Штолєн – улюблена різдвяна випічка в Німеччині, також широко відома в інших європейських країнах. Цей різдвяний кекс випікають заздалегідь, іноді навіть за місяць до Різдва. В прохолодному місці штолєн може зберігатися два-три місяці. Свіжоспечений різдвяний кекс за смаком нагадує паску. А штолєн, що визрів у прохолодному місці протягом двох тижнів або місяця – щось середнє між кексом і випічкою з пісочного тіста. Чим довше штолєн визріває, тим стає смачнішим.
Для вдалого штолєна дотримуйтесь головних правил:
Використовуйте лише якісні та свіжі інгредієнти
Тісто необхідно добре вимісити і дати постояти
Свіжоспечений різдвяний кекс, звичайно ж, буде смачним, але варто стриматися, щоб не їсти його відразу. Загорніть штолєн в фольгу і сховайте в холодильник, на 2-3, а в ідеалі на 4 тижні. Він стане зовсім іншим, тісто насититься ароматами цукатів, рому, родзинок та спецій .. Його смак стане значно цікавішим.
Інгредієнти на 2 штолєна вагою близько 1 кг:
- 250 г масла.
- 250 г цукру.
- 2 великих яйця.
- 250 р м’якого сиру.
- 1 ст.л. ванільного цукру.
- Цедра і сік 1 лимона.
- 550-600 г борошна.
- 10 г розпушувача для тіста.
- 150 г мигдалю.
- 150 г цукатів.
- 200 г родзинок.
- 60 г рому.
- 100 г вершкового масла для змащення штоллена.
- цукрова пудра.
Приготування різдвяного штолєна:
М’яке масло збиваємо з цукром до кремоподібного стану. Додаємо яйця по одному, продовжуємо збивати. Додаємо перетертий сир, ванільний цукор, сік і цедру лимона. Перемішуємо до однорідності. Додаємо просіяне з розпушувачем борошно. Замішуємо тісто.
Тісто має вийти м’яким і ніжним. Додаємо до тіста для різдвяного кекса рубані горіхи, цукати, та родзинки ( їх попередньо треба замочити на ніч у ромі, а перед тим як додати до тіста – обваляти їх в борошні). Вимішуємо і даємо постояти хоча б 30 хвилин.
Розділяємо тісто на дві частини. З кожної сформувати окремий штолєн. Для випікання використовуємо подовгасту форму. Долонею робимо в кожному кексі заглиблення- борозну поздовж посередині, довжиною десь на третину штолєна.
Викладаємо штолєн у форму вистелену пекарським пергаментом і випікати в розігрітій духовці до 180 градусів близько 1 години (якщо він почне сильно темніти, можна зверху накрити його пергаментом).
Доки штолєн ще теплий, добре змащуємо його розтопленим вершковим маслом і посипаємо цукровою пудрою. Даємо маслу застигнути і повторюємо таку процедуру ще 2 рази. Зверху за бажанням можна посипати кольоровими та смачними цукатами
Коли штолєн вистигне загортаємо його в фольгу і ховаємо в сухе прохолодне місце – до Свята.
Вдалого вам штолєна та веселого Різдва!