід пити через соломинку, щоб уникати контакту з зубами), не зловживати ополіскувачами для рота.

У літніх людей зуби частіше жовтіють, відтак потребують ретельнішого догляду.

Є також генетична схильність до швидшого “псування” і пожовтіння зубів. Якщо маєте в родині “погані зуби”, слід якнайшвидше знайти хорошого стоматолога.