Вивих плечового суглобу – причини, симптоми та лікування

Photo of author

By fersht

vivih_plecha

Згідно з медичною статистикою, понад 70% випадків звернення людей з проблемами суглобів стосуються саме травм плеча. Плечовий суглоб э одним з найбільш задіяних у повсякденні будь-якої людини, особливо це стосується професій, де є необхідним тривале навантаження на плечовий суглоб (будівельні роботи) або часті рухи верхніми кінцівками (спорт). Зокрема з останнім фактором пов’язане таке, на жаль, часте в медичній практиці явище, як вивих плечового суглобу.

Анатомія плечового суглобу

Внутрішня будова плечового суглоба спрямована на озброєння кінцівок людини максимальною гнучкістю. Цьому сприяє наявність відповідних складових та хрящової тканини між ними, що забезпечує еластичність зчленування.

Основними елементами плечового суглоба є:

  • головка плечової кістки;
  • суглобова западина лопатки;
  • ключиця.

Суглобова (гленоїдальна) западина лопатки та головка плечової кістки з’єднані між собою системою зв’язок та хрящів, які мають назву суглобової губи (або хрящового валика) та капсули плечового суглобу відповідно. Саме з патологіями цієї складної сполуки пов’язані майже всі травми плеча, у тому числі і вивих плечового суглобу.

Причини вивиху плеча та механізм пошкодження

З точки зору травматології внутрішня будова плечового суглобу далека від досконалості. Вона досить складна, що дозволяє рухати верхніми кінцівками в широкому градусному діапазоні, проте є вразливою для навантажень, особливо це стосується різких ударів, що є головною причиною вивихів плеча.

Загалом механізм цієї травми пов’язаний з втратою стабільності суглобу під дією певних чинників. Найбільш розповсюдженими причинами вивиху плеча є:

  • падіння на витягнуту руку з висоти;
  • прямий сильний удар в зону плеча;
  • вроджені аномалії, зокрема генералізована гіперпластичність та дисплазія суглобової западини;
  • постійне навантаження на плече, особливо під час різких кругових рухів (проблема спортсменів).

В результаті зазначених факторів виникає травматична ситуація, коли під дією сильного навантаження зчленування втрачає свій нормальний стан. Найчастіше така патологія пов’язана з випаданням головки з гленоїдальної западини.

У випадку частих рецидивів виникає така специфічна проблема, як звичний вивих плечового суглобу (або хронічна нестабільність). Це найскладніша ситуація, яка характеризується травматичним зносом та значним порушенням внутрішньої будови суглобу. Тому в більшості випадків вирішення такої проблеми потребує оперативного втручання. Більш детально про це можна почитати у розділі https://arthroscopy.kiev.ua/ua/вивих-плеча.html.

Основні симптоми вивиху

Симптоматика вивиху плеча подібна до більшості серйозних травм та несе яскраво виражену клінічну картину, що нагадує перелом. Що почуває людина, яка отримала подібну травму?

  • різкий біль у зоні враження, спричинений розривом сполучних тканин (хрящів, м’язів, зв’язок);
  • скованість рухів та відчуття патології (незручність при дестабілізації суглобу важко з чимось переплутати);
  • оніміння верхньої кінцівки в результаті здавлювання судин;
  • набряк у хворій ділянці, а інколи може бути помітна деформація кістки.

В будь-якому випадку травматичний характер вивиху плеча дасть про себе знати одразу після отримання пошкодження. При виникненні подібної ситуації слід відразу звернутися за допомогою до найближчої травматології.

Методи лікування та відновлення

Після загального огляду та підтвердження діагнозу щодо вивиху плечового суглобу відбувається наступне.

  • знеболювання (найчастіше місцева анестезія);
  • проводяться консервативні дії з вправлення суглобу, якщо лікар вважає цю процедуру достатньою в даному конкретному випадку;
  • у більш складних ситуаціях застосовують метод артроскопії з введенням артроскопа (діагностично-маніпулятивного пристрою) всередину суглобу для максимально точної діагностики, а також чистки та відновлення функцій уражених сполук;
  • іммобілізація (фіксація) вправленої або прооперованої кінцівки пацієнта.

Найбільш ефективним методом лікування вивиху суглобу плеча визнана операція Банкарта із введенням артроскопа. Даний вид хірургічного втручання є найменш травматичним та найбільш дієвим у складних випадках, пов’язаних з хронічною нестабільністю суглоба.

Висновки

Травматизм верхніх кінцівок є споконвічною проблемою людини, адже будь-яка фізична діяльність пов’язана з певним навантаженням на плечовий суглоб. Крім того, не слід забувати про вікові вади, що також є фактором захворювань та травм плечового зчленування.

На щастя сучасна медицина має гідну відповідь даній проблемі, зокрема це стосуються ефективного методу артроскопії, що є сучасним способом оперативного втручання і виконуються за допомогою спеціального маніпулятивно-діагностичного обладнання.

Артроскопія є найбільш дієвим з усіх оперативних методів, особливо у відношенні результату та перспектив подальшого відновлення. Операція передбачає мінімальну травматичність, що значно знижує строки загоєння тканин після хірургічного втручання.

Як правильно харчуватися жінкам різного віку?

Лечение рака за границей