Лосось: користь та шкода

Photo of author

By Марина Павелець

losos

Лосось – риба, яка завоювала популярність через наявність у складі Омега-3 жирних кислот. Недавні дослідження показали, що лосось містить біоактивні пептиди, які контролюють запальні процеси в травному тракті.

Харчова цінність лосося

Калорійність: 206 ккал на 100 г

В 100 г сирого лосося міститься:

  • Жири: 12,35 г
  • Вуглеводи: 0 г
  • Білок: 22,1 г

Така ж кількість приготованого вирощеного на рибних фермах атлантичного лосося також забезпечує організм наступними поживними речовинами:

  • Вітамін B12: 2,8 мкг (115% від РДНС)
  • Ніацин: 8,045 мг (45% від РДНС)
  • Фосфор: 252 мг (25% від РДНС)
  • Тіамін: 0,34 мг (28% від РДНС)
  • Вітамін А: 69 мкг (8% від РДНС)

* РДНС – рекомендована добова норма споживання.

Користь лосося

Корисні властивості лосося проявляться при регулярному вживанні риби. Лосось найкраще засвоюється з овочами. Салат з червоної риби і овочів діє ефективніше антидепресантів, які продаються в аптеці.

Вміст корисного жиру

Омега-3 жирні кислоти зменшують запалення і допомагають відновлюватися після хвороб. При регулярному вживанні лосося краще функціонує мозок.

Омега-3 кислоти уповільнюють старіння організму, відновлюючи хромосоми в клітинах. Жінкам після 35-ти років рекомендується вживати лосось 3 рази в тиждень, щоб запобігти появі зморшок.

Запобігання серцево-судинних захворювань

Прийом в їжу риби, багатої омега-3 жирними кислотами, знижує ризик появи проблем з серцем і судинами. Лосось запобігає розвитку аритмії, інсульту і високого тиску та атеросклерозу. Такий вплив риби на людину пояснюється впливом амінокислот. Вони знижують рівень «шкідливого» холестерину в крові і перешкоджають рубцювання стінок вен і артерій.

Покращення настрою і зміцнення нервової системи

Омега-3 жирні кислоти зменшують ризик появи хвороб мозку і виникнення депресій. У підлітків при помірному вживанні лосося легше проходить перехідний вік. У літніх людей знижується ризик когнітивних порушень. Учні шкіл та університетів, які вживають лосось в їжу щотижня, показують кращі результати успішності, ніж ті, хто не вживають рибу взагалі.

Захист суглобів

У лососі містяться біологічно активні молекули білка (біоактивні пептиди), які надають підтримку суглобам.

У проведених дослідженнях інтерес викликав кальцитонін, який є важливим гормоном. Він регулює баланс колагену і мінеральних речовин в кістках і тканинах. Кальцитонін разом з Омега-3 кислотами мають унікальні протизапальні властивості, надаючи користь для суглобів.

Покращує обмін речовин

Амінокислоти, що містяться в рибі, знижують рівень цукру в крові. Лосось корисний для діабетиків і для бажаючих запобігти цьому захворюванню.

Спільна дія антиоксиданту селену, вітаміну D і омега-3 кислот стимулює дію інсуліну. Завдяки цьому цукор поглинається швидше і знижується його рівень в крові.

Профілактика онкології

Червона риба не накопичує канцерогени, які підвищують ризик появи онкології. Селен і інші антиоксиданти захищають організм від онкологічних захворювань.

Споживання лосося знижує ризик появи деяких видів раку: раку товстої кишки, передміхурової та молочної залоз. Для запобігання онкології рибу варто вживати не рідше 1 разу на тиждень.

Підтримка краси

Корисні жирні кислоти підтримують волосся, шкіру і нігті в здоровому стані. Такий вплив риби на організм пояснюється дією селену. Цей антиоксидант продається в аптеці, але отримують його з м’яса лосося.

З віком в організмі людини знижується кількість колагену і на шкірі з’являються зморшки. У цьому випадку допомагає лососева ікра. Вона активізує процес вироблення колагену, а вітаміни і мінеральні речовини, які містяться в ікрі лосося, стимулюють обмін речовин.

Ікра лосося корисна ще й для волосся. Вітаміни та мінерали, що входять до складу ікри, роблять волосся густіше і надають їм блиск.

Шкода та протипокази вживання лосося

Великої шкоди представляє для організму копчений лосось. Він містить токсичні речовини.

При алергії на сімейство лососевих, рибу варто виключити з раціону.

Лосось містить пурини, які погіршують перебіг подагри. При загостренні захворювання повністю відмовтеся від вживання риби.

Не вживайте лосось в сирому вигляді. У сушах та інших стравах, де риба не піддається термічній обробці, зустрічаються личинки гельмінтів. Уникнути неприємних наслідків і позбутися від глистів допоможуть народні засоби.

Лосось може містити ртуть. Дорослим ця проблема не страшна, а майбутнім мамам і маленьким дітям варто відмовитися від вживання риби.

. .

. .