У Євросоюзі вводиться медицина без меж

Photo of author

By admin

prapor_es

Вільний вибір лікаря або лікарні – не лише у себе в місті або в країні, а в усіх країнах Євросоюзу – це право пацієнта підтвердив Європарламент. Він висловився за медицину без меж.

Свобода вибору лікаря або лікарні у будь-якій країні існувала завжди – але тільки для багатих пацієнтів, що оплачують лікування зі своєї кишені. Тепер же Європарламент зобов’язав медичні страхові компанії оплачувати медичне обслуговування в інших країнах Євросоюзу і для пересічних громадян.Причому мова не лише про нещасні випадки або гострі захворювання, але і про лікування хронічних захворювань і проведення планових операцій.

Які пацієнти у виграші?

Петер Ліезе (Peter Liese), депутат Європарламенту від німецького Християнсько-демократичного союзу, активно підтримував ідею “медицини без меж”. Він упевнений, що виграють, передусім, ті пацієнти, які вимушені чекати черги на операцію або лікування у своїх країнах. Наприклад, в Німеччині – довгі черги на трансплантацію органів. Якщо в одній з країн ЄС операцію можна провести швидше, пацієнт може відправитися туди.

Друга категорія – пацієнти з рідкісними захворюваннями. Частенько в Європі є лише обмежене число фахівців в певній області. Третя категорія – пацієнти, які вважають за краще пройти лікування в іншій країні з особистих мотивів. Наприклад, діти живуть в Лондоні, батьки у Берліні. Пацієнт вважає за краще лягти в лікарню там, де його можуть відвідувати рідні. Правда, велика частина німецьких страхових компаній надає такі можливості починаючи з 2004 року, так що для німців мало що зміниться.

Але є і обмеження. Медичні страховки зобов’язані оплачувати лікування в інших країнах ЄС лише в межах зразкової вартості у своїх країнах. А це, підкреслює експерт з питань охорони здоров’я, депутат Європарламенту від німецьких лібералів Хольгер Крамер (Holger Kramer), може привести до справжньої паперової війни. Наприклад, у випадку якщо страхова компанія визнає, що клініка за кордоном не відповідає діючим в країні стандартам і відмовиться оплачувати пацієнтові операцію у того фахівця за кордоном, якого він вибрав. Головна проблема – при лікуванні за кордоном пацієнт повинен сам оплачувати рахунки, і лише потім лікарняна каса поверне йому гроші.

Виграють німецькі лікарні

Об’єднання німецьких лікарів вітають лібералізацію. Міністр охорони здоров’я ФРН Філіп Реслер (Philipp Rösler) посилається на порівняльне дослідження, проведене Всесвітньою організацією охорони здоров’я. Це дослідження, за його словами, підтвердило, що в Німеччині система охорони здоров’я гарантує саме краще медичне обслуговування пацієнтів.

Петер Лизе сподівається, що це забезпечить приплив в німецькі клініки пацієнтів з-за кордону. В результаті більшої завантаженості клінік покращає і їх фінансове положення. Наприклад, у Великобританії потрібно роками чекати операції по протезуванню тазостегнового суглоба. А кількість подібних операцій росте у зв’язку з ростом тривалості життя в країнах ЄС. Крім того, лібералізація може привести до конкуренції між системами охорони здоров’я в окремих країнах. Виграють і лікарі, і пацієнти.

Багаті іноземці їдуть лікуватися в Німеччину, бідні німці – за кордон

Медичний туризм бурхливо розвивається. Німецькі клініки цілеспрямовано зазивають багатих пацієнтів з-за кордону. Поки їх приїжджає від 70 до 80 тисяч в рік. Притягає їх не лише якість медичного обслуговування, але і, як не дивно, ціни. Наприклад, операція раки простати стоїть в Німеччині приблизно в три рази дешевше, ніж в США. Але основні групи іноземних пацієнтів в німецьких клініках – це спроможні араби і росіяни.

Німці, у свою чергу, їдуть до лікарів за межу не від хорошого життя. Багато страхових компаній лише частково або зовсім не оплачують зубне протезування, зокрема, імплантати або пластичні операції. У нових країнах Євросоюзу – Угорщині, Польщі і Чехії цілі клініки спеціалізуються на пацієнтах з Німеччини. Для них є комплексні тури – з розміщенням в готелі, лікуванням і навіть, за бажанням і можливостям, розвагами. І все одно, лікування у багатьох випадках обходиться дешевше, ніж в Німеччині.