Кава має більше 100 різновидів сортів, але арабіка і робуста це два найбільш часто вживаних виду кави, які складають практично всю міжнародну кавову промисловість (третій вид – ліберіка – вирощується на Філіппінах і рідко вивозиться). Зерна арабіки та робусти – це два різновиди кавових бобів зі своїми унікальними якостями і призначенням. Відмінності між зернами арабіки та робусти можна порівняти з різновидом помідорів – помідори сорту Черрі і помідорами сорту Волове Серце. Загальні відмінності пов’язані з смаковими характеристиками, умовами, при яких вирощують зерна, і вартістю. Щоб розширити ваші знання в цій сфері – пропоную розглянути ключові відмінності між цими двома видами.
Смак арабіки
Ймовірно, найочевиднішим відмінністю арабіки від робусти є смак. Вирощують обидва види зерен по-різному, але про це трохи пізніше.
Отже, арабіка має широкий діапазон смаку – від солодкого і м’якого до різкого і терпкого. Кава арабіка в зернах має запах, який нагадує чорницю та інші ароматні фрукти, при використанні сухого або напівсухого способу обробки. Запах обсмаженого зерна нагадує парфюм з фруктовими нотками і солодкими тонами, особливо запах «білих» кавових зерен (це особливим чином обсмажені або висушені кавові зерна різних сортів), якщо купити кави арабіку в зернах, то неймовірний солодкуватий запах арабіки вирветься назовні з закритою упаковки .
Діапазон смаку робусти від нейтрального до різкого. Найчастіше робуста має яскраво виражений смак, описаний як спалена гума або сирий арахіс – це опис, яке найбільш точно передає запах не обсмаженої робусти. Від чого ж такий специфічний смак? Одна з причин, по якій смак робусти не такий гарний, як хотілося б – це великий вміст кофеїну в порівнянні з арабікою. Це може здаватися позитивною властивістю, але кофеїн надає гіркий смак, що робить каву не дуже приємним напоєм.
Умови вирощування кави
Істотна різниця між арабікою і робустой в умовах, в яких вони ростуть.
Арабіка вимагає особливої уваги – прохолодний субтропічний клімат, велика кількість вологи, родючий грунт, тінь і сонце. Зерна схильні до атак різних шкідників і надзвичайно вразливі від холоду і поганого поводження. Важливим фактором є висота вирощування – добре якщо вона не менше 900 м над рівнем моря.
Робуста ж вирощується на малих висотах від 200 до 800 метрів і менш вибаглива до кліматичних умов. Плід робусти більш твердий і, отже, більш витривалий і не так сприйнятливий до набридливих комах. Цей сорт кави дає більше готової продукції при більш низькій вартості виробництва.
Саме багатство смакових характеристик безпосередньо залежить від висоти, на якій ростуть два види. Арабіка росте вище – рослини на висоті ростуть повільніше через більш суворого клімату. Більш повільне зростання рослини «народжує» більш вишукані аромати при обробці, обсмажуванні і подрібненні.
Вміст кофеїну в арабіки і робусті
Як ви думаєте, де більше кофеїну – в арабіці або робусті? Дивно, але більшість людей скажуть «арабіка», але правильну відповідь – «робуста», яка дійсно має більш високий вміст кофеїну. Робуста досить часто використовується в розчинній каві і в якості добавки для змішування, щоб надати кавової суміші додатковий «поштовх».
Фактично, робуста містить близько 2,7% кофеїну, що критично перевищує вміст менше 1% кофеїну в високогірній арабіці.
Це дуже важливий фактор, тому що саме в кофеїні – кількість не означає якість, одноразовий прийом великої кількості кофеїну сприймається організмом як отрута, і організм запускає захисні функції для швидкого виведення кофеїну з організму – в основному вироблення кортизолу (гормону стресу), так само з’являються побічні ефекти – сонливість, тремтіння в кінцівках , пітливість і т.д ,. в загальному зовсім не той ефект на який сподіваються люди при заварюванні кави.
Арабіка з кофеїном менше 1% стимулює вироблення серотоніну (або гормону щастя) що безумовно має більш позитивний вплив на організм, самопочуття і ефективність на роботі.
Фізичні характеристики кави
Робуста, як правило, більш круглої форми і більш темного кольору. У той час як арабіка зазвичай світло-коричневого кольору і більш овальної форми, ніж кругла.
Арабіка солодша
Кава арабіка містить майже в два рази більше фруктози, ніж робуста, про що свідчить більш гіркий смак робусти, тобто арабіка зазвичай солодше робусти – саме тому багато шанувальників кавового напою віддають перевагу більш солодкого аромату арабіки. Цей фактор також, ймовірно, має великий вплив на те, чому багато любителів кави віддають перевагу солодкуватий смаку арабіки більш гострого аромату робусти. На додаток у кави арабіки в зернах також більше варіацій аромату і смаку, ніж у робусти – фруктові, шоколадні, горіхові і інші ноти зустрічаються в каві арабіка, але практично ніколи не з’являються в робусті.
Вирощування кави арабіка та робуста
Приблизно 75% світового виробництва кави це арабіка, а решта 25% – робуста. Бразилія є найбільшим виробником арабіки в світі (до речі в Бразилії немає вищого сорту кави, тільки “третій” має світове назву – Brazil), а В’єтнам є найбільшим виробником робусти.
У США, наприклад, ви знайдете арабіку в кафе і спеціалізованому продовольчому магазині, а робусту швидше на нижніх полицях у супермаркетах.
Взагалі простіше запам’ятати що, кращі сорти кави – це тільки арабіка або чисті суміші арабіки вищого сорту.
Втім і Робусту включають в суміші, але тільки з однією метою – це значно знижує витрати на виробництво. Так, наприклад, в 1900-х роках якість кави повільно погіршувалась в спробах компаній додати більше робусти в свою кавову суміш, сподіваючись скоротити свої витрати і збільшити свій прибуток.
Цікаво, що кожна з цих характеристик підказує, що арабіка – кращий вид кави, і це однозначно так. Однак і Робуста все ж знайшла своє місце в світі кави. Наприклад, практично всю розчинну каву виготовляють з робусти. В індустрії розчинної кави основним фактором, що визначає споживчий вибір, є ціна. Тому виробники використовують більш дешевий вид кави – робусту.
Робусту дуже часто можна зустріти і в кавовій суміші – зокрема, суміші італійського стилю, друга перевага робусти (після дешевизни) вона виробляє багату, щільну пінку, втім на шкоду смаку, в якому, з’являється пекельна гіркота.
До речі робуста, як правило, має дуже схожий смак (і властивості) в порівнянні з низькими сортами арабіки.
. .
. .